روسیه از ترکیه چه می خواهد؟

به گزارش مجله 90 جعبه، ایسنا نوشت: به نظر می رسد عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه که بر آن نام چشمه صلح را گذاشته منجر به نزدیک ساختن دیدگاه های دیپلماتیک دمشق و ترکیه از در پرونده کردها و با نظارت و انگیزه دادن های روسیه گردد.

روسیه از ترکیه چه می خواهد؟

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید.

روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی در تحلیلی نوشت: در پی اینکه ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، روسای جمهوری روسیه و ترکیه در سوچی با هم دیدار کردند، کرملین تاکید نمود، دولت سوریه تنها طرفی است که باید به حضور ترکیه در خاک این کشور اجازه دهد نه ارتش روسیه.

وزارت خارجه روسیه نیز اظهاراتی شفاف تر و تندتر علیه مداخله ترکیه بیان کرد مبنی بر اینکه مداخله ترکیه تمامیت ارضی سوریه و حاکمیت آن را از بین می برد.

این موضع گیری روسیه در مخالفت با مداخله نظامی ترکیه باید به موضع گیری غربی و آمریکایی که در مخالفت با این عملیات بوده، اضافه گردد. ساعاتی قبل از خاتمه ضرب الاجل ترکیه به طرف آمریکایی جهت خروج شبه نظامیان کرد در راستای اجرای توافق وشنگتن و آنکارا به نظر می رسد آن تنها حلقه جدیدی از زنجیره قدیمی وعد و وعیدها و امروز و فردا کردن های آمریکایی در قبال طرف ترکیه ای بوده اند.

در حالیکه ارتش سوریه به استقرار خود در نزدیکی مرزهای ترکیه و سوریه با هماهنگی نیروهای دموکراتیک سوریه ادامه می دهد عملیات ترکیه در اطراف دو شهرک تل ابیض و راس العین متوفق شد و با این تمرکز جدید نیروهای نظام در منبج، کوبانی، تل تمر و جاده میانبر m4، دیگر برای طرف ترکیه ای امکان توسعه طلبی و دست درازی به مناطق بیشتر و شهرک های محوری جدید در پی ورود ارتش سوریه و روس ها به آن مناطق فراهم نیست. حتی اگر ترکیه بخواهد بعد از عملیات نظامی دوباره دست به اقدام نظامی بزند اوج پیشروی آن در روستاهای مرزی خواهد بود نه بیشتر.

بعد از انتشار مواضعی در مخالفت با عملیات نظامی ترکیه از سوی اروپا بعد از آمریکا و نیز مخالفت تهران و اتحادیه عرب به نظر نمی رسد آنکارا راه چاره های زیادی به جز هماهنگی با مسکو، آخرین هم پیمانش در سوریه، داشته باشد تا براساس یک هماهنگی مشترک وارد عمل گردد تا تضمین کننده منافع طرفین به طور موازی باشد.

مسکو خواستار بازگشت نظام سوریه به شمال است، تهران نیز در مورد افزایش نفوذ ترکیه در خاک سوریه ابراز بی تمایلی نموده است از آن طرف ترکیه هم می خواهد از نفوذ نمودها در مرزهای جنوبی با سوریه بکاهد زیرا خطر بیدار شدن احساسات قومی در نزد نمودهای ترکیه را متصور است.

با این اوصاف به نظر نمی رسد چارچوبی نزدیک تر برای تحقق یافتن در شمال سوریه به جز دادن اطمینان هایی از جانب روسیه به طرف ترکیه درباره بازگشت نظام سوریه به مناطق تحت کنترل نمودها وجود داشته باشد، این بهترین راه چاره برای آنکاراست به طوریکه سلاح نمودها در نیروهای نظام رسمی دمشق ادغام می گردد.

به رغم اینکه موسسات مدنی نیروهای دموکراتیک سوریه و بعضی چهره های اداراه خودمختار نمودها همچنان به موجودیت خود ادامه می دهند اما آنکارا بهتر از این گزینه، گزینه دیگری ندارد. در سایه مخالفت همه از جمله کشورهای صاحب نفوذ در سوریه مثل تهران و مسکو با ادامه عملیات نظامی اش در شمال سوریه از این رو آنکارا به راستا روسیه کشیده شد که نهایتا به دمشق می رسد.

وزارت خارجه روسیه بار دیگر در جریان سفر اردوغان به روسیه بر توافقنامه آدانا که بین ترکیه و سوریه در سال 1998 امضا شد، تاکید نمود و آن را به عنوان بهترین چارچوب برای حل بحران شمال سوریه با بعضی اصلاحات در آن بیان کرد. این یعنی احتمال برگزاری دیدارهایی رو در رو بین نظام سوریه و ترکیه به خصوص در پرونده نمودها برای اولین بار از زمان بحران سوریه وجود دارد و این هرگز غیرمنتظره نخواهد بود زیرا می دانیم مسؤولان ترکیه به رویترز به صراحت گفته اند: تماس های محرمانه ای بین آنکارا و دمشق برای ممانعت از برخورد نیروهایشان در شمال سوریه وجود دارد.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 آذر 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 384

به "روسیه از ترکیه چه می خواهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه از ترکیه چه می خواهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید