ایندیپندنت: دولت اففغانستان از توافق صلح طالبان با آمریکا عقب نشینی می نماید

به گزارش مجله 90 جعبه، روزنامه انگلیسی زبان ایندیپندنت در گزارشی نوشت، با توجه به فرایند بی نتیجه مذاکرات صلح بین افغان ها و نوع توافق صلح آمریکا با گروه طالبان، دولت این کشور ترجیح می دهد به تدریج از این توافق عقب نشینی کند.

ایندیپندنت: دولت اففغانستان از توافق صلح طالبان با آمریکا عقب نشینی می نماید

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، این نشریه اضافه نمود: امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان، سه روز پیش طی سخنانی که در کنفرانس مصاحبه های امنیتی هرات ایراد کرد، گفت که افغانستان نه توافق صلح میان آمریکا و طالبان را به رسمیت می شناسد و نه از آن استقبال می نماید.

او همچنین با اشاره به اینکه دولت افغانستان متوجه توافق صلح امریکا با طالبان است، گفت که دولت افغانستان خطرات زیادی از جمله آزادسازی خطرناک ترین جنایت کاران را از زندان ها به جان خرید تا خشونت ها در افغانستان کاهش پیدا کند که این کار هم صورت نگرفت.

براساس این گزارش، عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان نیز در اظهاراتی در این خصوص گفته بود که مذاکرات صلح هیچ گونه پیشرفتی نداشته است و طالبان فقط به افزایش خشونت و جنگ باور دارند.

حتی به تازگی هربرت مک مستر مشاور سابق شورای امنیت آمریکا در یک مصاحبه با بی بی سی انگلیسی گفته است که افغانستان عظیم ترین ناکامی سیاست دونالد ترامپ به شمار می رود.

وی در این خصوص گفت: ما چنان در امر خروج از افغانستان شتاب کردیم و اولویت دادیم که با طالبان علیه دولت منتخب افغانستان همدست شدیم.

مک مستر می گوید او نگران است که افغانستان بار دیگر به دوران سیاه دهه 90 میلادی برشود، تجارت مواد مخدر بیشتر شود و طالبان و مجاهدین قدرت را دو باره در این کشور به دست گیرند و تهدیدی برای دنیا شوند.

به نوشته این نشریه انگلیسی، اظهارات متواتر مقام های آمریکایی و افغان نشان می دهد که توافق صلح بیشتر از این که زمینه ساز مصاحبه های صلح شود، تنها امتیاز هایی را به طالبان داد و طالبان با استفاده از این امتیازها، جنگ را در افغانستان افزایش داد.

در حال حاضر از مجموع 34 ولایت افغانستان در 27 ولایت عملا جنگ میان دولت و طالبان جریان دارد.

بر اساس گزارش اخیر روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، از شروع ماه نوامبر به مدت 15 روز 154 غیر نظامی و 100 نظامی افغان در درگیری ها کشته شده اند. این شرایط در حالی شکل گرفته است که هیچ گونه دورنمای روشنی از مذاکرات دوحه در دست نیست. بن بست مذاکرات همچنان پا بر جا است و در 2 ماه گذشته کوچکترین پیشرفتی نداشته است.

براساس نتیجه گیری ایندیپندنت در چنین حالتی دولت افغانستان کم کم می خواهد از دایره توافق صلح خود را بیرون بکشد. چون به این نتیجه رسیده است که این توافق هزینه بسیار زیادی را بر دولت افغانستان تحمیل نموده است.

دولت معتقد است که آزاد سازی 5 هزار طالب از زندان های دولت افغانستان، باعث شده است تا گستره جنگ تقریبا در سراسر افغانستان پراکنده شود و خشونت ها به حد چشمگیری افزایش یابد. چون گفته می شود یک تعداد از زندانیان آزاد شده از زندان های دولت افغانستان عملا فرماندهی جنگ علیه دولت را به دست گرفته اند.

از سوی دیگر پیروزی جو بایدن نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، این امید را به وجود آورده است که فشار ها بر دولت افغانستان کمتر خواهد شد.

به اعتقاد نویسنده، از آنجایی که تمام کوشش طالبان دریافت تمام قدرت است، به همین دلیل مک مستر نیز تاکید دارد چنانچه طالبان قدرت را در افغانستان قبضه کند، به احتمال زیاد این کشور به شرایط نگران کننده دهه 90 میلادی بر می شود.

به همین دلایل است که دولت افغانستان با فاصله دریافت از توافق صلح امریکا-طالبان می خواهد ابتکار عمل بیشتر را در مذاکرات صلح به دست گیرد و نگذارد همه خواسته های طالبان عملی شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1238

به "ایندیپندنت: دولت اففغانستان از توافق صلح طالبان با آمریکا عقب نشینی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایندیپندنت: دولت اففغانستان از توافق صلح طالبان با آمریکا عقب نشینی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید