آزمایش شیردال در 3 شماره

به گزارش مجله 90 جعبه، خبرنگاران: برای آزمایش اشیای باستانی اگر احتیاج باشد می توان از آزمایشگاه های کشورهایی نظیر ایتالیا استفاده کرد اما موضوعی که احساس می گردد این است که چندان تمایلی برای تعیین شدن عمر شیردال به ارمغان آورده وجود ندارد.

آزمایش شیردال در 3 شماره

به گزارش خبرنگار گروه رسانه های دیگر مجله 90 جعبه، این روزها با گذشت نزدیک به یک ماه از ماجرای سفر هیات دولت به آمریکا، همچنان در کوی و برزن و بین دوستداران میراث فرهنگی و کارشناسان ماجرای جام باستانی شیردال و اصل یا تقلبی بودن این جام نقل است و همگان در انتظار مشخص شدن وضعیت نهایی این جام مهم در حوزه باستانی هستند. هرچند بعضی ها پیگیری های اجرا شده توسط بعضی رسانه ها و کارشناسان حوزه میراث فرهنگی را یک حرکت سیاسی علیه سفر نیویورک دانسته اند اما آنچه در این میان بیش از همه موارد مطرح شده اهمیت دارد، قدمت و اصالت یک شیء باستانی است که در وهله اول تبلیغات زیادی برای بازگرداندن آن انجام شد و افکار عمومی تا حد زیادی به این باور رسید که این شییء باستانی همان جام شیردال معروفی است که در سالیان دور از ایران خارج شده بود. البته موج تبلیغاتی که حول این جام باستانی وجود داشت، برای افکار عمومی این انتظار و امیدواری را هم ایجاد کرد که در آینده ای نزدیک دیگر اشیای توقیفی و خارج شده از کشور به تدریج بازگردانده گردد.

زهی خیال باطل!

اما این امیدواری چندان دوامی نداشت، چرا که انتشار یک خبر از سوی پایگاه اینترنتی تبلت مگ همه امید ها را ناامید کرد و واقعیت های بسیاری برای مردم و افکار عمومی جامعه از حسن نیت طرف مقابل مشخص کرد.؛ آن هم همان خبر معروف تقلبی بودن جام شیردال بود. تبلت مگ در این باره نوشت؛ ما به ایران یک نشان باستانی دادیم که حسن نیت خود را نشان دهیم. اما فقط یک مشکل کوچک وجود دارد؛ اینکه این شیء تقلبی است و قدمت آن به سال 1999 مربوط می گردد. جالب اینجاست که این پایگاه اینترنتی بلافاصله پس از واژه حسن نیت از واژه تقلبی استفاده می نماید! کسی هم در این میان نپرسید که چطور یک شیء تقلبی می تواند نشانگر حسن نیت باشد؟ آیا نمی شد با عودت یک شیء تاریخی اصل حسن نیت خودشان را نشان می دادند؟

تقلبی یا اصل مساله این است؟!

اما همه این قضایا پایانی بر خوش باوری مدیران سازمان میراث فرهنگی کشورمان نشد و آنان همچنان بر این حسن نیت تقلبی اصرار دارند تا آنجا که رئیس سازمان میراث فرهنگی کشورمان در گفت وگو با یکی از خبرگزاری ها با تاکید بر این موضوع که شیردال تقلبی نیست، گفت: این شییء در سال 2003 در گمرک آمریکا گرفته می گردد در این راستا کارشناسان آمریکایی با آنالیز این شییء تاریخ و پیشینه آن را مربوط به قرن هفتم پیش از میلاد مطرح کردند. یعنی نه تنها به اصل بودن آن شییء اصرار داشت بلکه دلیل اصل بودن آن را هم تایید کارشناسان آمریکایی مطرح کرد.

نگاه سیاسی به رویداد اجتماعی!

نکته قابل توجه زمانی مشخص می گردد که محمدعلی نجفی، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در اظهاراتی بیان می نماید اصل و فرع بودن جام شیردال مهم نیست. حالا اگر گفته اند که اصل نیست این طور نیست که اصلی وجود داشته باشد و فرع آن را ساخته اند بلکه از اول کسی این را ساخته است! یا در اقدامی تعجب برانگیز مهدی حجت، قائم مقام سازمان میراث فرهنگی در یک برنامه تلویزیونی کنکاش در جام شیردال را جنبه سیاسی دانست و از بی اعتنایی شخص خود نسبت به این موضوع صحبت کرد و افکار عمومی را در انتظار پاسخ گذاشت. اما پس از گسترش اظهارنظرها درباره اصل یا بدل بودن جام شیردال در فضای رسانه که البته اخبار مربوط به تقلبی بودن آن به مراتب بیشتر از شنیده های حاکی از اصل بودن آن است به ناچار مدیران سازمان میراث فرهنگی اعلام کردند جام شیردال را برای آنالیز بیشتر و انجام آزمایشات سالیابی به دست کارشناسان میراث فرهنگی می سپارند اما تا به حال هیچ خبری از سازمان میراث فرهنگی دریافت نشده است؟! امروزه آزمایش سالیابی مانند رادیو کربن به سرعت می تواند قدمت تاریخی یک شیء را مشخص کند و به نظر می رسد برای کشور ما با این پیشینه تاریخی و با این حجم از اکتشافات و عملیات های گوناگون باستان شناسی هم امکانات چنین آزمایش هایی در کشور فراهم باشد.

آزمایش جام شیردال در 3 شماره

در همین باره جواد جمالی از کارشناسان میراث فرهنگی با نامفهوم دانستن علت انتخاب جام شیردال می گوید: مهم ترین پرسش این است که چرا جام شیردال را از بین موارد بی شمار آثار توقیفی و به سرقت رفته از کشور به عنوان هدیه فرهنگی انتخاب نموده اند. و مساله دوم این است که آیا در زمان تحویل باستان شناسان اصالت این اثر را تایید نموده اند. می توان با انجام آزمایشاتی ساده قدمت اثر را به راحتی مشخص کرد.

این کارشناس میراث فرهنگی، درباره نحوه انجام آزمایشات می افزاید: می توان با انجام آزمایش اشعه ایکس سالیابی آن را به سرعت انجام داد.

وی شرح داد البته بعضی قایل به انجام آزمایش اشعه ایکس نیستند و معتقدند خطای آن بالاست و دقت لازم را ندارد اما با استفاده از روش های دیگر می توان در یک بازه زمانی کوتاه نتیجه را به دست آورد.

جمالی درباره توانایی کشور در این باره معتقد است در کشور ما و در میراث فرهنگی کارشناسان متبحری وحود دارند که می توانند با امکانات موجود قدمت این جام را مشخص نمایند. در این باره اگر احتیاج هم باشد می توان از آزمایشگاه های کشورهایی نظیر ایتالیا استفاده کرد اما موضوعی که احساس می گردد این است که چندان تمایلی برای مشخص شدن عمر شیردال به ارمغان آورده وجود ندارد.

منبع: وطن امروز

مجله 90 جعبه: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 10 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 189

به "آزمایش شیردال در 3 شماره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش شیردال در 3 شماره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید