نگاهی به درخشش نخبگان ریاضی؛ موفقیت دانشجویان افغانستانی در ایران ادامه دارد

به گزارش مجله 90 جعبه، مهاجرین افغانستانی در حوزه تحصیل با وجود قوانین دست و پاگیر همواره با مشکلاتی روبرو بوده اند اما در سال های اخیر شاهد تغییرات خوبی بویژه تحولات جدیدی از موفقیت جامعه نخبگانی و تحصیلکرده مهاجرین افغانستانی در ایران هستیم.

نگاهی به درخشش نخبگان ریاضی؛ موفقیت دانشجویان افغانستانی در ایران ادامه دارد

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، طی بیش از چهار دهه جنگ، بسیاری از مردم افغانستان به کشورهای همسایه مهاجرت کرده اند که همواره در کشور میزبان مسائلی داشته اند البته در ایران نیز باوجود برخی قوانین دست و پاگیر در سالهای اخیر شاهد تغییرات خوب بویژه تحولات جدیدی از موفقیت جامعه نخبگانی و تحصیلکرده مهاجرین افغانستانی هستیم.

آمار تحصیل دانشجویان افغانستانی در دانشگاه های مطرح ایران، رفع موانع تحصیل دانش آموزان، حضور دانش آموزان افغانستانی در المپیادها و جشنواره های دانش آموزی، درخشش در آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها و کسب رتبه ها برتر و تک رقمی توسط دانشجویان افغانستانی در کنکورهای مقاطع تحصیلات تکمیلی تنها نمونه هایی از تحولات حوزه تحصیلی و آموزشی مهاجرین در ایران است.

این روزها خبر موفقیت نخبگان افغانستانی در آزمون های مختلف و المپیادها در فضای مجازی می چرخد و موفقیت بزرگی که مهاجرین افغانستانی در سال های گذشته نیز کسب می کردند با فرایند صعودی همراه است و نام های بیشتری از مهاجرین تحصیلکرده در مقاطع مختلف می درخشد.

به گفته برخی از نخبگان مهاجر افغانستانی در سال های اخیر نوع نگاه رسانه ها به جامعه مهاجر تاثیر بسزایی در پیشرفت و رسانه ای شدن موفقیت های مهاجرین افغانستانی و بویژه جامعه نخبگانی داشته است.

برخی کارشناسان می گویند که افزایش مسائل دانشجویان و نخبگان افغان به هر دلیلی که باشد نباید سبب شود که همدلی بین مردم افغانستان و ایران کمرنگ شود، این نخبگان افغانستانی اکنون به واسطه سال ها زندگی در ایران تعامل، همدلی و حس مشترک با کشورمان دارند و همواره در رویدادهای مختلف از جمله دفاع مقدس، پیروزی تیم های ورزشی ، رخدادهای سیاسی و ... با مردم ایران همراه بوده اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1593

به "نگاهی به درخشش نخبگان ریاضی؛ موفقیت دانشجویان افغانستانی در ایران ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به درخشش نخبگان ریاضی؛ موفقیت دانشجویان افغانستانی در ایران ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید