ایجاد رایانه های دوهسته ای در سلول های بدن برای اولین بار

به گزارش مجله 90 جعبه، محققان برای اولین بار و با استفاده از روش دستکاری ژنتیکی کریسپر پیروز به نصب پردازنده های دوهسته ای بیولوژیک رایانه ای در درون سلول های انسان شدند.

ایجاد رایانه های دوهسته ای در سلول های بدن برای اولین بار

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی مجله 90 جعبه به نقل از نیواطلس، محققان برای اولین بار و با استفاده از روش دستکاری ژنتیکی کریسپر پیروز به نصب پردازنده های دوهسته ای بیولوژیک رایانه ای در درون سلول های انسان شدند.

از روش دستکاری ژنتیکی CRISPR معمولا برای مقابله با بیماری های بسیار خطرناک استفاده می گردد. اما این فناوری کاربردهای دیگری نیز پیدا نموده است.

پژوهشگران دانشگاه زوریخ از این روش برای فراوری رایانه های کاربردی در درون سلول های بدن انسان بهره برده اند. این رایانه ها به اندازه رایانه های مدرن امروزی قدرتمند بوده و می توانند در درون ارگانیسم های زنده بدن انسان به حیات خود ادامه دهند.

این رایانه ها مانند دروازه های مدارهای منطقی الکتریکی عمل می نمایند و با دریافت داده ها از دنیای بیرون، آنها را پردازش نموده و بر مبنای فرایندهای متابولیک پاسخ های عملی ارائه می نمایند.

برای تحقق این هدف از نوعی خاص از آنزیم Cas9 که قبلا در این روش دستکاری ژنتیکی مورد استفاده بوده، بهره گرفته شده تا از آن در قالب یک پردازشگر استفاده گردد. ورودی این آنزیم اسید ریبونوکلئیک و خروجی آنزیم مذکور نوعی پروتئین های خاص خواهد بود که به رشد و تکامل بدن یاری می نماید.

در آینده می تواند از این رایانه های دوهسته ای سلول برای شناسایی بیماری ها و یاری به درمان آنها استفاده کرد. زیرا با ورود مولکول هایی خاص به آنها می توان به خروجی هایی دست یافت که خاصیت درمانی داشته باشند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 60

به "ایجاد رایانه های دوهسته ای در سلول های بدن برای اولین بار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد رایانه های دوهسته ای در سلول های بدن برای اولین بار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید