ناکامی های دنباله دار عربستان در یمن

به گزارش مجله 90 جعبه، عربستان پس از گذشت بیش از 5 سال تجاوز و جنایت در یمن٬ علاوه بر جبهه نظامی٬ در بخش های مختلف به ویژه در جنوب این کشور ضعف و ناکامی خود را به نمایش گذاشته است.

ناکامی های دنباله دار عربستان در یمن

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه الاخبار٬ شکست و ناکامی سعودی ها در جنگ یمن تنها منحصر به جبهه نظامی در شمال این کشور نبوده و این ضعف عربستان در استان های اشغال شده یمن به ویژه در جنوب آن در بخش های مختلف کاملا مشهود است.

بیشترین ضربه وارد شده به عربستان سعودی در یمن٬ ناشی از تشدید اختلافات و تبدیل شدن دوستی به دشمنی آن با هم پیمانانش به ویژه امارات است.

ریاض هیچگاه پیروز نخواهد شد تا نقش واسطه میان مزدوران سعودی و امارات در جنوب یمن را ایفا نماید؛ همانطور که از تشدید اختلافات میان دو طرف در عدن پیداست.

ناکامی عربستان در یمن همچنین از ضعف آشکار آن در نظارت بر امور نهادهای رسمی و برنامه های موسوم به توسعه و همچنین مطالبات حاکمیتی و سیاسی به ویژه در استان های جنوب کاملا شاخص است.

سیاست عربستان در استان های جنوبی یمن به این شکل است که فقط حداقل امکانات حیاتی و معیشتی و زیرساختی را تامین کند. به همین علت اهالی جنوب همچنان از مشکلاتی چون محرومیت از امکانات ضروری همچون برق٬ فرآورده های نفتی٬ آب٬ امکانات بهداشتی و آموزشی و ... و نیز عدم پرداخت دستمزد و حقوق کارمندان و نظامیان و غیرنظامیان رنج می برند.

در این میان مقامات سعودی همیشه از رسانه ها و فعالان مربوط به کمیته مسئول پفراینده یمن می خواهند تا درباره اقدامات مقامات سعودی بعد از مداخله در یمن در این مناطق تعریف و تمجید نمایند.

اما واقعیت این است که راهکار های مالی و حیاتی سعودی ها در جنوب یمن به هیچ وجه پایدار نبوده و مطابق میل عربستان در هرزمان برگشت پذیر است.

دولت خود خوانده عبد ربه منصور هادی (وابسته به عربستان) در یمن٬ بیش از پیش در مقابله با بحران های این کشور ناتوان بوده و همیشه از صحنه غایب است؛ وزرای آن نیز امورشان را در هتل های ریاض انجام می دهند. به گفته مقامات سعودی مسئولان و وزرای دولت مستعفی یمن از روش های غیرقانونی و فاسد ثروت اندوزی نموده و این پول ها را صرف خرید کاخ در ابوظبی و ریاض و قاهره و آنکارا می نمایند.

کمیته کارشناسان ناظر بر تحریم های یمن٬ فساد مقامات دولت مستعفی یمن را به شکل زیر طبقه بندی نموده است:

-تصویب و ادامه اجرای سیاست دولت مستعفی بر یاری به محافل تجاری مرتبط با آن.

-عملیات های سرقت و قاچاق مقادیر قابل توجهی نفت از میدان های نفتی جنوب یمن.

-فساد گسترده در میان نیروهای مسلح مزدور٬ با نام یاری های غذایی.

اما نقش عربستان در این میان چیست؟

عربستان سعودی همیشه از گذشته تا به امروز در عزل و نصب های دولت مستعفی یمن از جمله وزراء و مدیران و استانداران و حتی مراتب بسیار پایین تر از اینها دخیل بوده و این فرایند جز با موافقت کمیته ویژه سعودی انجام نمی گیرد. باید شاره کنیم که با یک نگاه کوتاه به زندگی نامه هریک از مسئولان منصوب از جانب عربستان در دولت خودخوانده یمن متوجه نزدیکی آنها به مقامات سعودی می شویم.

در این راستا رسانه های یمنی از انتصاب افرادی به مناصب عالی در یمن خبر می دهند که هیچگونه مدرک علمی ندارند و حتی اغلب آنها در خارج از کشور کارهای مربوطه را انجام می دهند.

جالب توجه است که این افراد از شاخصترین مخالفان سرانجام دادن به تجاوزات ائتلاف سعودی ضد یمن هستند؛ چرا که در غیر این صورت نوبت به تسویه حساب سیاسی از آنها می رسد.

این تاجران جنگ توسط کمیته ویژه سعودی در پفراینده یمن٬ به کار گرفته می شوند. در این میان منصورهادی گزینه ای جز امضای عزل ونصب های عربستان در دولت مستعفی خود ندارد. وزارت خارجه دولت خودخوانده یمن یکی از شعبه های وزارت خارجه عربستان محسوب می گردد که در همه محافل عربی و بین المللی به طور کامل طبق مواضع و سیاست های خارجه سعودی اظهار نظر می نماید؛ جالب تر اینکه این وزارتخانه در موضع گیری و صدور بیانیه علیه دشمنان عربستان٬ حتی از خود سعودی ها نیز تندتر عمل نموده و تنها در راستای کسب رضایت مقامات سعودی حرکت می نماید.

علاوه بر این در دوره اخیر٬ حتی سرو صدای بعضی از شخصیت هایی که تا قبل از این از وابستگان سعودی بودند نیز بلند شده و با اعتراض به اقدامات اداری٬ سیاسی و نظامی عربستان اظهار می نمایند که این کشور بدون کمترین توجه به منافع یمن٬ تنها به منافع و اهداف خود می اندیشد.

قابل توجه است که این اعتراضات روز به روز با آشکار شدن ناکامی ها و ضعف عربستان سعودی در عرصه یمن گسترده تر می گردد.

حمله ائتلاف متجاوز عربی به سرکردگی عربستان از سال 2015 در یمن تا به امروز نه تنها موجب کشته شدن هزاران یمنی شده، بلکه به دلیل محاصره و ویران شدن نظام بهداشتی این کشور توسط ائتلاف، انواع بیماری ها گسترش یافته و اوضاع بهداشتی در این کشور فقیر بدتر شده است. در این فاجعه انسانی میلیون ها یمنی آواره شده اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 767

به "ناکامی های دنباله دار عربستان در یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناکامی های دنباله دار عربستان در یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید