شهرداری ها یک دولت محلی هستند یا نهاد خدمت رسان شهری؟

به گزارش مجله 90 جعبه، معاون شهردار تهران، تعیین تکلیف کلان انتظارات از مدیریت شهری توسط نهادهای بالاتر از شهرداری را ضروری دانست و گفت: تعیین گردد که آیا شهرداری ها یک دولت محلی هستند یا نهاد خدمت رسان شهری.

شهرداری ها یک دولت محلی هستند یا نهاد خدمت رسان شهری؟

به گزارش خبرنگار مجله 90 جعبه، حامد مظاهریان در نشست تخصصی کلانشهرها که همزمان با اولین همایش ملی بهره وری در مرکز همایش های رایزن با حضور شهرداران اراک، کرج و یزد برگزار گردید، انضباط کالبدی سازمانی را لازمه ارتقای بهره وری در سازمان دانست و در تشریح لوازم تحقق عدالت شهری، گفت: اگر در شهر، مناطق به صورت متوازن از خدمات بهره مند شوند، رضایت شهروندان و بهره وری بالا رفته و امنیت شهری نیز تضمین می گردد.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری تهران همچنین با بیان تاثیرات هوشمندسازی مدیریت شهری در ارتقای بهره وری، گفت: در شهر هوشمند، دیتا مبنای تصمیم گیری در مدیریت شهر است. بنابراین ضروری است دیتا، راهنمای حرکت مدیریت شهری باشد نه سلیقه و نظرهای شخصی.

مظاهریان درباره شفافیت در مدیریت شهری نیز اظهار کرد: نهادی غیردولتی باید شهرداری ها را از نظر میزان شفافیت ارزیابی کند. همچنین اگر یک سری وظایف را برای مدیریت شهری قائل هستیم، کوشش کنیم تا شهرنشینان مان، شهروند باشند؛ یعنی قائل به مشارکت در اداره امور شهر باشند.

به گفته معاون شهردار تهران، مدیریت شهری و مشارکت در این حوزه یک حرکت دوسویه است که البته داریم به این سمت حرکت می کنیم و آن ادبیات ساخته شده است اما ضروری است موضوع مشارکت به باور ما تبدیل گردد.

به گزارش مجله 90 جعبه، دکتر محمدعلی محمدی رئیس هیئت مدیره انجمن مشاوران مدیریت ایران نیز در نشست علمی مدیریت منابع انسانی در این همایش، به موضوع مدیریت منابع انسانی سبز اشاره نمود و گفت: ما باید انسان ها را در کنار اینکه وظایف شان را شرح می دهیم، متوجه کنیم که نسبت به حفظ محیط زیست برای آیندگان توجه داشته باشند.

وی مبحث شهروند با فضیلت و با اخلاق را از عوامل افزایش بهره وری دانست و گفت: در گذشته، شهروندی یک شایستگی بود که اگر کسی قابلیت اش را داشت و خیر جمعی را مورد توجه قرار می داد، می توانست شهرنشین باشد.

به گفته محمدی، رهبری صحیح منابع انسانی و هوشمندسازی شهر از دیگر مؤلفه های افزایش بهره وری نیروی انسانی است؛ از این حیث که رهبر یک نظام مدیریت شهری باید خود الگویی باشد از آنچه که انتظار دارد دیگران باشند و از طرفی نیز با توجه به رشد علم و فناوری، بسیاری از امور به عهده ماشین سپرده گردد و انسان در صندلی اصلی خود که خلاقیت و نوآوری است قرار گیرند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 460

به "شهرداری ها یک دولت محلی هستند یا نهاد خدمت رسان شهری؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرداری ها یک دولت محلی هستند یا نهاد خدمت رسان شهری؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید