بورسیه تحصیلی دولت چین، راهنمای دریافت یاری هزینه برای تحصیل در چین

به گزارش مجله 90 جعبه، بورسیه تحصیلی چین برای تحصیل در دانشگاه های چین به سادگی و با اطلاع کافی از جزئیات برنامه های تحصیلی و البته دریافت پذیرش از دانشگاه های چین میسر است. با راهنمای دریافت بورسیه تحصیلی چین همراه خبرنگاران باشید.

بورسیه تحصیلی دولت چین، راهنمای دریافت یاری هزینه برای تحصیل در چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

دریافت بورسیه تحصیلی، آن هم از یک کشور بیگانه، یکی از شیرین ترین تجربه های زندگی دانشجویی برای هر کسی است. از دیگر سوی، در حال حاضر سالانه ارز بسیار زیادی از کشورمان به سوی کشورهای بیگانه روانه می گردد، بخش عمده ای از این معضل به دلیل بی اطلاعی بسیاری از دانشجویان از انواع بورسیه های تحصیلی ارائه شده در کشور محل تحصیلشان است. در این راستا بر آن شدیم تا بورسیه های تحصیلی و شرایط دریافت آنها را به همراهان همیشگی خبرنگاران معرفی کنیم.

شورای اعطای بورس تحصیلی چین (China Scholarship Council) یا به اختضار csc، هر ساله به دانشجویان متقاضی تحصیل در چین، بورسیه های تحصیلی متنوعی اعطا می نماید. در حالی که بعضی از این بورسیه ها معدود به کشورهای خاصی نظیر کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند، سایر یاری هزینه های تحصیلی برای دانشجویان همه کشورها در دسترس هستند. برای آشنایی با فرآیند درخواست بورسیه تحصیلی در چین و پاسخ به سوالات متداول در این زمینه، با این مقاله از خبرنگاران همراه باشید.

بورسیه تحصیلی چین به چه صورت است و کجا و کی باید اقدام کرد؟

به طور معمول برنامه های متنوع بورسیه تحصیلی چین از اوایل ماه ژانویه شروع شده و تا اوایل ماه آوریل در دسترس دانشجویان قرار دارند. برای دریافت بورسیه تحصیلی چین، باید درخواست و مدارک خود را قبل از اتمام مهلت مقرر به نمایندگی های مشخص شده ارسال کنید. در جدول ذیل زمان و جایی که باید درخواست بورسیه و مدارک خود را به آن ارسال کنید، به تفکیک آمده است:

نوع بورسیه

ارسال مدارک به

مقطع تحصیلی

میزان حمایت بورسیه تحصیلی

برنامه دوجانبه مسئولان در کشور متقاضی کارشناسی

کارشناسی ارشد

دکترا

محققان عمومی

محققان ارشد

بورسیه تحصیلی کامل و یا بورسیه تحصیلی پوششی
برنامه مستقل دانشگاه های چین دانشگاه مشخص شده در چین کارشناسی ارشد

دکترا

بورسیه تحصیلی کامل
برنامه دیوار چین کمیسیون ملی یونسکو در کشور درخواست دهنده متقاضی عمومی

محققان ارشد

بورسیه تحصیلی کامل
برنامه اتحادیه اروپا دفتر آموزش و پرورش، ماموریت از روابط عمومی چین به اتحادیه اروپا کارشناسی

کارشناسی ارشد

دکترا

محققان عمومی

محققان ارشد

بورسیه تحصیلی کامل
برنامه AUN دبیرخانه AUN کارشناسی ارشد

دکترا

بورسیه تحصیلی کامل
برنامه PIF دبیرخانه PIF کارشناسی

کارشناسی ارشد

دکترا

محققان ارشد

بورسیه تحصیلی کامل
برنامه WMO دبیرخانه WMO کارشناسی

کارشناسی ارشد

(رشته های هواشناسی، هیدرولوژی و نظارت و مدیریت منابع آبی)

بورسیه تحصیلی کامل

مراحل بهره مندی از بورس تحصیلی دولت چین به چه ترتیب است؟

 1. رایزنی با سرپرستان اعزام برای دریافت جزئیات بورسیه تحصیلی و ارسال مدارک موردنیاز به سازمان های دریافت نماینده بورسیه.
 2. تماس با دانشگاه های چین برای دریافت نامه پیش از پذیرش، که به دست سرپرستان اعزام، برای بورسیه تحصیلی توصیه شده اند. درخواست نمایندگان بدون نامه پذیرش ممکن است از طریقیییی یک دانشگاه دیگر به غیر از دانشگاه هدف خود به خدمت گرفته شوند.
 3. نام نویسی و ارسال درخواست آنلاین در سیستم CSC برای دانشجویان بین المللی و چاپ یک کپی از فرم تکمیل شده برای یاری هزینه تحصیلی دولت چین. هنگام ورود به نرم افزار آنلاین از درستی شماره سازمان دریافت نماینده بورسیه مطمئن شوید (این شماره را می توانید هنگامی که به عنوان یک متقاضی به یکی از سازمان های دریافت نماینده بورسیه معرفی شدید دریافت نمایید).
 4. ارسال مدارک لازم (پیوست نامه پیش از پذیرش خود در صورت موجود بودن) به سازمان خاص دریافت نماینده. اسناد ناقص رد خواهند شد.
 5. تقاضانامه های دارای نامه پیش از پذیرش، برای تایید به دانشگاه مقصد ارسال خواهد شد.
 6. تقاضانامه های بدون نامه پیش پذیرش بر پایه تشخیص CSC به دانشگاه های مشخص شده ارسال خواهد شد.
 7. برای آگاهی از نتیجه ارسال شده از طریق CSC در اواخر ماه جولای با سازمان مربوطه تماس بگیرید.

آیا می توان بدون نامه پذیرش، بورسیه تحصیلی چین را دریافت کرد؟

بله، درخواست نمایندگان بدون نامه پذیرش از دانشگاه نیز مجاز به دریافت بورسیه تحصیلی چین هستند. با این حال، CSC حق تنظیمات لازم / تغییرات در دانشگاه میزبان، رشته تحصیلی، مدت بورسیه را برای خود محفوظ می دارد، اگر نامه پیش پذیرش را همراه مدارک خود ارسال نموده باشید از نوع و مدت زمان بورسیه تحصیلی مشخص شده تبعیت می نماید و درخواست های بورسیه که همراه با نامه پیش پذیرش هستند برای تایید به طور مستقیم به دانشگاه میزبان ارسال می شوند.

رایانامه از سوی استاد راهنما، با نامه پیش پذیرش معادل می گردد؟

خیر، تنها نامه پذیرش (یا پذیرش نامه) صادرشده از طریق دفتر پذیرش از دانشگاه های مشخص شده چینی معتبر است. پرونده های دیگر مانند نامه پذیرش از استادان راهنما و یا رایانامه از استادان، به عنوان معادل یا جایگزین در نظر گرفته نمی گردد.

شماره سازمانی متقاضی چیست و چگونه می توانیم آن را دریافت کنیم؟

هنگام استفاده از سیستم آنلاین CSC، توسط دانشجویان بین المللی شماره سازمانی متقاضی بورسیه تحصیلی چین به عنوان نخستین مورد باید ارائه گردد. هر شماره سازمان متعلق به یک سازمان دریافت نماینده بورسیه است و تنها به درخواست نمایندگان توصیه شده، داده می گردد. ارائه شماره سازمان صحیح منجر به ورود برنامه و دریافت مدارک از طریق سازمان مربوطه می گردد، به همین ترتیب شماره اشتباه منجر به رد درخواست برای بورسیه تحصیلی چین می گردد. شما این شماره را تنها از سازمان مربوطه خود (برای نمونه سفارت چین، دبیرخانه AUN، و غیره) هنگامی که گزینش شده اید، دریافت می کنید.

دانشجویان بین المللی چگونه می توانند وارد سامانه CSC شوند؟

 • به نشانی www.csc.edu.cn/laihua یا www.campuschina.org بروید و روی آیکون (Application Online for International Students) برای ورود به سیستم کلیک کنید.
 • کاربرانی که برای نخستین بار قصد به کارگیری سامانه را دارند، در ابتدا باید به صورت آنلاین نام نویسی نمایند.
 • برای کارکرد بهتر، از اینترنت اکسپلورر (6.0 یا 7.0) بهره ببرید. ممکن است در مرورگرهای دیگر درست کار نکند.

هنگام ثبت درخواست آنلاین باید به چه چیزهایی توجه ویژه داشت؟

 • حتما برنامه بورسیه دولت چین را انتخاب کنید.
 • گزینه Apply For به مقطع دلخواه برای ادامه تحصیل مربوط می گردد، نه مدرکی که شما پیش تر اخذ نموده اید.
 • رشته دلخواه شما باید یکی از رشته های اصلی ارائه شده از طریق دانشگاه های چین باشد و مرتبط با سوابق تحصیلی شما باشد. گزینش رشته نا به جا یا ناموجود در نتیجه نهایی تاثیر منفی می گذارد.
 • اولویت موسسات باید از میان 279 دانشگاه مشخص شده چینی که از طریق وزارت علوم مشخص شده است انتخاب شوند. دانشگاه های خارج از فهرست بورسیه ارائه نخواهند داد.
 • مدت دوره آموزش باید با برنامه درخواست شده از طریق شما هماهنگ باشد، برای آگاهی از طول هر دوره تحصیلی خاص باید اطلاعات مربوط به آن دوره را مد نظر قرار دهید.
 • درخواست های ارائه شده می توانند برای تجدید نظر بازنگری شوند. در بازنگری، درخواستی که پیش از این ارائه شده ملغی می گردد، بنابراین برای بازنگری باید یک بار دیگر درخواست خود را ارسال کنید.

از چین بیشتر بدانید:

منبع: کجارو / csc.edu.cn
انتشار: 12 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 298

به "بورسیه تحصیلی دولت چین، راهنمای دریافت یاری هزینه برای تحصیل در چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورسیه تحصیلی دولت چین، راهنمای دریافت یاری هزینه برای تحصیل در چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید