ثبت چهار اثر تاریخی منقول استان یزد در لیست آثار ملی کشور

به گزارش مجله 90 جعبه، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، ثبت چهار اثر تاریخی منقول استان یزد در لیست آثار ملی کشور صورت گرفت.

ثبت چهار اثر تاریخی منقول استان یزد در لیست آثار ملی کشور

عبدالمجید شاکری شمسی گفت: سنگ کتیبه مسجد آمنه گل ندوشن با قدمتی مربوط به سال 777 هجری قمری یکی از این آثار است و این سنگ ارزشمند هم اکنون در مخزن امن میراث فرهنگی استان نگهداری می گردد.

وی دومین اثر را سنگ کتیبه رباط خرگوشی مربوط به عصر صفوی خواند و گفت: این کتیبه که مزین به خط رضا عباسی خطاط مشهور عصر صفوی است، به دستور شاه عباس بر پیشانی ورودی رباط خرگوشی نصب بوده ولی اینک در مخزن میراث فرهنگی نگهداری می گردد.

معاون میراث فرهنگی استان در ادامه کتیبه وقف نامه میرزا محمدحسین پسر میرزا احمد خان ندوشنی مربوط به سال 1334 هجری قمری و از آثار ارزشمند موزه وزیری یزد را دیگر آثر منقول ثبت شده از استان یزد نام برد و اضافه نمود: بعلاوه نوار کارت بافی معروف به تیربند با قدمت 1238 هجری قمری جزو بافته های تزئینی و چشم نواز موزه وزیری یزد از دیگر آثار ثبت شده اخیر است.

شاکری شمسی تعداد آثار ثبت شده استان تا به امروز را دو هزار و یازده مورد ذکر و توضیح داد: از این تعداد یک هزار و 719 اثر غیرمنقول، 83 اثر منقول، 151 اثر ناملموس و 58 اثر طبیعی است.

منبع: همگردی
انتشار: 20 دی 1402 بروزرسانی: 20 دی 1402 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 2224

به "ثبت چهار اثر تاریخی منقول استان یزد در لیست آثار ملی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت چهار اثر تاریخی منقول استان یزد در لیست آثار ملی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید