عاقبت رفتن به سیاه چاله فضا، ستاره های درخشان گرد هم جمع می شوند، ستاره بزرگ آسمان را بشناسید

به گزارش مجله 90 جعبه، درک نحوه زندگی در فضا برای بسیاری افراد جالب است؛ در این بسته خبری قصد داریم جذابترین اتفاقات فضایی را ارائه دهیم.

عاقبت رفتن به سیاه چاله فضا، ستاره های درخشان گرد هم جمع می شوند، ستاره بزرگ آسمان را بشناسید

به گزارش خبرنگار ، همه ما در زندگی اطراف خود با مکان هایی آشنا می شویم که گاهی درک آن و رفتن به آن مکان ها سخت است، اما دستیابی به برخی اطلاعات برای آگاهی بیشتر کمک کننده است.

رفتن به فضا برای خیلی از افراد رویایی بیش نیست، اما حال که نمی شود به آن مکان ها به راحتی سفر کرد، اطلاعاتی از زندگی و زیست بوم سیارات مختلف جالب توجه است؛ در این گزارش قصد داریم به بررسی جالب ترین مسائل حوزه نجوم و فضا بپردازیم.

رفتن به سیاه چاله و عاقبت آن

یک سیاه چاله به دلیل اینکه نوری از آن خارج نمی شود نادیدنی است، اما می تواند بودن خود را از راه کنش و واکنش با ماده از پیرامون خود نشان دهد؛ اگر به یکی از سیاه چاله ها نزدیک شوید به وسیله نیروی گرانشی فوق العاده آن به داخل کشیده می شوید، اولین جایی که بدنتان را درگیر می کند پاهای شما خواهد بود و بعد از آن سر شما این شرایط را دارد؛ این نیرو به اندازه ای عظیم است که سر شما را از بدن جدا می کند، تجربه ای که امکان ندارد از آن جا سالم به در ببرید.

مکانی پر از ستاره درخشان

یکی از مکان هایی که می توان این ستاره های پرجرم را پیدا کرد، خوشه کمان ها (Arches Cluster) نام دارد؛ خوشه ستاره ای در نزدیکی مرکز کهکشان راه شیری است؛ این خوشه ستاره ای از حدود 150 ستاره جوان و داغ که همگی از جمله درخشان ترین و پرجرم ترین ستارگان کهکشان راه شیری هستند و در محدوده ای به قطر یکسال نوری گرد آمده اند، تشکیل شده است.

این خوشه ستاره ای پرجرم ترین و چگال ترین خوشه ستاره ای در کل کهکشان به حساب می آید؛ فشردگی بی اندازه این خوشه هم ارز این است که یک میلیون خورشید را در فضای میان خودمان و نزدیکترین همسایه مان، یعنی آلفا قنطورس جای دهیم. در دل کهکشان، این خوشه ابرسیاهچاله مرکزی کهکشان با نام کمان ای-ستاره را در میان گرفته که حدود 4 میلیون برابر خورشید جرم دارد.

دانشمندان در این خوشه هم ستاره ای با جرم بیش از 150 برابر خورشید پیدا نکردند. به همین دلیل آن ها تصور کردند که ستاره ها دیگر از این سنگین تر نمی شوند. اگر ستاره از حدی سنگین تر شود، تابش شدید آن، لایه های بیرونی اش را به خارج پرتاب می کند و باعث می شود بیشتر رشد نکند. به این مرز، مرز ادینگتون می گویند و محاسبات نشان می دهد که این حد به 150 برابر جرم خورشید نزدیک است.

در مریخ زندگی ترسناکی خواهید داشت

سیاره مریخ یکی از سیارات عجیب و ترسناکی است که در منظومه شمسی وجود دارد؛ در این سیاره طوفان های شنی بسیار عظیمی رخ می دهد که ارتفاع برخی از آنها از کوه اورست بلندتر و سرعتی بیش از 300 کیلومتر بر ساعت دارند.

این طوفان ها تمام سیاره را پوشانده و در یک روز می توانند همه فضای آن را دگرگون کنند همچنین تغییرات دمایی روی این طوفان ها تاثیر گذاشته و آن ها را بسیار خطرناک تر می کند؛ زندگی روی این سیاره می تواند یکی از ترسناک ترین زندگی ها باشد.

ستاره بزرگ جهان را بشناسید

ستاره ای به نام VY Canis Majoris در فاصله پنج هزار سال نوری از زمین وجود دارد که می تواند با ابعادی هشت میلیارد برابر ستاره سامانه خورشیدی، خورشید زمین را به راحتی ببلعد این ستاره بزرگ ترین ستاره در جهان است.

گفته شده قطر تقریبی این ستاره سه میلیارد کیلومتر است، شعاعی که این ستاره را در رده معدود ستاره هایی قرار داده است که به فوق ابرستاره های سرخ شهرت دارند؛ با این همه بسکمک بر سر ابعاد این ستاره بحث دارند و آن را یک میلیارد کیلومتر نیز محاسبه کرده اند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 282

به "عاقبت رفتن به سیاه چاله فضا، ستاره های درخشان گرد هم جمع می شوند، ستاره بزرگ آسمان را بشناسید" امتیاز دهید

2 کاربر به "عاقبت رفتن به سیاه چاله فضا، ستاره های درخشان گرد هم جمع می شوند، ستاره بزرگ آسمان را بشناسید" امتیاز داده اند | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عاقبت رفتن به سیاه چاله فضا، ستاره های درخشان گرد هم جمع می شوند، ستاره بزرگ آسمان را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید