فضای مجازی مجهز به سامانه صحت اخبار می گردد

به گزارش مجله 90 جعبه، تهران- خبرنگاران- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از طراحی سامانه ای برای سنجش و ارزیابی صحت اخبار در فضای مجازی اطلاع داد.

فضای مجازی مجهز به سامانه صحت اخبار می گردد

به گزارش خانه ملت، محمد جواد آذری جهرمی امروز- چهارشنبه- درباره داغ بودن فضای شایعات در فضای مجازی، گفت: ترویج شایعه و اخبار دروغ یکی از آفت های نظام انتقال سینه به سینه و فضای مجازی است.

وزیر ارتباطات اضافه نمود: در دین ما نیز علما برای تشخیص سره یا ناسره بودن روایات از مجموعه علوم مانند علم رجال، علم انساب و علم کلام استفاده می کردند با استفاده از این روش فرد موثق و غیرموثق شناسایی می گردد که مجموعه این بستر در دنیای امروز را سواد رسانه ای گویند.

وی ادامه داد: زمانی که ما سینه به سینه شدن اخبار را پذیرفتیم زمانی که شبکه اجتماعی را به عنوان مرجع خبری پذیرفتیم چنین ظرفیت هایی را در آن ایجاد کنیم.

آذری جهرمی توضیح داد: در پژوهشگاه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای یاری به سواد رسانه ای، سامانه ای در حال طراحی است که این سامانه بتواند صحت و راستی اخبار را ارزیابی کند و معین کند آیا منبع این خبر موثق است؟

وی با اشاره به راه چاره مقابله با شایعه ها، گفت: باید ابزارهایی در اختیار مردم قرار گیرد که قدرت آنها برای سنجش و ارزیابی اخبار افزایش یابد برای تحقق این مهم باید مجموعه هایی شکل گیرد که اخبار را آنالیز و صحت آنها را به مردم گزارش دهند.

*بهترین راه چاره برای مقابله با شایعه ها برخورد فعالانه است

این وزیر کابینه دوازدهم با اشاره به راه چاره لازم برای مقابله با شایعه های مربوط به عملکرد نظام، حاکمیت و دولت در عرصه کاری، اعلام کرد: بهترین شیوه این است که ما فعالانه برخورد کنیم یعنی اگر قرار است اتفاقی رخ دهد نگذاریم دیگران ابتدا مسائل را بازگو نمایند بلکه خودمان با صداقت و درستی مطالب را با مردم در میان بگذاریم.

آذری جهرمی ادامه داد: اگرچه کم فروشی اینترنت توسط بعضی اپراتورها اتفاق ناگواری است اما ما بدون لکنت زبان این موضوع را با مردم در میان گذاشتیم، این موضوع می توانست شایعه هایی بسیاری ایجاد کند. در بعضی موارد سکوت های بی جا باعث دامن زدن به شایعات می گردد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این پرسش که آخرین شایعه ای که درباره خودتان شنید چه بوده است، عنوان نمود: هر روز شایعه وجود دارد و اولی و آخری ندارد.

سیام*3061**9121

منبع: ایرنا
انتشار: 31 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 80

به "فضای مجازی مجهز به سامانه صحت اخبار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضای مجازی مجهز به سامانه صحت اخبار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید