دغدغه جدی دولت برای حفاظت از تالاب انزلی، یک فرصت ملی است ، جلب مشارکت جوامع محلی، از عوامل موفقیت در فرآیند احیاء تالاب است

به گزارش مجله 90 جعبه، استاندار گیلان جلب مشارکت جوامع محلی را از عوامل موفقیت در فرآیند احیای تالاب دانست و گفت: نجات تالاب انزلی به دغدغه جدی مجموعه دولت تبدیل شده و این ، یک فرصت ممتاز ملی برای نجات تالاب است که باید از آن به درستی استفاده گردد.

دغدغه جدی دولت برای حفاظت از تالاب انزلی، یک فرصت ملی است ، جلب مشارکت جوامع محلی، از عوامل موفقیت در فرآیند احیاء تالاب است

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان گیلان، ارسلان زارع در جلسه کمیته مدیریت احیای تالاب انزلی که با حضور مدیرکل حفاظت و احیای تالاب سازمان حفاظت محیط زیست کشور ، بعضی مدیران و نیز ارتباط تصویری شماری از فرمانداران و مدیران دستگاه های اجرایی برگزار گردید ، گفت: تالاب بین المللی انزلی علاوه بر آنکه یک موهبت برای گیلان و ایران است؛ به عنوان میراث گرانسنگ طبیعی جهانی شناخته می گردد و مبتنی بر این دیدگاه؛ وظیفه ای مهم برای حفاظت و احیای این تالاب که یکی از زیست بوم های ارزشمند استان است، بر دوش داریم.

وی با بیان اینکه طی سال های اخیر تالاب انزلی با مسائل و بی مهری هایی روبرو بوده؛ توضیح داد: آلاینده های مختلف از جمله فاضلاب ها، پساب ها و پسماندها، به خشکی گراییدن تالاب بر اثر عوامل پرنماینده تالاب همچون رسوبات و کاهش سطح آب دریای خزر که منجر به بر هم خوردن تعادل آب میان تالاب و دریا شده ، فرسایش خاک در حوزه آبریز تالاب انزلی، ورود گسترده رسوبات به تالاب، انتقال فاضلاب های بهداشتی، شهری، روستایی و کشاورزی به تالاب، عدم مشخص و اختصاص حق آبه زیست محیطی تالاب و ورود پسماندهای شناور رها شده به تالاب، از مهمترین مسائلی هستند که حیات تالاب انزلی را تهدید می نماید.

زارع با تاکید بر ضرورت ساماندهی وضع کنونی تالاب انزلی و اشاره به اقدامات اجرا شده برای مدیریت چالش ها در بخش های مختلف تا به امروز افزود: طی یک سال اخیر نامه نگاری های متعددی به مسئولان ملی از جمله معاون اول رئیس جمهوری ارسال شده و دکتر جهانگیری هم دستوراتی مبنی بر ضرورت شتاب در فرآیند نجات تالاب انزلی صادر نموده و موضوع در دستور کار کارگروه ملی مدیریت احیای تالاب های کشور نهاده شد.

استاندار گیلان از اختصاص مبلغ یکصد و بیست میلیارد ریال اعتبار به منظور پیشگیری از حوادث غیر مترقبه ناشی از آلودگی عرصه تالابی استان گیلان به تازگی و پس از پیگیری های اجرا شده؛ اطلاع داد و افزود: این میزان اعتبار با توجه به تاثیر و تهدیدات ناشی از افزایش، گسترش و پوشش توده گیاه مهاجم سنبل آبی در سطح تالاب ها و آب بندان های استان، به سازمان محیط زیست اختصاص می یابد.

وی تاکید نمود: باید برنامه ریزی مدون و بر پایه مطالعات علمی برای بهره گیری درست و اصولی از این اعتبار صورت گیرد ولی مهم اینست که همه مسئولان در استان و کشور، نسبت به حفاظت از تالاب انزلی حساس هستند.

زارع افزود: مشارکت و توجه همگانی برای حفظ و احیای تالاب انزلی طی سال های اخیر بسیار چشمگیر بوده و همه لایه های اجتماعی از جمله نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی کوشش کردند تا ضمن حل مسائل حوزه تالابی ، عملیات احیای آن نیز تسریع گردد.

نماینده عالی دولت در استان با بیان اینکه نجات تالاب انزلی به دغدغه جدی دولت تبدیل شده و بر این اساس وزارتخانه های مختلف در حوزه احیای تالاب انزلی همکاری می نمایند ، گفت: این ، یک فرصت ممتاز ملی برای نجات و احیای تالاب است که باید قدر دانسته و از آن به درستی و شایستگی استفاده گردد.

وی بر لزوم بهره گیری از ظرفیت مشاوران و ذینفعان و نیز مشارکت همه نهادها و جوامع محلی برای حل مسائل حوزه تالابی استان تاکید و گفت: مسائل تالاب انزلی مربوط به یک دستگاه دولتی نیست بلکه همه نهادها و از آن مهمتر جامعه، باید نسبت به موضوع حساس باشند ، از این رو مقوله آگاهی بخشی و آموزش یک ضرورت مهم محسوب می گردد.

وی افزود: همیشه تاکید داشته و دارم که برای احیای تالاب انزلی، باید پیوند بیشتری بین مردم و این مهم برقرار گردد زیرا معیشت جوامع محلی و روستانشینان حاشیه تالاب را تامین می نماید و در کنار سه شهر عظیم گیلان قرار گرفته است.

وی جلب مشارکت جوامع محلی را از عوامل موفقیت در فرآیند احیای تالاب ذکر کرد و گفت: همیشه بر فراهم سازی زمینه استفاده از ظرفیت گروه های مدنی و تشکل های مردم نهاد تاکید نموده ام که این مساله تنها به معنای دعوت از نماینده تشکل های مردم نهاد در جلسات نیست ، بلکه باید ذینفعان مدیریت تالاب و سمن های محیط زیستی نیز در اقدامات مدیریتی و پایش تالاب اثرگذار باشند.

استاندار گیلان با اشاره به این مهم که همگان باید بدانند که احیای تالاب انزلی تا چه میزانی در زندگی آنها تاثیر گذار است ، گفت: در جلسه بعدی گزارش فعالیت تشکل های مردم نهاد در مورد پیشگیری و حفظ تالاب انزلی ارائه گردد .

وی به اجرای عملیات تصویربرداری هوایی تالاب انزلی اشاره و بیان نمود: این اقدام نقش موثری در جهت پایش مستمر و روزانه تالاب داشته و با استفاده از تصاویر گذشته و تصاویر میدانی توانسته خروجی خوبی ارائه دهد.

زارع به موضوع جمع آوری سنبل آبی و نیز گیاهان مزاحم تالاب های استان اشاره و از اقدامات اجرا شده در این بخش تقدیر کرد.

وی از صنایع دفاعی شهید تمجیدی به سبب طراحی و ساخت تجهیزات جمع آوری سنبل آبی از بستر تالاب انزلی تقدیر و بیان نمود: این اقدام نه تنها موجب صرفه جویی بلحاظ اعتباری شد، بلکه منجر شد در شرایط تحریمی امروز کشور ، با دانش فنی داخلی نسبت به حل مسائل اقدام کنیم.

مسعود باقرزاده کریمی مدیر کل دفتر حفاظت و احیای تالاب ها در پنجاه و چهارمین جلسه کمیته مدیریت احیای تالاب انزلی سه عامل مهم را در احیای این تالاب بین المللی بسیار حائز اهمیت دانست .

باقر زاده کریمی مشخص حد بستر تالاب و کاربری اراضی و تصرفات ، ورود رسوبات آلی و معدنی به تالاب انزلی با منشا مختلف ، ورود گونه های مهاجم به ویژه گیاهانی نظیر سنبل آبی و آزولا را از عظیمترین عوامل تهدید تالاب خواند .

وی مدیریت این عوامل را در بالا دست از راه چاره های نجات تالاب انزلی برشمرد .

ساسان کفایی مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان نیز ضمن ارایه مصوبات جلسه گذشته و پیگیری های اجرا شده مصوبات به وسیله شهرستان ها ؛ از نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی حاضر در جلسه، پیگیر بودجه برنامه میان مدت 7 ساله مدیریت تالاب انزلی شد.

کفایی علاوه بر آن ضمن ارائه گزارش در مورد حد بستر تالاب و تشکر از پیگیری ویژه استاندار گیلان در اخذ و تخصیص بودجه مدیریت و امحای سنبل ْآبی، در زمینه موضوع لایروبی در تالاب انزلی در دو مقیاس کوچک و عظیم ، پیشنهادهایی جهت تصویب به کمیته مدیریت تالاب انزلی ارایه کرد تا ضمن رفع نمودن مسائل در این زمینه ، تسهیل گری لازم در این خصوص صورت پذیرد .

در این جلسه مهندس کازرونی رییس نظام مهندسی کشاورزی استان ،ناخدا امیری رییس صنایع دفاعی شهید تمجیدی ، مهندس خرمی مدیرعامل آب منطقه ای استان ، مهندس الماسی رییس جهادکشاورزی استان ،آقای سید زاده دادستان انزلی ، علی اصغراسدی مدیرکل ثبت اسناد استان و مهندس میر غضنفری فرماندار انزلی مطالبی در شرح اقدامات اجرا شده درباره احیای تالاب بین المللی انزلی بیان نمودند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1327

به "دغدغه جدی دولت برای حفاظت از تالاب انزلی، یک فرصت ملی است ، جلب مشارکت جوامع محلی، از عوامل موفقیت در فرآیند احیاء تالاب است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دغدغه جدی دولت برای حفاظت از تالاب انزلی، یک فرصت ملی است ، جلب مشارکت جوامع محلی، از عوامل موفقیت در فرآیند احیاء تالاب است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید