ورود دادگاه عالی به کشمکش های مشخص هیئت اداری مجلس افغانستان

به گزارش مجله 90 جعبه، رئیس جمهور افغانستان به اعضای مجلس این کشور برای خاتمه دادن به کشمکش های مشخص رئیس این مجلس 2 روز مهلت داد. در صورت ادامه تنش ها دادگاه عالی به این موضوع ورود پیدا خواهد نمود.

ورود دادگاه عالی به کشمکش های مشخص هیئت اداری مجلس افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای مجله 90 جعبه، اختلافات درباره معین هیئت اداری مجلس افغانستان از ماه گذشته تا کنون همچنان ادامه دارد.

میررحمان رحمانی نماینده مردم ولایت پروان و کمال ناصراصولی نماینده مردم ولایت خوست ماه گذشته برای احراز کرسی ریاست مجلس با هم به رقابت پرداختند.

حد نصاب آرا برای احراز کرسی ریاست مجلس در قوانین داخلی این مجلس 124 رای معین شده بود اما هیچ یک از دو نامزد نتوانستند آرای لازم را کسب نمایند. کمال ناصر اصولی 55 رای کسب کرد و میررحمان رحمانی با کسب 123 رای از رقیب خود پیشی گرفت ولی آرای لازم برای احراز کرسی ریاست را به دست نیاورد.

با این وجود هیئت اداری موقت مجلس افغانستان، رحمانی را برنده انتخابات داخلی مجلس و رئیس مجلس این کشور اعلام نمود اما حامیان اصولی دست به اعتراض زدند و با ایجاد تنش در مجلس مانع تکیه رحمانی بر کرسی ریاست مجلس این کشور شدند.

حالا با گذشت حدود یک ماه از زمان انتخابات هنوز هم کشمکش ها در مجلس افغانستان بر معین رئیس و اعضای هیئت اداری مجلس ادامه دارد.

شماری از اعضای مجلس افغانستان با اشاره به این موضوع توضیح دادند که رئیس جمهور افغانستان از دادگاه عالی این کشور خواسته است که برای حل بن بست جاری در معین رئیس مجلس این کشور ورود پیدا کند.

فاروق وردک وزیر دولت در امور مجلسی افغانستان به تلویزیون یک گفت: رئیس جمهوری افغانستان نمی تواند در قبال بن بست بوجود آمده در مجلس این کشور بی تفاوت باشد.

وی اضافه کرد: اشرف غنی به اعضای مجلس این کشور برای حل این موضوع دو روز مهلت داده است در غیر این صورت موضوع حل بن بست جاری در مجلس به دادگاه عالی افغانستان راجع خواهد شد.

شماری از اعضای مجلس افغانستان خاطرنشان کردند که رئیس جمهوری کمیسیونی را متشکل از نمایندگان ریاست جمهوری، ریاست اجرایی، دادگاه عالی و وزارت دولت در امور مجلسی موظف نموده است تا کشمکش های بوجود آمده در مجلس این کشور را آنالیز نمایند و راه حلی برای آن ارائه دهند.

همچنین قرار شده است که دادگاه عالی افغانستان حکم نهایی خود را برای حل تنش ها در مجلس این کشور صادر کند.

این در حالی است که شماری از اعضای مجلس افغانستان با ورود دادگاه عالی به این مسئله مخالف هستند زیرا به گفته آنها از نظر قانونی دادگاه عالی حق ندارد در امور کاری مجلس مداخله کند.

عارف رحمانی نماینده مردم غزنی در مجلس افغانستان گفت: دادگاه عالی حق مداخله در کار مجلس نمایندگان را ندارد زیرا هرگونه تصمیم گیری دادگاه عالی در این مورد استقلال و تفکیک قوا را زیر سوال می برد.

غلام حسین ناصری نماینده مردم کابل در مجلس توضیح داد که دادگاه عالی تا کنون از مداخله در این موضوع خودداری نموده است و تنش های بوجود آمده را موضوع داخلی مجلس می داند.

البته دادگاه عالی افغانستان تا کنون درباره ورود به تنش های مجلس اظهار نظری ننموده است اما اقدام اخیر این دادگاه برای تمدید دوره کاری حکومت وحدت ملی و تفسیر ماده 61 قانون اساسی با نقدها بسیاری روبرو شده است.

دادگاه عالی افغانستان خرداد ماه سالجاری و پس از سرانجام دوره کاری حکومت وحدت ملی توضیح داد که تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اشرف غنی می تواند به عنوان رئیس جمهوری به کارش ادامه دهد.

جریان اپوزیسیون رئیس جمهوری افغانستان را به استفاده ابزاری از دادگاه عالی این کشور متهم می نمایند.

از سوی دیگر، نزدیک به چهار هفته از کشمش ها بر سر معین رئیس و اعضای هیئت اداری مجلس افغانستان می گذرد اما نمایندگان هنوز پیروز به برگزاری نشست عمومی مجلس نشدند. شماری از نامزدان وزارتخانه ها نیز در انتظار اخذ رای اعتماد از مجلس هستند و چندین قانون نیز باید از سوی مجلس به تصویب برسد.

این در حالی است که مردم افغانستان و ناظران از عملکرد دور گذشته مجلس افغانستان راضی نبودند و انتظار می رفت که دور هفدهم مجلس افغانستان نسبت به دور گذشته چالش کمتری داشته باشد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 98

به "ورود دادگاه عالی به کشمکش های مشخص هیئت اداری مجلس افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود دادگاه عالی به کشمکش های مشخص هیئت اداری مجلس افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید