(ویدئو) روایتی تازه از حادثه نطنز؛ انفجار در 50 متری زیرزمین

به گزارش مجله 90 جعبه، فریدون عباسی رییس کمیسیون انرژی مجلس در گفت و گو با صداوسیما جزییات تازه ای از خرابکاری در سایت هسته ای نطنز ارائه نموده است. به گفته او انفجاری پیچیده در پنجاه متری زیر زمین به کل سیستم توزیع برق و کابل های آن آسیب زده است.

(ویدئو) روایتی تازه از حادثه نطنز؛ انفجار در 50 متری زیرزمین

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

فریدون عباسی رئیس کمیسیون انرژی مجلس در مورد انفجار روز گذشته در سایت هسته ای نطنز گفت: یک پست برق در سایت نطنز داریم که از آنجا برق به زیرزمین می رود که حدود 40، 50 متر زیر زمین است. آن محل زیرزمین و مستحکم ساخته شده تا حملات هوایی و موشکی نتواند این مکان را از بین ببرد.

او اضافه نمود: دشمن وقتی که ببیند شرایط اینگونه است، اقدام به خرابکاری سایبری یا خرابکاری به وسیله افراد و در تجهیزات خواهد نمود. این کار هم زمان می برد و ممکن است 5 تا 10 سال طول بکشد و تجهیزات معیوب ارسال کند، تا به تدریج از آن استفاده گردد.

عباسی گفت: در اینجا قسمت توزیع برق و کابلی که از قسمت دیگر می آید و مربوط به باطری هایی است که اگر برق قطع گردد، آن ها را قطع کند.

او اعلام نمود: طراحی دشمن خیلی قشنگ بوده. من علمی به قضیه نگاه می کنم. آن ها فکر کردند و متخصصان خود را به کار گرفتند و به گونه ای انفجار اجرا شده است که هم آن سیستم توزیع برق آسیب ببیند و هم کابلی که از سوی باطری ها می آید. به این دلیل که ماشین سانترفیوژ نباید برقش قطع گردد.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی گفت: در ماجرای فردو نیز که در سال 91 رخ داد، برق را از 4 کیلومتری قم یا 30 کیلومتری فردو قطع کردند. دکل ها و کابل های برق را با مواد منفجره قطع کردند و نفوذی ها در داخل از قسمت هایی که دوربین نبوده، آن بخش باطری ها را منفجر کردند. یعنی همزمان که برق قطع شد، باطری ها را هم قطع کردند.

او اضافه نمود: اما ما آن زمان پیش بینی نموده بودم و برق را از پست جماران نگرفتیم. گرفته بودیم، اما برای سانترفیوژها استفاده نمی کردیم. برای برق داخلی نیز گازوئیل برای سه ماه ذخیره نموده بودیم. مانند یک عملیات که باید پشتیبانی بکنیم، این کارها را پیش بینی نموده بودیم. ضربه زدند، اما هیچ اتفاقی برای ماشین های ما نیفتاد.

عباسی توضیح داد: در اینجا پیش بینی نشده بود که وقتی می روی تبادل نظر می کنی و یک مصوبه مجلس داری که اقتدار را به تیم مذاکره کننده برمی گرداند. یعنی یک عقبه ای را ایجاد می نماید تا تکالیفی که به ما تحمیل شده در برجام و از حقوق مان بهره مند نشدیم، تکالیف را کنار می گذاریم و می خواهیم با عدد بیشتری در ماشین سانترفیوژ و غنی سازی جلو برویم و باید انتظار می داشتیم چنین اتفاقی رخ بدهد.

این اظهارات در حالی مطرح می گردد که مقامات سازمان انرژی اتمی می گویند غنی سازی در این مجتمع ادامه دارد و متوقف نشده است. پیشتر روزنامه نیویورک تامیز مدعی شده بود تا نه ماه طول می کشد خسارت وارده ترمیم گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 17 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1508

به "(ویدئو) روایتی تازه از حادثه نطنز؛ انفجار در 50 متری زیرزمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(ویدئو) روایتی تازه از حادثه نطنز؛ انفجار در 50 متری زیرزمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید