راستا پر چالش یک بیمارستان در قم

به گزارش مجله 90 جعبه، فاطمه امامی- قم- خبرنگار: استان قم با 760 هزار بیمه شده تأمین اجتماعی، فقط یک بیمارستان ملکی مربوط به این سازمان با 120 تخت دارد. عددی که نسبت به استان های دیگر آن هم با تعداد کمتر بیمه شده تأمین اجتماعی شاخص خوبی محسوب نمی گردد و خود مسئولان هم بر ضرورت ایجاد حداقل 100 تخت ملکی دیگر برای بیمه شدگان تأمین اجتماعی قم تأکید دارند.

راستا پر چالش یک بیمارستان در قم

شاید تک شهرستان بودن یا غفلت بعضی مدیران در گذشته از وجود یک ظرفیت درمانی برای قشر کم بضاعت موجب شد تا قم جزء آخرین کلان شهرهایی باشد که بیمارستان تأمین اجتماعی در آن ساخته می شود. این موضوع وقتی برایمان حساس تر می شود که بدانیم توسعه آینده بیمارستان امام رضا(ع) ممکن است با یک طرح عمرانی دچار چالش شود. پروژه اتصال تقاطع غیرهمسطح پردیسان به کمربندی اراک که سال گذشته به دلیل وجود یک مالک ذی نفوذ مجبور شد راستا خود را به نزدیکی بیمارستان امام رضا(ع) تغییر دهد، در جانمایی جدید، بخشی از اراضی واگذار شده به بیمارستان را اشغال می نماید این موضوع از زمانی که در کارگروه امور زیربنایی و به دنبال آن شورای برنامه ریزی تصویب شد، مخالفت مدیریت درمان تأمین اجتماعی را هم به همراه داشت. در جلسه ای که برای آنالیز نظرات درباره این مسأله تشکیل شد، مشاور تسهیل دسترسی ها برای بیمارستان را نقطه قوت راستا جدید عنوان و ادعا کرد این موضوع به تصرف 9 هزار متری زمین های بیمارستان می ارزد.

  • جانمایی فعلی بیمارستاناستاندارد نیست

معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری قم با اشاره به این که مسائلی مانند آلودگی صوتی و آلودگی هوا در بیمارستان هایی مانند شهید بهشتی و کامکار بسیار جدی تر است اظهار کرد: نباید استانداردها را آرمانی در نظر بگیریم. عباس ذاکریان معتقد است که جانمایی فعلی بیمارستان امام رضا(ع) بدون هیچ استانداردی است و این بیمارستان با حداقل دسترسی ها و استانداردهای مختلف افتتاح شد. معاون شهردار قم اضافه نمود: با این همه ما از ابتدا با راستا اول اتصال تقاطع پردیسان به کمربندی اراک موافق تر بودیم، اما مطرح شد که تملک در آن راستا به مشکل خورده و راستا جدید باید در نظر گرفته شود. حتی ابتدا مقاومت می کردیم و جلسات متعدد برگزار گردید تا شهرداری با راستا جدید موافقت کرد. ذاکریان گفت: وقتی با راستا جدید موافقت کردیم گمان می کردیم که املاک در این راستا دولتی است، اما کم کم معین شد معارضان مختلفی از جمله بیمارستان امام رضا(ع) و انجمن حمایت از زندانیان وجود دارد.

  • لزوم کارشناسی مجدد

محسن بهشتی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قم هم با تأکید بر این که این مسأله به کارشناسی مجدد احتیاج دارد تأکید کرد: باید معین شود که هزینه تملک این راستا در اراضی خصوصی چقدر است و جابه جایی پد هلی کوپتر و برطرف مسائلی از این دست چه هزینه ای خواهد داشت. وی با اشاره به این که تملک مانع اصلی اجرای این پروژه نیست اضافه نمود: گاهی در پروژه هایی که 40 سال پیش ساخته شده هنوز کسانی سند به دست به شهرداری و راه و شهرسازی مراجعه می نمایند و این طور نیست که بگوییم تملک برای ما غیرممکن است.

معاون عمرانی استاندار قم با تأکید بر این که راستا فعلی بیمارستان امام رضا(ع) راستا مناسبی نیست گفت: قطعا یک راستا دسترسی بهتر خدمت رسانی بیمارستان را ارتقا می دهد. وی ادامه داد: اجرا کردن این پروژه از راستا فعلی 2 مزیت دارد. یکی این که ما را با مالک خصوصی روبه رو نخواهد نمود و دیگر این که منابع سازمان ملی زمین به یاری پروژه می آید. بهشتی با اشاره به اجرای پروژه بلوار پیامبر اعظم(ص) و تخریب خانه چند مرجع تقلید در آن طرح گفت: در مقایسه با آن حجم و حساسیت تملک در بلوار پیامبر اعظم(ص) که روزی در همین قم انجام شد، تملک اراضی این پروژه موضوع حل نشدنی نیست، اما با توجه به انگیزه سازمان ملی زمین برای هزینه کردن در این پروژه، بین اجرا شدن و اجرا نشدن اصل راستا باید تصمیم بگیریم، چراکه بودجه های استانی برای اجرای چنین طرحی کفایت نمی نماید. وی با اشاره به این که بیمارستان و راه دسترسی هر دو کاربری عمومی هستند و انتفاع آن به مردم می رسد گفت: باید دید چقدر امکان جا به جا کردن پد هلی کوپتر امداد را به زمین های پشت بیمارستان را داریم و چطور می شود از زمین های آن سمت خسارت ایجاد شده برای بیمارستان را جبران کرد.

  • کم توجهی به احتیاجهای بیمارستان امام رضا(ع)

مدیر درمان تأمین اجتماعی استان قم در خصوص کم توجهی در استان نسبت به احتیاجهای بیمارستان امام رضا(ع) گفت: 2 سال کسی دغدغه آسفالت راستا دسترسی بیمارستان را نداشت، اما حالا که در عرض 5 دقیقه از پردیسان به این نقطه می رسند، این تصمیم برای ما گرفته شده است. داوود علیمحمدی معتقد است جانمایی راستا جدید پد هلی کوپتر بیمارستان را از کار خواهد انداخت و بیمارستان امام رضا(ع) با اجرای این طرح دیگر بیمارستان بحران نخواهد بود. مسأله دیگری که او به آن اشاره نمود آلودگی صوتی است که اجرای یک بزرگراه در نزدیکی بیمارستان ایجاد خواهد نمود.

وی اظهار کرد: این که چرا بیمارستان در آن محل جانمایی شده به دوره مسئولیت من برنمی شود. این که آلودگی در آن منطقه زیاد است درست است و من کوشش کردم که این کانون های آلاینده را به جای دیگری منتقل کنم، اما نتوانستم. با این حال، این ها نباید بهانه برای خسارت دوباره به بیمارستان شود. مدیر درمان تأمین اجتماعی استان قم با اشاره به مسائل اقتصادی سازمان تأمین اجتماعی بیان نمود: اگر من این پد هلی کوپتر را از دست بدهم سازمان پد دیگری برای من ایجاد نخواهد نمود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 176

به "راستا پر چالش یک بیمارستان در قم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راستا پر چالش یک بیمارستان در قم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید