ساخت 100 هزار واحد مسکونی برای کارگران شهرک های صنعتی ، پیگیری حق جاماندگان سهام عدالت

به گزارش مجله 90 جعبه، بهمن عبداللهی با بیان اینکه 100 هزار واحد مسکونی برای کارگران در شهرک های صنعتی ایجاد می گردد، گفت: بورس املاک و مستغلات نیز به زودی با مشارکت بخش خصوصی، تعاونی و نهاد ها ایجاد می گردد.

ساخت 100 هزار واحد مسکونی برای کارگران شهرک های صنعتی ، پیگیری حق جاماندگان سهام عدالت

جهت دریافت خدمات آلاچیق های فلزی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش گروه اقتصادی مجله 90 جعبه، رئیس اتاق تعاون در نشستی اعلام نمود: با توجه به مسائل مسکن که در کشور ایجاد شده و به ویژه بحران دوران کرونا، خرید و فروش و اجاره و رهن مسکن شرایط خوبی ندارد، از طرفی کمبود عرضه نسبت به تقاضا به ویژه برای مسکن های متوسط به پائین دچار معضل شده است.

وی اضافه کرد: در این زمینه شورای عالی بورس مدت ها پیش تصمیم گرفت بورس، املاک و مستغلات را برای کالای مسکن ایجاد نمایند، البته بعضی گفتند این بورس در دل بورس کالا ایجاد گردد، اما با توجه به پیچیدگی و اهمیت مسکن که به عنوان موتور محرک اقتصاد کشور به شمار می رود، قرار شد بورس ویژه املاک و مستغلات با سرمایه 5 هزار میلیارد تومان راه اندازی گردد.

* مشارکت بخش خصوصی، تعاونی و نهاد های عمومی در بورس املاک

رئیس اتاق تعاون گفت: قرار شد 35 درصد از سهام بورس املاک توسط بخش خصوصی و تعاونی و نیز با مشارکت اتاق بازرگانی و اتاق تعاون فراهم گردد، 35 درصد برای شرکت ها و نهاد های عمومی غیردولتی و 30 درصد هم به صورت پذیره نویسی توسط آحاد مردم فراهم گردد.

به گفته وی، مردم به وسیله خرید اوراق بورس مسکن که می توانند آن را تبدیل به سهام نمایند، به صورت متری مسکن خریداری نمایند و، چون بازار پرسودی است، پیش بینی می گردد جذب سرمایه خوبی صورت بگیرد و بخش مهمی از نقدینگی جامعه را جذب کند.

به گفته وی، با راه اندازی بورس املاک، اولاً سرمایه های سرگردان جذب فراوری مسکن می گردد، کارخانه های فراوری مصالح ساختمانی رونق می گیرد، ثانیاً باعث افزایش فراوری مسکن می گردد و همچنین صنایع دیگر مرتبط با مسکن را رونق می دهد و اگر موانعی پیش نیاید، تا چهار ماه آینده بورس مسکن و املاک و مستغلات راه اندازی می گردد.

عبداللهی همچنین در خصوص اینکه آیا بورس مسکن منجر به افزایش نرخ مسکن نمی گردد، گفت: بعضی گفته اند ممکن است باع ث افزایش قیمت املاک گردد، اما در شورای عالی بورس به جزئیات نرسیده اند و قرار است کاری گردد که اجازه سوءاستفاده و افزایش قیمت برای دلالان ندهیم. سهامداران این بورس، نهاد های عمومی غیردولتی که صاحبان زمین های عظیم و سرمایه هستند، خواهند بود و آنچه مسلم است، با بورس املاک، فراوری مسکن افزایش می یابد که پیش بینی می گردد به کاهش قیمت منجر گردد.

وی در شرح بیشتر گفت: به عنوان مثال، وقتی یک برج مسکونی با 40 واحد راه اندازی می گردد، مردم در بورس، اوراق بورسی خریداری می نمایند و نه واحد آن برج را، بنابراین از ارزش کل پروژه به اندازه قیمت سهام در آن پروژه به صورت مشاع سهیم می شوید و با افزایش تعداد سهام می توانید یک واحد مسکونی خریداری کنید.

* برنامه برای ایجاد 100 هزار مسکن کارگری

رئیس اتاق تعاون همچنین در خصوص قراردادی که اتاق تعاون و وزارت راه و شهرسازی امضاء نموده است، گفت: مشکل مسکن برای کارگران به عنوان اقشار آسیب پذیر وجود دارد. طبق این تفاهم نامه قرار شد با توجه به اینکه 800 هزار کارگر در شهرک های صنعتی کشور مشغول کار هستند که عموماً متقاضی مسکن هستند، قرار شد 100 هزار واحد مسکونی در شهرک های صنعتی و یا نزدیک کارخانه ها برای کارگران ایجاد گردد تا مشکل رفت و آمد و هزینه مسکن آن ها حل گردد.

وی گفت: در فاز اول قرار شد برای شهرک های صنعتی استان تهران، البرز و قزوین چهار شهرک صنعتی شناسایی شده و واحد های مسکونی برای کارگران آن ها ایجاد گردد.

به گفته عبداللهی، در شهر ایوانکی استان تهران، کار های اختصاص زمین و شروع پروژه رو به اتمام است. قرار است 10 هکتار زمین برای ایجاد یک هزار واحد مسکونی فراهم گردد و این پروژه به زودی توسط رئیس جمهوری به صورت مجازی کلنگ زنی می گردد. محور دوم، شهرک صنعتی کاسپین قزوین با 900 واحد مسکونی ایجاد و یا تکمیل واحد های نیمه کاره شروع می گردد. در بخش سوم، در شهر صنعتی اشتهارد استان البرز که قرار شد وزارت راه زمین مورد احتیاج را دراختیار قرار دهد. همچنین محور چهارم، شهرک صنعتی شمس آباد به عنوان عظیمترین شهرک صنعتی کشور که 45 هزار کارگر دارد، 20 هکتار زمین برای مسکن کارگری شناسایی شده است.

وی همچنین گفت: در 12 استان کشور و در شهرک های صنعتی، احداث زمین کارگری دنبال می گردد و در کمیته های مسکن کارگری در استان ها با مسئولیت معاون عمرانی استاندار و همکاری وزارت راه و شهرسازی و اتاق تعاون تشکیل می گردد.

به گفته عبداللهی، حمایت اقتصادی برای ایجاد مسکن کارگری با بانک مسکن خواهد بود و سه ضلع وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی، بانک مسکن به عنوان تأمین نماینده اقتصادی و اتاق تعاون به عنوان کارگزار و عامل برای ساخت مسکن کارگری در کنار هم قرار می گیرند و افراد مستحق را شناسایی می کنیم و اگر این کار به خوبی پیش رود، قیمت تمام شده زمین برای مسکن بسیار ارزان می گردد و حتی ممکن است در بعضی موارد قیمت زمین از مسکن حذف گردد.

وی گفت: اولین پروژه مسکن کارگری در ایوان کی راه اندازی می گردد که نقشه های آن آماده شده، زمین فراهم شده و به زودی کلنگ زنی انجام می گردد.

رئیس اتاق تعاون همچنین در بخش دیگری از این نشست در خصوص اینکه چرا شرکت های تعاونی سهام عدالت از طرح آزادسازی سهام عدالت کنار گذاشته شدند، گفت: بخش مهمی از کار های سهام عدالت توسط شرکت های تعاونی شهرستانی سهام عدالت انجام شد. در سبد سهام عدالت 36 شرکت بورسی و 13 شرکت غیربورسی حضور دارند و ما معتقدیم شرکت های تعاونی سهام عدالت، حلقه واسط بین مردم و شرکت های سرمایه پذیر عدالت و نیز شرکت های سرمایه گذاری استانی هستند.

* 1.8 میلیون نفر دارنده کارت سهام عدالت صاحب حق هستند

رئیس اتاق تعاون در خصوص اینکه حدود 2 میلیون نفر سهامدار عدالت با داشتن کارت پرس شده سهام عدالت، اما در سامانه سهام عدالت به عنوان سهامدار شناخته نمی شوند، گفت: بله بین 1.8 تا 2 میلیون نفر دارای کارت سهام عدالت هستند و به نظر ما این ها صاحب حق هستند. مجلس شورای اسلامی هم به وسیله کمیسیون اقتصادی پیگیری می نماید تا استیفای حقوق این افراد صورت گیرد، اما واقعیت این است که بعضی مدیران سازمان خصوصی سازی معتقدند بنگاه های آماده برای واگذاری به افراد جدید وجود ندارد و فقط به اندازه تعداد سهامداران موجود، سهام وجود دارد، در حالی که ما چنین اعتقادی نداریم، زیرا بعضی از بنگاه ها از شمول سهام عدالت خارج شده و به مالکیت دولت برگشت؛ بنابراین نمایندگان مجلس دنبال این هستند، سهام عدالت به تمامی ثبت نام شدگان و دارندگان کارت اختصاص یابد.

عبداللهی همچنین گفت: بحث دیگر این است که کسانی که روش مدیریت مستقیم سهام عدالت را انتخاب نموده اند، به نظر ما باید فرصت داشته باشند که روش مدیریت خود را تغییر دهند، چون بعضی از دست اندرکاران، مردم را تشویق می کردند که روش مستقیم را انتخاب نمایند، در حالی که باید این فرصت فراهم گردد به حالت غیرمستقیم برگردند، اما سازمان خصوصی سازی می گوید حساب های سهام عدالت باید بسته گردد و امکان برگشت از روش مدیریت سهام عدالت وجود ندارد.

* 30 درصد دوم سهام عدالت عید غدیر آزاد می گردد

عبداللهی همچنین گفت: براساس اعلام رئیس جمهور تا به امروز 30 درصد سهام عدالت آزاد شده، 30 درصد دیگر در عید غدیر آزاد می گردد و 30 درصد بقیه و کل سهام عدالت تا آخر سال برای دارندگان آن آزاد می گردد.

وی همچنین گفت: در سبد سهام عدالت ابتدا 60 شرکت وجود داشت که بعداً 11 شرکت آن خارج شد، در حال حاضر 49 شرکت مانده اند که 36 تای آن بورسی و 13 شرکت غیربورسی است و به نظر من از محل سهام موجود 11 شرکت برگشت خورده به دولت می توان سهام عدالت سایر متقاضیان و 2 میلیون نفر دارای کارت سهام عدالت را پرداخت کرد، زیرا آن ها با داشتن کارت سهام عدالت صاحب حق هستند.

عبداللهی در انتها در خصوص نمایشگاه صنعت ساختمان گفت: البته باید ستاد ملی کرونا در خصوص نمایشگاه تصمیم بگیرد که اگر مجوز بگیرند سال جاری بیستمین نمایشگاه صنعت ساختمان در مرداد توسط اتاق تعاون برگزار می گردد که در صورت داشتن مجوز با رعایت پروتکل های بهداشتی و با تصمیمات ستاد ملی کرونا این نمایشگاه برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 956

به "ساخت 100 هزار واحد مسکونی برای کارگران شهرک های صنعتی ، پیگیری حق جاماندگان سهام عدالت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت 100 هزار واحد مسکونی برای کارگران شهرک های صنعتی ، پیگیری حق جاماندگان سهام عدالت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید