موضع گیری تازه حریری درباره بازگشتش به پست نخست وزیری

به گزارش مجله 90 جعبه، ایرنا نوشت: سعد حریری که هفته گذشته از نخست وزیری لبنان کناره گیری کرد و سپس برای نخست وزیری دولت تکنوکرات اعلام آمادگی کرد، اکنون در تازه ترین موضع خود گفت که برای بازگشت به نخست وزیری اصراری ندارد.

موضع گیری تازه حریری درباره بازگشتش به پست نخست وزیری

وی دلیل عدم تمایل به نخست وزیری مجدد را اینگونه عنوان نموده است که در شرایط کنونی تشکیل دولت وحدت ملی دیگر بی فایده است.

این در حالی است که حریری چهارشنبه هفته گذشته و یک روز پس از استعفا آمادگی خود را برای نخست وزیری مجدد مشروط به تشکیل دولت تکنوکرات گفت.

از سوی دیگر امروز ناآرامی های لبنان وارد سومین هفته خود شده است و از روز یکشنبه همزمان با خروج حامیان رئیس جمهور در جهت منتهی به کاخ ریاست جمهوری بعبدا بار دیگر تظاهرات پس آنکه چند روز فروکش نموده بود، شروع شد و در ادامه آن بار دیگر بیروت و بعضی شهرهای دیگر شاهد مسدود شدن راههای ارتباطی بودند، اما ارتش در کوشش برای بازگشایی راهها است و امروز تمام راههای ارتباطی بیروت بازگشایی شده است .

در این میان سعد حریری و جبران باسیل وزیر خارجه دولت پیشبرد امور روز دوشنبه با یکدیگر دیدار کردند.

روزنامه الاخبار لبنان امروز چهارشنبه در مورد موضع تازه سعد حریری نوشت: سعد حریری ضمن تاکید بر اینکه برای بازگشت به نخست وزیری اصراری ندارد در عین حال گفت: در انتظار رایزنی و مشورت های بیشتر درنگ نموده است.

به نوشته الاخبار، منابع نزدیک به حریری گفتند، احتمال گزینه تشکیل دولتی با حضور افراد متخصص و کارشناس بدون مشارکت وی قوت گرفته است و در این خصوص نام افرادی مانند ریا حسن وزیر کشور و نواف سلام قاضی دیوان بین المللی دادگستری و سفیر پیشین لبنان در سازمان ملل متحد است.

روزنامه الجمهوریه نیز با اشاره به اینکه باسیل و حریری علاوه بر دیدار روز دوشنبه، یک بار دیگر شب گذشته نیز با یکدیگر دیدار نموده اند، نوشت: این دیدار در پی گفت وگوی حریری با علی حسن خلیل وزیر اقتصاد لبنان و نزدیک به نبیه بری رئیس مجلس این کشور صورت گرفت.

حسن خلیل در دیدار با حریری او را در جریان دیدگاه های حزب الله و جنبش امل در مورد روند تشکیل دولت قرار داد.

حریری تاکید نموده است که در این مرحله تمایلی به نخست وزیری ندارد و این موضع خود را به باسیل، حزب الله و تمامی سران و شخصیت هایی سیاسی که با وی دیدار نموده اند، اطلاع داده و اعلام نموده است آماده پیشنهاد شخصیتی سیاسی مورد توافق همه برای نخست وزیری دولت متخصص (تکنوکرات) است؛ دولتی که هیچ وابستگی به احزاب و نیروهای سیاسی نداشته باشد. حریری در این خصوص چند نام و شخصیت سیاسی نیز پیشنهاد داده که بعضی از آنها قابل آنالیز هستند و بعضی دیگر نیز رد شده اند.

این در حالی است که باسیل در دیدار با سعد حریری طرحی را ارئه کرد که شامل موارد زیر است:

-تشکیل دولت جدید بدون حضور سیاستمداران شناخته شده.

-نخست وزیر شخصی مورد قبول خود را پیشنهاد دهد تا با موافقت گروههای سیاسی روند تشکیل دولت شروع گردد.

-با توجه به اینکه در مرحله کنونی حضور یک تیم شایسته لازم است از گروههای سیاسی انتظار می رود نام افراد شایسته و متخصص بویژه در زمینه مالی را ارائه دهند.

-نظرخواهی از معترضان در خیابان ها به منظور اطلاع یافتن از نامزدهای مورد نظر آنان در دولت جدید.

هشدار رئیس مجلس لبنان به خطرات تاخیر در تشکیل دولت

نبیه بری رئیس مجلس لبنان نیز روز گذشته در ارزیابی اوضاع کنونی کشور، اولویت را با تشکیل هرچه سریع تر دولت جدید دانست و گفت، در شرایط کنونی تاخیر در تشکیل دولت جایز نیست زیرا اکنون کشور ظرفیت تاخیر را ندارد و هر چه بیشتر تشکیل دولت طول بکشد، خطرات نیز افزایش می یابد.

بری در مورد مبارزه با فساد نیز گفت، پیشنهادهایی مبنی بر تصویب قوانین مهم برای سرانجام دادن به روند محرمانه بودن اطلاعات حساب های بانکی و بازگرداندن اموال به غارت رفته ارائه شده است.

رئیس مجلس لبنان در مورد اخبار مربوط به تشکیل دولت جدید متشکل از 24 وزیر گفت: هرچه در مورد شکل دولت جدید گفته می گردد، بی اساس است.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 427

به "موضع گیری تازه حریری درباره بازگشتش به پست نخست وزیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موضع گیری تازه حریری درباره بازگشتش به پست نخست وزیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید