دانش و فناوری برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب برای همواره بومی و ماندگار شد

به گزارش مجله 90 جعبه، خبرگزاری کتاب ایران ، نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران؛ تجربه ای که به گفته ایوب دهقانکار، مدیر عامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، استقبال مردم و ناشران از آن بسیار بیشتر از حد انتظار بود. وی در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران، به بعضی انتقاد ها و همچنین دیدگاه های متنوعی که درباره این تجربه نو در حوزه کتاب شکل گرفته پاسخ داد. وی معتقد است، دانش و فناوری برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه کتاب و ادبیات ایران که یکی از رسالت ها و وظایف آن برگزاری نمایشگاه های فرهنگی در ایران و دنیا است برای همواره بومی و ماندگار شد.

دانش و فناوری برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب برای همواره بومی و ماندگار شد

اگر نمایشگاه تمدید نمی شد امروز در روز پایانی نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران قرار داشتیم؛ به عنوان رئیس این نمایشگاه، انتظارات شما تا این لحظه برآورده شده است؟

با لحاظ اولین تجربه، استقبال مردم و ناشران بسیار بیشتر از حد انتظار ما بود، اما قطعا شرایط موجود به هیچ وجه ایده آل و مطلوب مجریان نمایشگاه مجازی نیست؛ در عین حال برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب کشور، تجربه ارزشمندی برای ما بود که براساس آن می توان ایرادات نمایشگاه های بعدی را به حداقل رساند و قدم های موثرتری در آینده برداشت.

اشاره

ارسال کتاب از استان آذربایجان شرقی به استان سیستان و بلوچستان با مسافتی بیش از 2 هزار کیلومتر

کردید تجربه اول، چرا طرح های پایلوت بیشتری برای نمایشگاه مجازی کتاب تهران برگزار نشد؟

شکی نیست که در هر کار اجرایی تمهیدات لازم باید از قبل اندیشیده گردد، اما درخصوص اقداماتی در این سطح، هرچقدر هم تمهیدات پیش بینی گردد تا وارد فاز اجرایی و عملیاتی نگردد بعضی ایرادات و اشکالات خودش را نشان نمی دهد.

ضمن اینکه هیچ پایلوت استانی، حتی در استان های عظیم نمی توانست سنگ محک مناسبی برای نمایشگاه مجازی کتاب تهران باشد.

به چه دلیل؟

ماهیت نمایشگاه کتاب تهران با بقیه نمایشگاه ها فرق دارد؛ به عنوان مثال در حوزه پست و ارسال کتاب ها، در تمام نمایشگاه های استانی گرچه ممکن است تکثر و تعدد مبدا (ناشران) داشته باشیم، اما مقصد (خریداران) همه کتاب ها یک استان است. اما در نمایشگاه مجازی کتاب تهران که به صورت سراسری برگزار می گردد، تنوع و تکثر مبداء و مقصد وجود دارد. و این به معنای ارسال کتاب از هر نقطه ای از کشور به دیگر نقاط کشور است. و مسایلی از این دست که نمایشگاه کتاب تهران را از نمایشگاه های استانی متمایز می نماید.

بیشترین فاصله ارسال مرسوله پستی در این نمایشگاه تا حالا چقدر بوده است؟

ارسال کتاب از استان آذربایجان شرقی به استان سیستان و بلوچستان با مسافتی بیش از 2 هزار کیلومتر و

جا دارد به کارکنان خدوم و زحمتکش شرکت پست ایران خسته نباشید و خدا قوت عرض کنم که با جدیت در حال خدمات رسانی به اهل فرهنگ و مردم عزیز کشورمان هستند.

درباره شرایط سامانه در نخستین روز نمایشگاه شرح می دهید؟

جا دارد بنده

معتقدم اختلاف نظر ها بیشتر معطوف به شیوه است نه راهبرد.

یک بار دیگر بابت اختلال روز اول و دوم از مردم عزیز کشورمان و ناشران محترم عذرخواهی کنم؛ زمانی که متوجه شدیم سامانه با کُندی غیرقابل قبولی روبرو شده است، با هدف احترام به وقت و زمانی که مردم در سامانه صرف می نمایند ترجیح دادیم سامانه را از دسترس عموم خارج کنیم تا اقدامات اساسی انجام دهیم.

برای بهینه سازی سامانه چه اقداماتی انجام شد و دقیقا چقدر زمان برد؟

فرآیند تقویت سامانه هم نرم افزاری و هم سخت افزاری بود.

در ابتدا که عملیات بهینه سازی سامانه آغاز شد دقیقا نمی دانستیم چقدر زمان خواهد برد. این فرآیند از ساعت 17 روز چهارشنبه آغاز شد و تا ساعت 12 روز پنجشنبه به صورت مستمر ادامه داشت.

سامانه نمایشگاه مجازی کتاب تهران دارای چه ویژگی هایی است؟

با توجه به ماهیت نمایشگاه، سامانه به چند سامانه داخلی و بیرونی دیگر از جمله بانک اطلاعاتی خانه کتاب و ادبیات ایران، بانک عامل، سامانه ثبت احوال، سامانه درگاه های پرداختی، سامانه پست و ... متصل است.

با گذشت 6 روز، هنوز هم افراد بسیاری درباره نمایشگاه مجازی کتاب اظهارنظر های مختلف مطرح می نمایند. نظر شما در خصوص موافقان و منتقدان چیست؟

از موافقان و منتقدان تشکر می کنم؛ قطعا هدف هر دو گروه ارتقاء صنعت نشر است. در این مقطع هر دو طرف را به خویشتنداری و شکیبایی دعوت می کنم؛ گرچه معتقدم اختلاف نظر ها بیشتر معطوف به شیوه است نه راهبرد.

به نکته خوبی اشاره کردید؛

دانش و فناوری برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه کتاب و ادبیات ایران که یکی از رسالت ها و وظایف آن برگزاری نمایشگاه های فرهنگی در ایران و دنیا است برای همواره بومی و ماندگار شد.

بعضی منتقدان می گویند موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران برای برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران از ظرفیت های بیرونی استفاده نکرد. پاسخ شما به این نقد چیست؟

بعد از معین موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به عنوان مجری نمایشگاه مجازی کتاب تهران، از اشخاص حقیقی و حقوقی که در حوزه فناوری اطلاعات و دیجیتال مارکتینگ صاحب تخصص هستند، در مقام مشاوره به خوبی استفاده شد.

یک مورد را نام می برید؟

ضمن تشکر از همه همراهان در بخش خصوصی، سازمان فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، یاری شایانی در این زمینه به ما کرد که جای قدردانی ویژه دارد.

با این وجود تاکید جنابعالی بر استفاده از ظرفیت های داخلی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران است؟

بله، اما مشروط به کسب نظر از کارشناسان و مشورت با کارشناسان بیرون از مجموعه.

در نمایشگاه های مجازی بعدی شرایط سامانه باز هم ارتقا خواهد یافت؟

بله قطعا، هم ارتقا نرم افزاری و هم سخت افزاری لازم است.

اما نکته مهم این است که دانش و فناوری برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه کتاب و ادبیات ایران که یکی از رسالت ها و وظایف آن برگزاری نمایشگاه های فرهنگی در ایران و دنیا است برای همواره بومی و ماندگار شد.

راحت ترین کار برای ما این بود با یک شرکت بیرونی قرارداد امضا کنیم و کل اجرای نمایشگاه را واسپاری کنیم؛ اما این نمایشگاه مقتضیاتی دارد که بعدا راجع به این مساله مفصل صحبت خواهم کرد.

یکی از دیدگاه ها درباره نمایشگاه فیزیکی، ضعف در برگزاری برنامه های بخش بین الملل بود؛ به عبارت دیگر آن نمایشگاه را فقط فروشگاه کتاب می شناختند.

بنده بارها عرض کردم؛ دارا بودن بخش فروش را برای یک نمایشگاه فی نفسه ضعف نمی دانم، اما با توجه به امکانات و فرصت های

بیش از 30 درصد از خرید مردم از این نمایشگاه بین ساعت 21 تا 8 صبح روز بعد رخ داده است.

فضای مجازی، استقبال از بخش بین الملل این نمایشگاه چشمگیر بود.

از علاقه مندان و بازدیدنمایندگان نمایشگاه مجازی دعوت می کنم علاوه بر گشت و گذار و سیر در فضای کتاب های داخلی و بخش فروش، سری هم به بخش بین الملل و رایت سنتر و نشست های فرهنگی نمایشگاه بزنند. اتفاقات خوبی آغاز شده است و می توان به اینده آن امیدوار بود.

با توجه به 24 ساعته بودن نمایشگاه، آماری درباره فروش شبانه در اختیار دارید؟

بیش از 30 درصد از خرید مردم از این نمایشگاه بین ساعت 21 تا 8 صبح روز بعد رخ داده است.

به طور حتم، درباره ابعاد مختلف نمایشگاه مجازی کتاب تهران بحث های مختلف و متنوعی در آینده خواهیم داشت، اما آنچه موجب خوشحالی و ناراحتی شما به عنوان رئیس نمایشگاه در طی چند روز گذشته بود، چیست؟

استقبال مردم و ناشران از نمایشگاه، و ارسال کتاب به روستاها که باعث خوشحالی همه است. همچنین فروش شبانه کتاب که در روزهای عادی و نمایشگاه های فیزیکی وجود ندارد؛ و البته اختلال روز اول و دوم که دلیل اصلی ناراحتی همه است.

جدای از مسئولیت اداری، شما به عنوان یکی از موافقان نمایشگاه های مجازی کتاب، آیا مایل به تکرار این تجربه هستید؟

بنده به آینده نمایشگاه های مجازی کتاب بسیار خوش بین هستم؛ جا دارد باز هم از مردم فرهنگ دوست و کتابخوان کشور، ناشران محترم که به رغم کاستی ها همراه ما هستند، و همه عزیزانی که در برگزاری این نمایشگاه به ما یاری مینمایند تشکر و قدردانی کنم.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1364

به "دانش و فناوری برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب برای همواره بومی و ماندگار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانش و فناوری برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب برای همواره بومی و ماندگار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید