درخواست سازمان ملل برای توقف فوری درگیری ها در لیبی

به گزارش مجله 90 جعبه، جانشین فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی پیامدهای طولانی تر شدن جنگ میان نیروهای دولت وفاق ملی لیبی با تشکیلات موسوم به ارتش ملی لیبی را بر غیرنظامیان به خصوص در شرایط شیوع کرونا برشمرد و توقف فوری آن را خواستار شد.

درخواست سازمان ملل برای توقف فوری درگیری ها در لیبی

به گزارش گروه بین الملل مجله 90 جعبه، جانشین فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی از افزایش درگیری ها میان نیروهای وفاق ملی لیبی با شبه نظامیان حفتر در مناطق سکونت غیرنظامیان ابراز نگرانی کرد.

به گزارش شبکه الجزیره، استفانی ویلیامز طی نطقی در شورای امنیت درباره لیبی گفت: از زمان آغاز عملیات نظامی نیروهای حفتر علیه طرابلس بیش از 200 هزار شهروند مجبور به فرار از خانه هایشان شدند.

این مقام سازمان ملل تسلط نیروهای وفاق بر پایگاه هوایی الوطیه را نیز منجر به تشدید تنش ها در لیبی خواند و گفت: ما بار دیگر خواهان توقف کامل درگیری ها در لیبی هستیم.

جانشین فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی گفت: ما می خواهیم حملات علیه غیرنظامیان و تاسیسات غیرنظامی در لیبی متوقف شود.

این مقام سازمان ملل شیوع ویروس کرونا را هم موجب بیش تر شدن مسائل امنیتی موجود در طرابلس خواند و گفت : در نتیجه درگیری و پیامدهای شیوع کرونا یک میلیون نفر به کمک های بشردوستانه نیاز دارند.

ویلیامز بر ضرورت محاکمه قانون شکنان در لیبی تاکید کرد و گفت: ما خواهان توقف درگیری ها در لیبی و بازگشت طرف های بحران به فرآیند سیاسی هستیم.

فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی همچنین بر ضرورت اعمال فشار بر طرف های بین المللی و منطقه ای که بحران لیبی را شدت بخشیده اند تاکید کرد و گفت: جنگ در لیبی به دلیل دخالت خارجی گسترش خواهد یافت و به نتایج وخیمی منجر خواهد شد.

از زمان سرنگونی حکومت معمر قذافی رهبر سابق لیبی در سال 2011 ، این کشور تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب در آمده است؛ دولت وفاق ملی به ریاست فایز السراج در طرابلس (غرب کشور) که در سطح جهان به رسمیت شناخته شده است و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر فرمانده شبه نظامیان ارتش ملی لیبی را حمایت می کند.

حفتر با حمایت مصر، امارات و عربستان (و همچنین روسیه و چند کشور غربی) از اواخر فروردین 1398 با هدف اشغال پایتخت، عملیات نظامی علیه طرابلس را آغاز کرد اما با مقاومت شدید نیروهای دولت السراج و شبه نظامیان متحد با آن روبرو شده و تا به امروز پیروز نشده است به داخل شهر نفوذ کند. نیروهای دولت السراج نیز از حمایت ترکیه، قطر و ایتالیا برخوردارند.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 940

به "درخواست سازمان ملل برای توقف فوری درگیری ها در لیبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست سازمان ملل برای توقف فوری درگیری ها در لیبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید