تیغه چینی چیست؟ انواع مصالح دیوارچینی و مراحل اجرای آن

به گزارش مجله 90 جعبه، افرادی که به صورت اجرایی در پروژه های ساختمانی مشغول به فعالیت هستند، یک اصطلاح فنی به نام تیغه چینی را خوب می شناسند. اینکه این کلمه به چه معنا است و نحوه اجرایش چگونه است را در ادامه همین مقاله شرح خواهیم داد. اما باید بدانید که تیغه چینی، یکی از مراحل انجام سفت کاری ساختمان است. بعد از پی کنی، اجرای فونداسیون، ساخت ستون ها، تیرها و سقف ها، نوبت به تیغه چینی می رسد. کارگران با ساخت ملات، آغاز به چیدن تیغه ها روی یکدیگر می نمایند و بعد از سرانجام کار، نازک کاری آغاز می گردد؛ با ویکی ساختمون همراه باشید.

تیغه چینی چیست؟ انواع مصالح دیوارچینی و مراحل اجرای آن

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

تیغه چیست؟

تیغه در لغت به معنای دیواری است که از خشت خام و آجر ساخته شده باشد. اما در ساخت و ساز به جای استفاده از کلمات آجر، بلوک سفالی یا سیمانی و دیگر مصالح ساختمانی مخصوص دیوارچینی، از اصطلاح تیغه استفاده می گردد.

تیغه چینی چیست؟

این اصطلاح برای دیوارچینی داخلی اطلاق می گردد. فضاسازی و جدا کردن هر محیط کاربری به وسیله تیغه چینی انجام می گردد. دیواهای داخلی، ضخامت کمتری نسبت به دیوارهای بیرونی دارند و به غیر جداسازی فضا باید در برابر صدا و حرارت نیز عایق باشد.

درخواست پیمانکار و استادکار تیغه چینی و دیوار چینی به وسیله کارگشا

بر طبق آیین نامه سازه های بنایی، دیوارچینی داخلی شامل عملیاتی است که یک عضو غیرسازه ای (در باربری و تحمل نیرو تأثیر ندارد) به صورت قائم در طول امتداد پیدا می نماید و ضخامت کمی دارد. به طور کلی، ضخامت دیوارهای داخلی 10 سانتی متر است و همان طور که گفته شد، تیغه چینی به عنوان یک عنصر سازه ای شناخته نمی گردد.

انواع تیغه چینی در ساختمان

آن چیزی که نوع تیغه چینی را معین می نماید، مصالح ساختمانی مورد استفاده است. برای مثال، یک پروژه ممکن است آجر را برای دیوارچینی داخلی به کار ببرد، و یا پروژه دیگری از بلوک سفالی یا سیمانی برای این منظور استفاده کند. با این حال، بیایید ببنیم در تیغه چینی چه نوع مصالحی کاربرد دارند:

پیشنهاد ویژه: دیوارچینی ساختمان، از نحوه اجرای دیوارچینی تا قیمت مصالح دیوار

تیغه چینی با آجر

برای دیوارهای داخلی، دیوارچینی با آجر (آجرچینی) با ضخامت 10 سانتی متر انجام می گردد. آجرها با استفاده از ملات ماسه سیمان (نسبت یک قسمت سیمان به شش قسمت ماسه) روی یکدیگر قرار گرفته تا زیر سقف امتداد پیدا می نماید. دیواری که این چنین ساخته می گردد باید کاملاً شاقول و تراز باشد. ریسمان کشی در طول و استفاده از شاقول و شمشه گیری از کارهای ضروری برای اجرای تیغه چینی اصولی است. همچنین هر کدام از آجرها باید زنجاب شوند، به این معنا که جهت چسبیدگی بهتر به ملات باید آجر را داخل آب کرد و سپس روی ملات قرار داد. آجر، انعطاف پذری بالایی برای کار دارد، به این معنا که می توان آجر را به صورت، نیمه، کلوک، سه قدی، قلم دانی، کلاغ پر و تکه های دیگر نیز استفاده کرد. ناگفته نماند، برای چسبیدن و اتصال قوی به ملات، به آرامی یک ضربه به آجر زده می گردد.

جهت اجرای دیوارچینی با آجر درخواست خود را ثبت نمایید

تیغه چینی با بلوک سفالی

بلوک های سفالی با ضخامت 10 سانتی متر و به صورت یک لایه (بدون فوم پلی استایرن) جهت تیغه چینی اجرا می شوند. همانند دیوار آجری، از ملات ماسه سیمان برای چسباندن بلوک های سفالی استفاده می گردد. دلیل استفاده از بلوک سفالی به جای آجر (به خصوص در ساختمان های امروزی)، وزن پایین و اجرای سریع است. وزن کم به دلیل توخالی بودن بلوک سفالی است و اجرای سریع به دلیل ابعاد بیشتر بلوک سیمانی به نسبت آجر است. شاید بتوان مهم ترین ایراد بلوک های سفالی را شکنندگی آن ها دانست. برای مثال، در زمان سوراخ کردن دیوار یا ایجاد شیار برای تأسیسات برقی، احتمال شکستن بخشی از بلوک وجود دارد. بلوک سفالی همچنین به مانند آجر انعطاف پذیری کمی برای تبدیل به تکه های مختلف دارد؛ دلیل این مشکل را می توان به همان شکنندگی بلوک مرتبط دانست.

مطلب پیشنهادی: چک لیست دیوارچینی با ملات ماسه و سیمان

تیغه چینی با بلوک سیمانی

بلوک های سیمانی نیز همانند بلوک های سفالی اجرا می شوند. دلیل اصلی استفاده از بلوک سیمانی را می توان به مقاومت بالای آن نسبت به دیگر مصالح تیغه چینی اشاره نمود. ضخامت این بلوک نیز برای دیوارهای داخلی 10 سانتی متر و با استفاده ملات ماسیه سیمان بر روی هم چیده می گردد. بلوک های سیمانی که وقتی برای نخستین بار وارد بازار شدند، وزن زیادی داشتند؛ از این روی باعث افزایش بار مرده ساختمان می شدند. اما امروزه، بلوک های سیمانی اغلب از لیکا که ماده ای سبک است ساخته می شوند. همچنین مانند بلوک سفالی از انعطاف پذیری کمتری برخوردار است.

اجرای تیغه چینی با بلوک سیمانی توسط متخصصین ماهر

تیغه چینی با بلوک های پیش ساخته گچی

بلوک پیش ساخته گچی همان طور که از نامش آشکار است، با استفاده از ملات گچ ساخته می گردد. این بلوک ها سبک وزن بوده و به راحتی با اره قابل برش هستند. این بلوک ها در ابعاد گوناگونی فراوری می شوند، ولی برای دیوارهای داخلی در ضخامت 10 سانتی متر در دسترس هستند. این بلوک ها را با استفاده از چسب مخصوص به یکدیگر اتصال می دهند تا تیغه چینی تکمیل گردد. این نوع دیوارچینی به ایجاد سطحی صاف برای گچ کاری و رنگ آمیزی یاری می نماید. همچنین اجرای بلوک های گچی با سرعت انجام می گردد و کمترین تلفات مصالح را دارند.

مراحل اجرای تیغه چینی

مرحله اول: نخست محل دیوارچینی با استفاده از متر معین می گردد. معمولاً برای پروژه های عظیم و حساس، معین دقیق دیوارهای داخلی با استفاده از دوربین نقشه برداری انجام می گیرد.

مرحله دوم: مصالح مورد احتیاج اغلب تیغه و ملات هستند. ابزارآلات ساختمانی مورد استفاده در این فرآیند شامل متر، شمشه، استانبولی، ماله، ریسمان، تراز لوبیایی، شاقول و تراز است.

مرحله سوم: نخست باید محل تیغه چینی را با ماله آبپاشی کرد تا ملات به خوبی به کف بچسبد. سپس ملات روی زمین ریخته شده و با ماله سطح ملات را صاف کنید (اولین لایه ملات را بهتر است به اندازه دو سانتی متر بریزید، زیرا این لایه تمام نیروی وزنی دیوار را تحمل می نماید).

مرحله چهارم: حالا باید در دو طرف دیوار، یک آجر به عنوان تراز قرار گیرد. این دو آجر با استفاده ریسمان به یکدیگر وصل می شوند تا بتواند تراز افقی یک رج آجر را معین کرد. سپس آجرها را زنجاب نموده و از یک طرف دیوار به سمت دیگر در کنار هم قرار می گیرند. زمانی که رج اول تمام شد، با استفاده از تراز لوبیایی سطح عمودی آجر تراز می شوند. همچنین باید به اندازه یک بَند انگشت نیز بین هر تیغه فاصله باشد.

مرحله پنجم: ملات را روی رج اول آجر ریخته و طبق مراحل قبلی، تیغه چینی اجرا کنید. از قلم نیاندازید که بعد از چیدن هر رج، از شاقول برای در امتداد قرار داشتن آجرها به صورت عمودی بهره ببرید. همچنین تمام لایه های ملات باید به اندازه یک سانتی متر در نظر گرفته شوند.

کلام آخر

تیغه چینی یا فضاسازی داخل ساختمان با استفاده از دیوارهای داخلی، به مانند هر بخش بنا از اهمیت بالایی برخوردار است. مهم است روش اجرا را به خوبی بشناسید و بدانید که چگونه باید دیواری بی عیب و نقص بسازید. به ویژه برای مهندسان و دانشجویان عمران و معماری، یادگیری شیوه های اجرای ساختمان، در کنار خواندن دروس تئوری می تواند دید بهتری از ساختار اصلی یک بنا به آن ها دهد.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 921

به "تیغه چینی چیست؟ انواع مصالح دیوارچینی و مراحل اجرای آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تیغه چینی چیست؟ انواع مصالح دیوارچینی و مراحل اجرای آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید