یک عطر 3200 ساله دوباره ساخته شد

به گزارش مجله 90 جعبه، متخصصان تولید عطر گرد هم آمدند و نوعی عطر باستانی متعلق به تمدن بین النهرین را بار دیگر تولید کردند.

یک عطر 3200 ساله دوباره ساخته شد

به گزارش خبرنگاران، به نقل از انشنت اوریجینز، گروهی از متخصصان تولید عطر در ترکیه پیروز شدند فرمول یک عطر باستانی بین النهرینی را بار دیگر تولید کنند. در ساخت این عطر سه هزار و 200 ساله از گیاهان بومی منطقه بین النهرین استفاده شده است. این عطر اکنون در کلیسای تاریخی سنت جورج واقع در شهر دیاربکر کشور ترکیه به نمایش گذاشته شده است.

به گفته شهردار دیاربکر، تعدادی از نمونه های بازخلق شده بطری های عطر چند هزارساله به همراه نمونه ای از این عطر باستانی بین النهرینی برای مردم به نمایش گذاشته شده است.

این عطر که در ساخت آن از گیاهان مخصوص بخش های شمالی بین النهرین استفاده شده، نیسابا نام گرفته است. این نام برگرفته از نام الهه گندم و نوشتار بین النهرین است. نیسابا یکی از قدیمی ترین الهه های سومری محسوب می شود.

دیاربکر، خانه تمدن های باستانی بسیاری از جمله سومری، آشوری، بابل و هیتی ها بوده است. این مکان به عنوان یک مرکز مهم برای تولید عطر و توقفگاه حیاتی برای تاجران عطر محسوب می شد.

این عطرهای باستانی بین النهرینی در بطری هایی از جنس شیشه های مخصوص یا محفظه های سرامیکی نگهداری می شدند. در نمایشگاهی که اخیرا در دیاربکر برگزار شده است، نمونه های بازخلق شده از بطری های عطری به نمایش گذاشته شده اند که در کاوش های باستان شناسی کشف شده اند. بطری های اصلی در یک قلعه سه هزار ساله کشف شدند که در دوران حکومت امپراتوری روم به عنوان پایگاه نظامی مورد استفاده قرار می گرفت. یک متخصص سرامیک و ظروف شیشه ای باستانی بر ساخت نمونه های مشابه این بطری های عطر نظارت داشته است.

  • کشف فسیل دایناسور کمیاب با آخرین وعده غذایی در معده اش! | ارتباط پرندگان امروزی با دایناسورها
  • یک کشف عجیب و غریب دیگر درباره زندگی انسان های باستانی

متخصصان برای ساخت عطر سه هزار و 200 ساله تحقیقات مفصل و دقیقی را انجام دادند و از روش های آزمایشگاهی بهره گرفتند. البته شناسایی گیاهانی که برای تولید این نوع عطر به کارگرفته می شد، کار آسانی نبود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 بهمن 1401 بروزرسانی: 2 بهمن 1401 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 2117

به "یک عطر 3200 ساله دوباره ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک عطر 3200 ساله دوباره ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید