شهر خودکفای مریخ؛ طرح جدید ایلان ماسک

به گزارش مجله 90 جعبه، آزمایش نهایی واقعا این است که اگر به هر دلیلی محموله های ارسالی از زمین نرسید، آیا شهر مریخ نابود خواهد شد؟ اگر چنین باشد، بدان معنی است که ما هنوز در جای امن و مطمئنی قرار نداریم.

شهر خودکفای مریخ؛ طرح جدید ایلان ماسک

او خودکفایی را دستاوردی حیاتی و نهایی برای هرگونه موفقیت در عرصه اسکان روی مریخ دانست

ایلان ماسک از طرح هایی پرده برداشت تا شهری در مریخ ایجاد کند که کاملا خودکفا است و برای بقا به ارتباط با زمین متکی نخواهد بود.

هنگام صحبت در نشست سالانه جامعه مریخ، موسس و مدیرعامل اسپیس اکس گفت پروژه های این شرکت برای اسکان در مریخ اکنون نیز به راه افتاده و باید پیش از آن که اتفاقی فاجعه بار روی زمین رخ دهد، تکمیل آن پایان یابد. او اضافه کرد: تمدن بشر خیلی قدرتمند به نظر نمی رسد و در حال حاضر کمی سست بنیان به نظر می آید.

بر این مبنا، او خودکفایی را دستاوردی حیاتی و نهایی برای هرگونه موفقیت در عرصه اسکان روی مریخ دانست.

ماسک گفت: خیلی یاری رسان است که افقی از خلق شهری خودکفا روی مریخ داشته باشیم ... نه فقط این که چند نفر و پایگاهی روی این سیاره داشته باشیم، بلکه یک شهر کاملا خودکفا. آزمایش نهایی واقعا این است که اگر به هر دلیلی محموله های ارسالی از زمین نرسید، آیا شهر مریخ نابود خواهد شد؟ اگر چنین باشد، بدان معنی است که ما هنوز در جای امن و مطمئنی قرار نداریم.

او گفت چنین اتفاقی می تواند در اثر چند شرایط احتمالی رخ دهد، بر فرض اگر شهاب سنگی با زمین اصابت کند، یک ابَرآتش فشان سر باز کند، یا حتی آخرالزمان هسته ای در زمین اتفاق افتد.

او گفت: سوال نهایی احتمالا این است که آیا ما تا قبل از شروع جنگ جهانی سوم، شهری خودکفا روی مریخ ساخته ایم؟ و به نظر من احتمال ایجاد چنین شهری بعد از جنگ جهانی سوم، که امیدوارم هیچ وقت رخ ندهد، خیلی پایین خواهد بود. پس ما باید تمام تلاش خود را به کار گیریم تا این شهر را قبل از شروع جنگ جهانی سوم خودکفا کنیم.

ماسک شرکت اسپیس اکس را با هدف غایی اسکان انسان در چندین سیاره تاسیس کرد تا به موجوداتی چند سیاره ای تبدیل شویم و بار ها از میل خود برای سفر به فضا در طول حیات خود سخن گفته است.

فضاپیمایی که برای این هدف طراحی شده است، استارشیپ نام دارد و تا به امروز نیز چند پرواز و فرود را در پایگاه این شرکت در ایالت تگزاس انجام داده است. وقتی از ماسک پرسیده شد اولین سفر استارشیپ به مریخ کی خواهد بود، او پاسخ داد که سفر های بدون سرنشین می توانند به زودی سال 2024 انجام شوند.

پیش تر در سال جاری میلادی، ماسک پس از ابراز نگرانی خود از فرایند ناکافی و آهسته پیشرفت فناوری صنعت فضایی و اعلام نگرانی از آن که با آن فرایند امکان حضور او در میان اولین بازدیدکنندگان از مریخ نخواهد بود، تولید فضاپیمای استارشیپ را اولویت اصلی اسپیس اکس اعلام نمود.

در طول نشست جامعه مریخ، ماسک همچنین گفت احتمالا خلق شهری کاملا خودکفا روی مریخ در طول زندگی او رخ نخواهد داد.

او گفت: این امر واقعا درباره به حداقل رساندن خطر برای موجودیت انسان و تمامیت تمدن بشری است و بعد برای این که آینده ای هیجان انگیز داشته باشیم که همه مشتاق تجربه آن هستند. آینده ای که در آن تمدنی که در فضا سفر کرده و (متشکل از) موجوداتی چند سیاره ای است، بسیار هیجان انگیزتر از چیزی خواهد بود که اکنون نیستیم.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1192

به "شهر خودکفای مریخ؛ طرح جدید ایلان ماسک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر خودکفای مریخ؛ طرح جدید ایلان ماسک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید