آلودگی هوا چه تاثیری در افزایش مرگ و میر کووید-19 دارد؟

به گزارش مجله 90 جعبه، به گفته رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوای پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران، مطالعات نشان داده اند با افزایش بسیار کم غلظت ذرات معلق ریز هوا (PM2.5) حدود 8 درصد مرگ ناشی از کووید-19 افزایش پیدا می کند.

آلودگی هوا چه تاثیری در افزایش مرگ و میر کووید-19 دارد؟

دکتر محمد صادق حسنوند در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان این که مطالعات نشان داده اند مواجهه با ذرات معلق هوا با اندازه آئرودینامیکی 2.5 میکرومتر و کمتر (PM2.5) که مهم ترین آلاینده هوای آزاد محسوب می شوند با بسیاری از بیماری ها مانند بیماری های قلبی-عروقی و بیماری های دستگاه تنفسی ارتباط معناداری دارند، گفت: افرادی که در مناطق آلوده زندگی می کنند بیشتر به بیماری های قلبی ـ عروقی و تنفسی دچار می شوند. از سوی دیگر، مرگ ناشی از بیماری کووید-19 در افرادی که بیماری های زمینه ای نظیر قلبی ـ عروقی و تنفسی دارند بالاتر است.

وی ادامه داد: مواجهه با ذرات معلق ریز هوا (PM2.5) باعث می شود پیامدهای ناشی از بیماری های تنفسی مثل آنفولانزا، پنومونی و کروناویروس به صورت حادتری ظاهر شوند زیرا زندگی طولانی مدت در مناطق آلوده، باعث می شود سیستم ایمنی و تنفسی این افراد تحت تاثیر قرار بگیرد.

رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوا پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره تاثیر آلودگی هوا بر سلامتی انسان گفت: مکانیسم اثر آلودگی هوا به این شکل است که آلودگی هوا باعث التهاب (inflammation) و آسیب به سلول های افرادی که در معرض آن قرار می گیرند می شود. شواهد نشان می دهد وقتی این فرآیند در بدن رخ می دهد پاسخ سیستم ایمنی به عفونت ها به شدت سرکوب می شود و باعث می شود افراد هنگام دچار شدن به یک عفونت تنفسی نتوانند مقاومت لازم را نشان دهند.

حسنوند درباره فرایند مطالعه پیرامون ارتباط بین مواجهه طولانی مدت با ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرومتر و کووید-19 خاطرنشان کرد: ما با همکارانمان در دانشگاه صنعتی شریف تعداد موارد مبتلا به کووید-19، تعداد موارد مرگ ناشی از این بیماری و تعداد بیماران بستری به دلیل ابتلا به کووید-19 را در 31 استان و براساس اطلاعات وزارت بهداشت در سطح استان جمع آوری کردیم. سپس میانگین سالانه بلند مدت غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرومتر (PM2.5) را براساس داده های ایستگاه های پایش پس از پردازش برآورد کردیم. نتیجه این مطالعه نشان داد ارتباط (همبستگی) مثبت و معناداری از لحاظ آماری بین مواجهه بلند مدت با ذرات معلق ریز هوا و میزان مرگ و بستری ناشی از کووید-19 در کشور در سطح استانی مشاهده می شود.

به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، براساس اطلاعات موجود در مناطقی که آلودگی از لحاظ ذرات معلق بیشتر بود تعداد مرگ و بستری ناشی از کووید-19 نیز بیشتر مشاهده شده است.

وی با بیان این که مطالعه ای مشابه نیز در آمریکا اجرا شده است، گفت: مطالعه وسیعی که در آمریکا اجرا شده است، نشان می دهد با افزایش هر یک میکروگرم میانگین سالانه غلظت ذرات معلق ریز هوا، میزان مرگ ناشی از کووید-19 حدود هشت درصد افزایش پیدا کرده است. هم مطالعه ما و هم دیگر مطالعات اجرا شده در جهان نشان می دهد با افزایش بسیار کم غلظت ذرات معلق ریز هوا (PM2.5) حدود 8 درصد مرگ ناشی از کووید-19 افزایش پیدا می کند. نتایج این مطالعات بیانگر این است که باید تلاش بیشتری برای کاهش آلودگی هوا در این شرایط داشته باشیم.

حسنوند درباره محدودیت هایی که مطالعه اجرا شده در ایران داشته است، گفت: این مطالعه همانند مطالعات دیگر محدودیت هایی داشته است. اگر ما موارد بستری و مرگ ناشی از کرونا را در هر شهر یا منطقه داشته باشیم و این اطلاعات در دسترس محققین قرار بگیرد می توانیم مطالعه دقیق تری داشته باشیم اما متاسفانه فقط اطلاعات در سطح استان در اختیار محققان وجود دارد.

رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوا پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران در پاسخ به پرسشی درباره شرایط آلودگی هوای کشور گفت: در حال حاضر در کل کشور بر اساس داده های پردازش شده ایستگاه های پایش و نتایج مطالعه ای که اخیرا انجام داده ایم هیچ منطقه ای در کشور وجود ندارد که میانگین سالانه غلظت ذرات معلق ریز هوا (PM2.5) آن کمتر از مقادیر استاندارد ملی (12 میکرو گرم بر متر مکعب) و حدود رهنمود سازمان جهانی بهداشت (10 میکرو گرم بر متر مکعب) باشد. تقریباً غلظت ذرات معلق پایین ترین منطقه کشور ما حدود دو برابر میزان استاندارد است. میانگین سالانه غلظت ذرات معلق ریز هوا (PM2.5) شهر تهران حدود 2.5 تا سه برابر استاندارد است.

وی در در خصوص شاخص کیفیت هوا (AQI) اعلام شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست و شرکت کنترل کیفیت هوا گفت: اگر این شاخص بین صفر تا 50 باشد شرایط کیفیت هوا خوب تلقی می شود و میزان آلودگی هوا در این سطح کمترین اثرات سوء را بر انسان دارد؛ گرچه مطالعات نشان داده اند حد بی خطر (safe) برای آلاینده های هوا وجود ندارد و حتی در غلظت های کمتر از 5 میکروگرم ذرات معلق هوا نیز اثرات منفی بر سلامت انسان مشاهده شده است اما میزان این اثرات چشمگیر نیست. بهرحال اگر شاخص کیفیت هوا از عدد100 فراتر رود اثر آلودگی هوا بر سلامت انسان قابل ملاحظه است.

به گفته حسنوند نتایج اولیه این مطالعه در کنفرانسی در آمریکا ارائه می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1198

به "آلودگی هوا چه تاثیری در افزایش مرگ و میر کووید-19 دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی هوا چه تاثیری در افزایش مرگ و میر کووید-19 دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید