تور ایتالیا: آنسوی دیوارهای خانه دایی جان ناپلئون

به گزارش مجله 90 جعبه، یکی از توریستی ترین خانه های تهران خانه اتحادیه است. خانه ای که سالها درش به روی گردشگران بسته بود و فقط می شد از بیرون تماشایش کرد. مجموعه تلویزیونی دایی جان ناپلئون در همین خانه ساخته شد و از همان موقع دیگر به نام خانه دایی جان ناپلئون معروف شد. اما علت اهمیتش فقط این نیست، خانه اتحادیه مکانی تاریخی و متعلق به دوره قاجار است. و ته کوچه ای بین خیابان فردوسی و لاله زار روزگار سپری می نماید و هنوز برای خیلی از گردشگران ناشناخته است. خانه اتحادیه سال ها در معرض فرسودگی و تخریب بود. و حالا چندروزی است که شهرداری آن را خریده تا بازسازی کند و تغییر کاربری دهد. شاید به زودی درش به روی همه باز گردد.

تور ایتالیا: آنسوی دیوارهای خانه دایی جان ناپلئون

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

تاریخچه خانه دایی جان ناپلئون

این خانه-باغ قبل از اینکه دست به دست گردد، متعلق به امین السلطان، صدراعظم دوره ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه و محمد علی شاه قاجار بود. که بعد از کشته شدن او به وسیله حاج رحیم اتحادیه خریداری شد و بعد از او هم به 30 ورثه اش رسید. به علت تعداد بالای ورثه همواره بر سر خرید یا تغییر کاربری اش کشمکش وجود داشت.

این خانه 9 هزار متر مربع مساحت دارد و یکی از مهم ترین خانه های تاریخی دوره قاجار محسوب می گردد. تنها قطعه بازمانده از باغ های لاله زار است که در سال 1371 ثبت ملی شد. و در نهایت در سال 1389 با رای دیوان عدالت اداری از این لیست خارجش کردند. و بعد از آن بود که بخشی از آن تخریب شد، به مزایده گذاشته شد و بلاهای مختلفی سرش آمد. هم در آتش سوخت و هم با لودر بخشی از آن را خراب کردند. قرار بود پاساژ گردد و چیزی از گذشته اش باقی نماند اما انگار جان به در برد. و حالا شهرداری می خواهد آن را احیا کند.

مساحت این خانه باغ در زمان قاجار بیشتر از حال حاضر بوده و ساختمان های آن به مرور از بین رفته است. این باغ در دوران صدراعظمی میرزا احمد خان اتابک میزبان دیدارهای سرنوشت سازی بوده. خیلی از شخصیت های انقلابی و سیاسی دوران مشروطه این خانه را پناهگاه خود می دانستند. ناصرالدین شاه قاجار هم به این خانه رفت و آمد نموده و دیدار های حساسی در این عمارت داشته است.

معماری

این خانه مثل خانه های دیگر دوره قاجار اندرونی و بیرونی دارد. و از دو جهت دارای درهای ورودی و خروجی است. بخش اصلی آن به جا مانده از دوره ناصری است که طی زمان بناهایی به آن اضافه یا از آن کم شده است. در این بناها تزییناتی مثل گچ بری متنوع، مقرنس کاری با گچ، ستون ها و نیم ستون های شیاردار، پایه ستون های شبیه گلدان، سر ستون های زیبا با نقوش گل وبوته، پنجره هایی به سبک دوره قاجاریه، آجرکاری و نماسازی با آجر با طرح های مختلف بیش از همه خودنمایی می نماید. باید امیدوار باشیم که کار بازسازی بنا زود به انتها برسد تا بتوانیم خود را به آن طرف دیوارها برسانیم و از این همه زیبایی نصیب ببریم.

آشپزخانه ای سلطنتی در تهران که موزه شد

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1845

به "تور ایتالیا: آنسوی دیوارهای خانه دایی جان ناپلئون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ایتالیا: آنسوی دیوارهای خانه دایی جان ناپلئون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید