عوامل موثر در فراگیری کرونا از منظر عضو کمیسیون بهداشت

به گزارش مجله 90 جعبه، خبرنگاران/سمنان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس دهم با انتقاد از تاخیر در لغو پروازها به چین مجموعه ای از سهل انگاری ها را در شیوع کروناویروس در کشورمان موثر دانست.

عوامل موثر در فراگیری کرونا از منظر عضو کمیسیون بهداشت

دکتر احمد همتی در گفت وگو با مجله 90 جعبه اظهار کرد: متاسفانه با وجود اینکه وزارت بهداشت بر لغو همه پروازها به چین اصرار داشت اما در آن مقطع این پروازها لغو نشد و یا حداقل به صورت کامل پروازها لغو نشد.

وی از اصرار بر تداوم بعضی پروازهای خارجی به عنوان یک خطا یاد کرد و اضافه کرد: اولین موارد بروز کروناویروس در کشورمان علائمی تیپیک داشته و با توجه به شیوع کووید 2019 در چین می شد به شیوع آن در همان روزهای نخست پی برد اما متاسفانه با تاخیر تست های کرونا در کشور انجام شد.

این عضو فراکسیون امید با بیان اینکه نخستین تست ها با اصرار خانواده بیماران مبتلا صورت گرفته توضیح داد: اولین تست صورت گرفته کروناویروس 28 بهمن ماه صورت گرفته و از قضا مربوط به اعضای یکی از همکاران ما بوده که به دنبال اصرار همکار ما تست کرونا از برادر وی انجام و معین می شود که کروناویروس دارد. این در حالی است که پیش از آن نیز افرادی با چنین علائم بالینی در بیمارستان وجود داشته بود.

نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه از عدم پیش بینی لازم در مورد تهیه کیت های تشخیصی به عنوان دیگر سهل انگاری در این ارتباط نام برد و اضافه کرد: بعد از شیوع کروناویروس در چین باید از همان موقع پیش بینی های لازم برای مواجهه احتمالی با این ویروس در کشور انجام می شد که متاسفقانه با تاخیر صورت گرفت.

وی با بیان اینکه انجام پیش بینی های لازم و فراهم کردن کیت های تشخیصی می توانست از فراگیری کرونا در کشور بکاهد اضافه کرد: متاسفانه دو سه اشتباه و یا کم کاری صورت گرفت که اگر نبود شاید کروناویروس تا این حد در کشور پخش نمی شد.

وی از عدم توجه به کانون های کروناویروس به عنوان دیگر سهل انگاری صورت گرفته نام برد و گفت: مسوولان حوزه سلامت باید در تشخیص بیماری ها و خصوصا بیماری های فراگیر باید حساسیت بیشتری داشته باشند.

دکتر همتی با اذعان به اینکه کیت های تشخیصی باید به فراوانی در کشور وجود داشته باشد ادامه داد: البته مسوولان در حال حاضر در کوشش اند که به خدمات رسانی و تهیه فرآیند ملزومات و خصوصا کیت های تشخیصی سرعت ببخشند.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل تفاوت های آماری به آزمایش های خاص این بیماری برمی شود گفت: آزمایش ها معمولا چند مرحله ای صورت می گیرد و از همین رو بخشی از مبتلایان در بخش مبتلایان مشکوک طبقه بندی می شوند. ضمن اینکه وجود آزمایش های منفی و مثبت کاذب نیز در این نوع آزمایش ها وجود دارد و البته مختص به این بیماری خاص هم نمی شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اذعان به اینکه ابهام در آمارهای اعلام شده ممکن است به نگرانی مردم دامن بزند گفت: این ابهام ها می تواند به اعتماد عمومی نیز آسیب برساند به ویژه در کروناویروس که ما برای کنترل بیماری به شدت به همراهی و اعتماد مردم نیازمند هستیم.

وی با بیان اینکه در جامعه ما بیش از آنکه به تقدیرها توجه شود، تخریب ها مورد توجه قرار می گیرد به تقدیر از پرسنل بیمارستان ها و ایثار ستودنی آنها در این شرایط پرداخت و گفت: قدردانی از مسوولان سلامت و کادر بیمارستانی یک وظیفه ملی و دینی است. و باید از کوشش های این عزیزان تقدیر ویژه کرد.

دکتر همتی همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد تعطیلی مجلس، اظهار کرد: تعطیلی مجلس به دنبال نامه و دستور لازم الاجرای وزیر بهداشت به عنوان رئیس ستاد مقابله با کرونا صورت گرفت. ضمن آنکه بیش از 20 نفر از همکاران ما نیز به دلیل حضور در بطن مردم به کروناویروس مبتلا شده بودند. فضای مجلس فضای سرپوشیده ای است و رفت و آمدها در آن زیاد هستند و از همین رو بود که تست تعداد زیادی از همکاران مثبت شده بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 755

به "عوامل موثر در فراگیری کرونا از منظر عضو کمیسیون بهداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوامل موثر در فراگیری کرونا از منظر عضو کمیسیون بهداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید