محورهای اصلی مذاکرات اصلاحینفتا در مکزیک

به گزارش مجله 90 جعبه به نقل از رویترز، ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی خود همیشه از نفتا و عواقب آن بر اقتصاد آمریکا انتقاد نموده بود، وی همیشه در آن موقع می گفت که در صورت پیروزی در انتخابات این توافقنامه را اصلاح خواهد نمود. ترامپ همچنین بارها کانادا و مکزیک را به خروج از پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی تهدید نموده بود.

محورهای اصلی مذاکرات اصلاحینفتا در مکزیک

به موجب این توافق که بین سه کشور آمریکا، مکزیک و کانادا منعقد شده است تمام محدودیت های تجارت و سرمایه گذاری بین کانادا، مکزیک و آمریکا در مدت 15 سال به تدریج از بین می رود؛ مطلبی که ترامپ را حسابی کلافه نموده، از نظر او این توافق ضرری برای آمریکا و منفعت برای دو کشور دیگر است.

چند محور مهم قرار است در این دور از مذاکرات مورد توجه قرار گیرد، اول کشاورزان فصلی آمریکایی اند که به دلیل واردات انبوه میوه های فصلی مکزیک بسیاری از آن ها بیکار شده اند. پیش از نفتا دولت آمریکا با تحمیل رقم های بالای گمرگی به کشاورزان مکزیکی می توانست از کشاورزان خود نیز حمایت کند.

محور دیگر مورد بحث، تقاضای آمریکا از دو کشور کانادا و مکزیک برای اجرای سیاست های اقتصادی واشنگتن است. آمریکا به دنبال حفظ سلطه خود بر نظام ارزی دنیاست، هم اکنون کانادا و مکزیک در لیست کنترل خزانه داری آمریکا قرار ندارند.

آمریکا از سویی به دنبال فروش اقلام خود در کانادا و مکزیک است و از سویی دیگر حاضر نمی گردد از سیاست آمریکایی بخرید خود در داخل مرزها عدول کند.

لازم به ذکر است مکزیک پیش از این اعلام نموده که در صورت خروج یک جانبه آمریکا از توافق راستا جایگزینی دارد که در صورت لزوم آن را پیگیری خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 372

به "محورهای اصلی مذاکرات اصلاحینفتا در مکزیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محورهای اصلی مذاکرات اصلاحینفتا در مکزیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید