انتخابات آمریکا چه تاثیری بر رویکرد کشورهای عربی در قبال ایران دارد؟

به گزارش مجله 90 جعبه، کارشناس مسائل خاورمیانه سناریوهای پیش رو درباره رویکرد کشورهای عربی در قبال ایران را با توجه به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آنالیز کرد.

انتخابات آمریکا چه تاثیری بر رویکرد کشورهای عربی در قبال ایران دارد؟

به گزارش مجله 90 جعبه، رحمن قهرمانپور درباره اینکه کشورهای عربی در نهایت چه رویکردی را در قبال ایران خواهند داشت گفت: البته پیش بینی این موضوع بسیار سخت است. ولی اگر ترامپ مجددا در انتخابات پیروز گردد کشورهای عربی مجبورند که در برابر ایران کوتاه بیایند و چاره ای نیز جز این ندارند چرا که افزایش تنش در منطقه به ضررشان خواهد بود. ولی اگر در نظر بگیریم که بایدن پیروز گردد و سیاست های سنتی آمریکا مجددا احیا گردد امارات و عربستان ممکن است که به کاهش تنش با ایران رضایت دهند. متاسفانه در حال حاضر زمینه همکاری های استراتژیک در منطقه وجود ندارد که واقعیتی تلخ است. اگر میزان تجارت کشورهای منطقه با اروپا را در نظر بگیرید در می یابید که سطح تجاری آنان با اروپا به مراتب بیشتر از کشورهای منطقه است. برای مثال قطر را در نظر بگیرید که عمده سرمایه گذاری هایش بیشتر در آمریکا و آمریکای لاتین است و در خاورمیانه سرمایه گذاری اندکی دارد. در خصوص عربستان نیز به همین شکل است.

این کارشناس درباره اینکه چرا همگرایی های مالی در منطقه افزایش نمی یابد گفت: دلیل آن هم این است که این کشورها فکر می نمایند منطقه از امنیت لازم برای سرمایه گذاری برخوردار نیست. حتی این همگرایی مالی در بین کشورهای عربی نیز وجود ندارد. متاسفانه بحث های امنیتی بر خاورمیانه سایه انداخته تا میزان سرمایه گذاری ها به پایین ترین خود برسد. در آسه آن منطقه گرایی مالی قوی تر از منطقه گرایی سیاسی است. حتی خیلی از این کشورهای عضو آ سه آن با یکدیگر اختلاف داشتند ولی آنها را کنار گذاشتند و به روند منطقه گرایی مالی رسیدند. کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز علاقه دارند که خلیج فارس خود یک منطقه جدا محسوب گردد تا منطقه گرایی در آنجا شکل بگیرد. ولی موانع زیاد است.

این کارشناس درباره شکاف بین کشورهای عربی گفت: در موارد دیگر هم شاهد شکاف بین کشورهای عربی هستیم. ازطرفی شاهد فقر در کشورهایی چون مصر و سودان هستیم و در آن سو قطر را می بینیم که یکی از بیشترین در آمدهای سرانه جهان را دارد. این موارد موجب شده تا به جای منطقه گرایی مالی منطقه گرایی امنیتی و سیاسی بر خاورمیانه حکمفرما گردد. در این بین امنیت خود را بر بازیگران منطقه تحمیل می نماید و داشتن قدرت نظامی نیز اهمیت دارد.

مشروح این گفت و گو را اینجا بخوانید.

23311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 229

به "انتخابات آمریکا چه تاثیری بر رویکرد کشورهای عربی در قبال ایران دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخابات آمریکا چه تاثیری بر رویکرد کشورهای عربی در قبال ایران دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید