آیا خاتمه قاچاق لوازم خانگی نزدیک است؟

به گزارش مجله 90 جعبه، اجرای طرح شناسه کالا برای مبارزه با قاچاق لوازم خانگی در سطح عرضه امید تازه ای برای فعالان این صنعت در جهت کاهش یا توقف قاچاق و همچنین جلوگیری از تقلب های رایج در این صنعت از جمله فروش کالای ایرانی با برند خارجی ایجاد نموده، اما هنوز برای آنالیز دستاوردهای این طرح زود است.

آیا خاتمه قاچاق لوازم خانگی نزدیک است؟

به گزارش مجله 90 جعبه، سال 98 بعد از سه سال انتظار بالاخره آیین نامه شناسه و رهگیری کالا موضوع ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در بخش لوازم خانگی اجرا شد، به طوری که وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) به تمامی فراورینمایندگان و تشکل های صنعتی لوازم خانگی فراوری داخل تا 15 دی ماه فرصت داد که برای 8 گروه کالایی خود فرایند ثبت و اخذ شناسه را انجام دهند و برای کالاهای خود شناسه دریافت نمایند و بعد از 15 دی ماه کالاهایی که دارای شناسه کالا نباشد در سطح بازار کالای قاچاق تلقی می شوند. اما این مهلت تا 15 بهمن ماه تمدید شد و طبق اعلام انجمن صنایع لوازم خانگی طرح برخورد با لوازم خانگی بدون شناسه از چهارشنبه، 16 بهمن ماه از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز شروع شد.

این هشت گروه کالایی شامل کولر، یخچال، فریزر، تلویزیون، ماشین لباس شویی، ماکروویو، جاروبرقی و پکیج است که البته طبق اعلام وزارت صمت در قدم های بعدی اجرای آیین نامه شناسه و رهگیری کالا تمامی اقلام لوازم خانگی را شامل می گردد.

آئین نامه اجرایی شناسه های کالا و رهگیری کالا موضوع ماده (13) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اواخر شهریور ماه 1395 از سوی اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، برای اجرا ابلاغ شد. ماده 20 این آئین نامه مسئولیت اجرای آن را به وزارت صنعت، معدن و تجارت محول نموده و طبق ماده 12 آن وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) موظف است امکان ثبت شناسه رهگیری و دریافت گواهی الکترونیکی را در سامانه جامع تجارت فراهم کند و یکتا بودن شناسه های رهگیری را در سطح تمامی کالاهای مشمول، تضمین کند.

با این وجود این طرح، حداقل در بخش لوازم خانگی، تا به امروز به اجرا درنیامده بود، اما به نظر می رسد افزایش قاچاق کالا در پی ممنوعیت واردات و افزایش چشمگیر قیمت ها در بازار لوازم خانگی باعث شد که بالاخره آئین نامه اجرایی شناسه های کالا و رهگیری کالا در بخش لوازم خانگی اجرا گردد.

البته پیش از آیین نامه شناسه و رهگیری کالا، طرح شبنم و ایران کد در راستای تفکیک کالای قاچاق و غیر قاچاق مطرح شده بود که به دلیل گسترش کدهای جعلی در مرحله اجرا متوقف شد.

به نظر می رسد این طرح امید تازه ای در بین فعالان صنعت لوازم خانگی برای کاهش یا خاتمه قاچاق ایجاد نموده، به طوری که در این زمینه محمدرضا غزنوی، سخنگوی انجمن صنفی فراورینمایندگان لوازم خانگی، در گفت وگو با مجله 90 جعبه، تامین نقدینگی و قاچاق را از جمله مسائل اصلی فراورینمایندگان لوازم خانگی عنوان نمود و گفت: طرح شناسه کالا و برخورد با کالای قاچاق که اخیرا اجرای شده یک کار اساسی و ماندگار اما طولانی مدت است.

غزنوی با بیان اینکه طرح شناسه کالا در جهت مبارزه با قاچاق کالا در سطح عرضه است توضیح داد: با این وجود باید به این نکته توجه کنیم که قاچاق از راه گمرک، ته لنجی و شوتی قابل کنترل است.

شوتی ها چقدر لوازم خانگی قاچاق می نمایند؟

وی با بیان اینکه ماشین هایی که جنس های قاچاق را از جنوب و بنادر به داخل کشور میاورند به شوتی معروف هستند، توضیح داد: شوتی ها می توانند تا 15 قلم لوازم خانگی بار بزنند و روزانه 1000 تا 3000 ماشین شوتی فقط از چهار بندر کوچک کشور ته لنجی ها را داخل کشور میاورد که این فقط یک قلم از قاچاق لوازم خانگی است.

وی با بیان اینکه حجم دقیق کالاهای ته لنجی تعیین نیست، تاکید نمود که واردات کالا به صورت ته لنجی قوانین خاصی دارد، مثلا فقط باید برای مردم همان منطقه استفاده گردد اما رعایت نگردد.

با برندهای تقلبی چه کنیم؟

در ماه های گذشته ویدیویی در فضای مجازی منتشر شده بود که در آن فردی در حال عوض کردن برند یک ماشین لباس شویی است. البته این موضوع جدیدی نیست قبلا هم بارها اخباری درباره تغییر برند و فروش کالاهای ایرانی با برند خارجی با قیمت بالاتر منتشر شده بود.

سخنگوی انجمن صنفی فراورینمایندگان لوازم خانگی معتقد است که چون کالای ایرانی می تواند با کالای خارجی رقابت کند جابه جایی برندها زیاد اتفاق می افتد.

وی با بیان اینکه کالای خارجی به دلیل برندسازی گران تر است، اظهار کرد: عده ای از این فضا استفاده و تقلب می نمایند، اما تعیین نیست این کالاهای تقلبی چه حجمی از بازار را اشعال نموده است.

غزنوی همچنین ابراز امیدواری کرد که طرح شناسه کالا بتواند به این تقلب خاتمه دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 794

به "آیا خاتمه قاچاق لوازم خانگی نزدیک است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا خاتمه قاچاق لوازم خانگی نزدیک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید