باید و نباید های قانون برای انتخاب نام؛ کدام اسامی قابل تغییرند؟

به گزارش مجله 90 جعبه، بر اساس ماده 20 قانون ثبت احوال، انتخاب نام با اعلام کننده ولادت است و برای نام گذاری، یک نام ساده یا مرکب، که عرفا یک نام محسوب می گردد، مانند محمدجواد یا فاطمه زهرا انتخاب خواهد شد.

باید و نباید های قانون برای انتخاب نام؛ کدام اسامی قابل تغییرند؟

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ البته ادارات ثبت احوال در این خصوص رویکرد های متعددی داشته اند، به نحوی که در مقاطعی نام هایی مانند محمدنوید به علت دو جزئی بودن مورد قبول واقع نشده و در مقاطعی هم مورد قبول واقع شده است.

بعلاوه بر اساس این ماده قانونی، تشخیص نام های ممنوع با شورای عالی ثبت احوال است و این شورا نمونه های آن را معین و به سازمان ثبت احوال اعلام می نماید.

تبصره یک ماده 20 قانون ثبت احوال عنوان نموده است که انتخاب نام در خصوص اقلیت های دینی شناخته شده در قانون اساسی (مسلمانان اهل سنت، زیدی، مسیحیان، زرتشیان، کلیمیان) تابع فرهنگ دینی آنان است.

بعلاوه بر اساس ماده پنج این ماده قانونی، ذکر سیادت سجلی اشخاصی که سیادت آنان در اسناد سجلی پدر و یا جد پدری مندرج باشد و یا سیادت آنان ثابت گردد، الزامی است؛ مگر آنکه خود را سید ندانند و یا سیادت آنان احراز نگردد.

نباید های معین نام

بر اساس دستورالعمل نام، مصوب شورای عالی ثبت احوال نام های ممنوع به توضیح زیر است:

نام هایی که در تعارض با ارزش ها و اعتقادات اسلامی یا ملی است؛ مانند نمرود، اهریمن، ضحاک و...

نام های مرکب نامناسب و مهجور که عرفا یک نام محسوب نمی شوند؛ همچون شهره مشهور به ثریا.

عناوین که عبارت است از واژه هایی که مقام یا سِمت یا اندازه تحصیلات کسی را نشان می دهد، همچون شهردار، دکتر و وکیل.

القاب که عبارت است از نام و یا صفتی که معمولا برای بزرگ داشت به نام کسی اضافه می نمایند یا به جای نام او به کار می برند؛ مانند امین الدوله، ملک الدوله، حاجیه سلطان، حاجی آقا و.

نام های نامناسب همچون نام هایی که فاقد ویژگی نام و معنای مناسب باشند. مانند آفت، عذاب و... و بعلاوه نام هایی که معرف صفات مذموم و مغایر با ارزش های انسانی و منزلت اجتماعی است مانند چاکر، افسرده و.

نام های مغایر با جنس، مانند آرش برای دختر و یا نسرین برای پسر و.

چه نام هایی را می توان تغییر داد؟

بر اساس دستورالعمل نام و دستورالعمل تغییر نام مصوب شورای عالی ثبت احوال، موارد جواز تغییر و یا حذف بخشی از نام به توضیح زیر است:

اگر نام در شمار نام های ممنوع باشد.

اگر شخصی با تائید مراجع صالح به دین مبین اسلامی مشرف گردد.

اگر شخصی تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران را کسب کند.

اگر در خانواده، نام برخی افراد همنام باشد، مانند برادر با برادر، پدر با پسر، خواهر با خواهر، مادر با دختر. البته در این حالت فقط یکی از آن ها می تواند تغییر نام دهد و اگر یکی از آن ها تغییر نام دهد و نام ایشان از یکسانی خارج گردد، نفر دیگر نمی تواند به علت هم نامی سابق، تغییر نام دهد.

تغییر نام های کم اقبال با فراوانی کم به نام های مناسب با فراوانی بیشتر با توجه به فراوانی پنج سال قبل از تقاضا؛ مانند ثوبان، اسکندر، حارس، بلقیس.

الحاق یا اضافه نمودن یک واژه یا نام به اول یا آخر نام یا حذف از آن؛ همچون تبدیل امین به محمدامین (افزایش واژه) یا تبدیل سیمین عذرا به سیمین (کاهش واژه).

منبع: فرارو
انتشار: 15 خرداد 1402 بروزرسانی: 15 خرداد 1402 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 2172

به "باید و نباید های قانون برای انتخاب نام؛ کدام اسامی قابل تغییرند؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "باید و نباید های قانون برای انتخاب نام؛ کدام اسامی قابل تغییرند؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید و نباید های قانون برای انتخاب نام؛ کدام اسامی قابل تغییرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید