تحولات سودان، مهلت 48 ساعته به حمدوک ، توافق 4 گروه مسلح دارفور برای صلح با دولت انتقالی

به گزارش مجله 90 جعبه، نخست وزیر دولت انتقالی در نشست مشترک خود با اعضای شورای حاکمیتی و رهبران ائتلاف آزادی وتغییر درباره تشکیل کابینه اش به گفت وگو نشست و از آنان 48 ساعت برای معرفی اعضای دولت انتقالی مهلت گرفت.

تحولات سودان، مهلت 48 ساعته به حمدوک ، توافق 4 گروه مسلح دارفور برای صلح با دولت انتقالی

به گزارش گروه بین الملل مجله 90 جعبه، ائتلاف آزادی و تغییر هفته گذشته فهرست نامزدهای پیشنهادی خود را به نخست وزیر دولت انتقالی ارائه کرد تا او در ششم شهریور اعضای کابینه اش را رسما معرفی کند اما از آنجایی که عبدالله حمدوک بسیاری از نامزدها را فاقد صلاحیت برای پست های وزارتی دانست، از ائتلاف آزادی و تغییر خواست تا افراد جدیدی را معرفی کند. قرار بود امروز اعضای دولت انتقالی رسما معرفی شوند ولی به دلیل عدم تکمیل کابینه این کار به تعویق افتاد.

نخست وزیر دولت انتقالی عصر دیروز با اعضای شورای حاکمیتی و رهبران ائتلاف آزادی و تغییر نشست مشترکی برگزار کرد که طی آن، موضوع تشکیل هیئت دولت جدید خارطوم و مشخص ساختاری برای هماهنگی های لازم بین دولت ، شورای حاکمیتی و ائتلاف آزادی و تغییر در دوره انتقالی مورد بحث و آنالیز نهاده شد.

به نوشته روزنامه سودان تریبون، در این نشست عبدالله حمدوک نخست وزیر دولت انتقالی با تاکید بر اینکه دولت جدید خارطوم بر اساس فهرست ائتلاف آزادی و تغییر تشکیل خواهد شد، از شرکت کنندگان در نشست مزبور خواست 48 ساعت به او فرصت دهند تا اعضای دولت انتقالی را معرفی کند.

به گفته یک مقام مطلع در ائتلاف آزادی و تغییر، حمدوک صلاحیت نامزدهای وزارت خارجه، دارایی، دادگستری و بهداشت را تائید نموده و شخصا با این نامزدها به گفت وگو نشسته است. البته او توسط بعضی گروه ها تحت فشار قرار گرفته است و این فشارها در مورد نامزدهایی است که ائتلاف آزادی و تغییر برای بعضی وزارتخانه ها معرفی نموده است. مثل وزارت نفت، آب و برق

دعوت از حمدوک

این روزنامه سودانی در خبر دیگری نوشت: نخست وزیر دولت انتقالی برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل که 27 سپتامبر (5 مهرماه) در نیویورک برگزار می گردد، راهی آمریکا خواهد شد.

حمدوک درنشست مجمع عمومی سازمان ملل به عنوان عالی ترین مقام سودانی از سال 2010 به این سو سخنرانی خواهد نمود.

کارشناسان معتقدند حضور حمدوک در سازمان ملل فرصت طلایی را در اختیار سودان قرار می دهد تا با کسب حمایت های بین المللی بتواند بهتر از دوره انتقالی عبور کند.

سرلشکر شمس الدین کباشی عضو شورای انتقالی با بیان اینکه حمدوک در نشست مجمع عمومی سازمان ملل شرکت خواهد نمود، گفت: سرلشکر عبدالفتاح برهان رئیس شورای حاکمیتی دعوتنامه رسمی شرکت سودان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل را دریافت نموده است.

درهمین حال خبرگزاری رسمی سودان گزارش داد: شورای امنیت که برای آنالیز وضعیت دافور تشکیل جلسه داده بود با استقبال از اقدامات سودانی ها برای تشکیل دولت انتقالی اظهار داشت: تشکیل این دولت می تواند صلح و ثبات را برای مدت طولانی در دارفور تثبت کند.

نماینده سازمان ملل در امور دافور طی گزارشی به شورای امنیت گفت: دولت مدنی سودان اولین اولویتش برقراری صلح و ثبات در مناطق درگیری این کشور به ویژه در دارفور، کردفان جنوبی و منطقه نیل آبی است. همچنین بارگشت آوارگان و جنگزدگان به مناطق مسکونی خود از دیگر برنامه های دولت مدنی سودان است.

توافق برای صلح با دولت انتقالی

از سوی دیگر 4 گروه مسلح بزرگ دارفور با صدور بیانیه ای مشترکی موافقت خود را با آغاز گفت وگو های صلح با دولت انتقالی سودان علام کردند.

این بیانه از سوی رئیس تجمع نیروهای آزادی بخش سودان، جنبش عدالت و برابری، جنبش آزادی بخش سودان - شورای انتقالی و حرکت آزادی بخش سودان امضاء شده است. رهبران این گروه های مسلح همگی در پایتخت سودان جنوبی مستقرند.

در این بیانیه تاکید شده است که اجرایی شدن صلح عادلانه و فراگیر مسائل سودان را بر طرف خواهد نمود و تا زمانی که دولت انتقالی خواستار برقراری صلح در کشور باشد ما تمام کوشش خود را برای تحقق صلح بکار خواهیم بست. لذا به توافق آتش بس با نیروهای دولتی خارطوم پایبندیم تا فرصت گفت وگو های صلح و اجرایی شدن آن فراهم گردد.

منطقفه دارفور از سال 2003 تاکنون شاهد درگیری میان نیروهای دولت خارطوم و افراد مسلح در این منطقه است. دراین درگیری ها حدود 300 هزار نفر جان خود را از دست داده اند و بیش از 2 میلیون و500 هزار نفر آواره شده اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 184

به "تحولات سودان، مهلت 48 ساعته به حمدوک ، توافق 4 گروه مسلح دارفور برای صلح با دولت انتقالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحولات سودان، مهلت 48 ساعته به حمدوک ، توافق 4 گروه مسلح دارفور برای صلح با دولت انتقالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید