العربیه عربستان: 8 کشور عضو شورای امنیت حمله حوثی ها به سعودی را تهدید امنیت منطقه دانستند

به گزارش مجله 90 جعبه، ایسنا نوشت: پنج کشور عضو دائم شورای امنیت به اضافه آلمان، کویت و سوئد شنبه (28 سپتامبر) با صدور بیانیه ای مشترک با شدیدترین لحن افزایش شدت حملات حوثی ها (انصارالله) به پادشاهی عربی سعودی را محکوم کردند.

العربیه عربستان: 8 کشور عضو شورای امنیت حمله حوثی ها به سعودی را تهدید امنیت منطقه دانستند

به گزارش شبکه العربیه عربستان به نقل از خبرگزاری ها، نمایندگان دولت های فرانسه، آلمان، کویت، چین، روسیه، سوئد، انگلیس و آمریکا پنج شنبه (26 سپتامبر) گردهم آمدند تا بنا به این بیانیه در چارچوب گروهی بر ادامه حمایت شان از روند سیاسی در یمن به رهبری سازمان ملل متحد تاکید نمایند.

این گروه از عربستان سعودی بابت یاری 500 میلیون دلاری که در روز 25 سپتامبر به سازمان ملل تحویل داده شد، قدردانی کرد.

این هشت کشور از طرف های درگیری در یمن خواستند تا بر مبنای قطعنامه شماره 2451 ورود یاری های بشردوستانه به این کشور را به طور امن و بدون موانع تسهیل نمایند.

همچنین در این بیانیه از تمامی طرف ها خواسته شد تا به تعهدات بر مبنای قانون انسانی و از جمله آن تضمین محافظت از غیرنظامیان عمل نمایند.

در این بیانیه هشت کشور عضو شورای امنیت ضمن اعلام مجدد حمایت از مارتین گریفیث، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای دعوت از دولت مستعفی و حوثی ها برای پیوستن به مذاکرات تاکید نمودند.

این گروه از کشورهای عضو شورای امنیت، کوشش های مستمر فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن برای اجرایی کردن توافق استکهلم و رسیدن به راه حلی سیاسی برای سرانجام دادن به جنگ این کشور را مورد تحسین قرار دادند.

در این بیانیه بر توافق استکلهم به عنوان عنصری همیشه مهم در روند صلح یمن تاکید شد که این توافق باید منجر به تسهیل اوضاع انسانی، اعتمادسازی میان دو طرف و بهبود شرایط گفت وگوهای سیاسی میان آنها گردد.

احترام به آتش بس در الحدیده

مجموعه کشورهای عضو شورای امنیت طرف های یمنی را به احترام آتش بس در الحدیده و مشارکت سازنده در مذاکرات مربوط به اجرایی کردن توافق الحدیده دعوت کردند.

این گروه به ویژه حمایت کامل خود را از نمایندگی سازمان ملل متحد اعلام نموده و از طرف های یمنی خواست تا به همراه این نمایندگی به طور سازنده ای مشارکت نمایند و پیشنهادهای سازمان ملل درباره تدابیر امنیتی که اجازه عقب نشینی متقابل نیروهای نظامی را خواهد داد و نظارت سه گانه و پس از آن هماهنگی ابزار سازمان ملل متحد برای تحقیق و بازرسی (UNVIM) را مورد تمکین قرار دهند.

این کشورها همچنین مجددا بر پایبندی خود درباره وحدت یمن، حاکمیت و تمامیت ارضی آن تاکید نمودند.

این بیانیه همچنین اعلامیه حوثی ها درباره متوقف شدن حملات علیه سعودی در هفته گذشته را گامی نخست و مهم به سوی توقف تنش ها در یمن ارزیابی کرد، و گفت که این کشور احتیاج به پیروی از تدابیر مثبت میدانی از سوی حوثی ها و خویشتن داری از سوی ائتلاف دارد.

این گروه همچنین بر ضرورت کاهش تنش ها و کوشش از سوی تمامی طرف ها برای تضمین این که جنگ در یمن به سوی تنش های فزاینده ای در منطقه کشیده نگردد، تاکید نمود.

در پی تحولات اخیر در جنوب یمن و در اشاره به دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوب این هشت کشور عضو شورای امنیت طرف های دعوت شده را به مشارکت در گفت وگوهایی که سعودی برای حفظ وحدت سرزمینی یمن رهبری می نماید، فراخواندند.

این هشت کشور درباره تحولات در عدن، پایتخت مؤقت یمن، گفته اند که احتیاج فوری به شروع روند سیاسی فراگیر که همگان را نمایندگی کند می تواند منجر به راه حلی سیاسی دائمی برای سرانجام دادن به جنگ در یمن گردد.

گروه هشت کشور عضو شورای امنیت پایبندی خود به روند صلح در یمن، قطعنامه های ذیربط شورای امنیت و از جمله قطعنامه 2216 شورای امنیت، طرح شورای همکاری خلیج فارس، مکانیسم اجرای آن و نتایج کنفرانس فراگیر را مورد تاکید قرار داد.

هشت کشور عضو شورای امنیت با ادامه نشست های منظم در سطوح مختلف همراه با دیگر شرکا و برای حمایت از روند صلح که سازمان ملل متحد آن را رهبری می نماید، موافقت کردند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 11 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 297

به "العربیه عربستان: 8 کشور عضو شورای امنیت حمله حوثی ها به سعودی را تهدید امنیت منطقه دانستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "العربیه عربستان: 8 کشور عضو شورای امنیت حمله حوثی ها به سعودی را تهدید امنیت منطقه دانستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید