چرا مزد کارگری در سال 98 مشخص نشد؟ ، تاریخ برگزاری جلسه مشخص نیست

به گزارش مجله 90 جعبه، به گزارش تجارت نیوز، علی خدایی گفت: موظف هستیم طبق ماده 31 قانون کار بر اساس دو مؤلفه نرخ تورم و حداقل های زندگی، میزان مزد کارگری را تعیین کنیم. حداقل های زندگی همان موردی است که از آن تحت عنوان سبد معیشت یاد می کنیم که برای امسال به میزان 4 میلیون و 940 هزار تومان تعیین شد که یک میلیون و 180 هزار تومان نسبت به سال 98 با افزایش روبرو بوده است.

چرا مزد کارگری در سال 98 مشخص نشد؟ ، تاریخ برگزاری جلسه مشخص نیست

عضو شورای عالی کار افزود: جلسات شورای عالی کار با گروه کارفرمایان و دولت در قالب بیش از 30 ساعت در خاتمه سال گذشته برگزار شد که در این جلسات درباره ابعاد مختلف موضوع بحث شد. البته در حال حاضر نمی توان در مورد اعداد صحبت کرد زیرا در فرایند مذاکرات، اعداد متعددی مطرح می شود و هر گروهی نظر خود را اعلام می کند.

وی ادامه داد: عدد مورد قبول عددی است که به تأیید 3 گروه کارگری، کارفرمایی و دولت برسد و یا به صورت مصوبه توسط دولت ابلاغ شود که هنوز به این مرحله نرسیده ایم.

نبود تفاهم میان کارفرما و کارگر

خدایی شرح داد: از نظر گروه کارگری، دلیل نرسیدن به تفاهم این است که از نگاه ما بعنوان کنندگان کارگری، به هیچکدام از مواد قانون کار و تکالیف ماده 41 قانون کار توجه نمی شود. نظر گروه کارفرمایی و دولت هم بر روی 2 موضوع متکی است. از سوی دولت، شرایط اقتصادی و از سوی گروه کارفرمایی، توان پرداخت بسیار جدی است و باید در مشخص حداقل دستمزد مورد توجه قرار بگیرد.

وی افزود: 2 عامل مذکور که مورد تاکید گروه کارفرمایی و دولت است، همه ساله در مشخص حداقل دستمزد مورد توجه قرار گرفته اند اما گروه کارگری نمی تواند این موضوع را بپذیرد که این 2 عامل به عنوان عوامل اصلی مطرح شود و هر سال در مشخص حداقل دستمزد، تکلیف قانونی ما درباره نرخ تورم و حداقل های زندگی در حاشیه قرار گیرد.

با توجه به آغاز سال جدید و لزوم مشخص هرچه سریع تر حداقل دستمزد سال جاری، جلسه شورای عالی کار در این زمینه چه زمانی برگزار می شود؟؛ خدایی در پاسخ به این سوال با بیان اینکه هنوز دعوت نامه ای برای برگزاری جلسه برای ما ارسال نشده است، گفت: امیدواریم در اولین جلسه ای که در سال جاری تشکیل می شود، اتفاق نظر درباره میزان افزایش حداقل دستمزد صورت بگیرد و مزد کارگری ابلاغ شود تا بنگاه ها بتوانند برنامه ریزی کنند.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 1 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 810

به "چرا مزد کارگری در سال 98 مشخص نشد؟ ، تاریخ برگزاری جلسه مشخص نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مزد کارگری در سال 98 مشخص نشد؟ ، تاریخ برگزاری جلسه مشخص نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید