مجموعه توریستی سد علویان مراغه در سال 96 به دستور مراجع قضایی تخریب شد

به گزارش مجله 90 جعبه، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از تخریب مجموعه توریستی سد علویان مراغه در سال 96 به دستور مراجع قضایی اطلاع داد.

مجموعه توریستی سد علویان مراغه در سال 96 به دستور مراجع قضایی تخریب شد

به گزارش مجله 90 جعبه به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار ضمن اشاره به اینکه محور جنوب استان و کهن شهر مراغه همیشه مورد توجه گردشگران قرار گرفته است، از مهم ترین اولویت های این اداره کل را رسیدگی و تامین زیرساخت های گردشگری این شهرستان خاطرنشان کرد و گفت: کهن شهر مراغه با برخورداری از ظرفیت های غنی تاریخی و گردشگری همیشه مورد توجه گردشگران قرار گرفته است، لذا این اداره کل با تکیه بر سیاست های خود مبتنی بر توسعه گردشگری رسیدگی به ظرفیتهای موجود را دردستور کار خود قرار داده است.

آبدار با اشاره به اینکه سد علویان مراغه یکی از ظرفیت های گردشگری با اهمیت این شهرستان محسوب می گردد که آنالیز وضعیت آن همیشه مورد توجه اداره کل میراث فرهنگی استان قرار گرفته است، ادامه داد: با توجه به استقبال عمومی مردم و گردشگران از محور گردشگری شمال شهرستان مراغه در امتداد صوفی چای، نقطه آغازین این راستا در منطقه پشت سد علویان و دریاچه در دهه 80 مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته است.

او اضافه کرد: با توجه به اینکه در دهه 80، شرکت آینده ساز در شهرستان مراغه به عنوان سرمایه گذار حوزه عمرانی ، در راستای سرمایه گذاری در این منطقه اعلام آمادگی کرد، برنامه خود را جهت احداث مجموعه توریستی با مجموعه های جانبی ارائه و طی توجیح طرح مجوز لازم را از میراث فرهنگی استان اخذ کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی تاکید نمود: متاسفانه تغییر روند مدیریتی در این شرکت سرمایه گذاری از تمرکز این شرکت بر پیشبرد اهداف این پروژه کاسته و سبب عدم استفاده از موافقت نامه اخذ شده از میراث فرهنگی و به دنبال آن رکود روند پروژه شد، به دنبال این اتفاق در سال 90 مجوز فعالیت و همچنین مدیریت این شرکت در حوزه گردشگری سلب شد.

آبدار گفت: پیش از این اداره کل میراث فرهنگی استان به دنبال استقبال گردشگران از این منطقه اقدام به احداث مجموعه اقامتی و زیرساخت گردشگری در پیرامون این مجموعه توریستی و تعداد 20 آلاچیق به همراه نمازخانه و بوفه نموده بود.

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه تخریب مجموعه توریستی سد علویان در سال 96 به دنبال اعلام دعوی مالکیت اراضی مربوط به این منطقه از سوی شخص حقیقی بوده است، ادامه داد: در ابتدای دهه 90 شخص حقیقی در مورد مالکیت اراضی این منطقه علیه شرکت آینده ساز اعلام دعوی نموده و با اعلام رای دادگاه به نفع این شخص حکم قلع و قمع مجموعه احداث شده توسط این شرکت صادر و مجموعه با حکم دادگاه تخریب شد اما با گذشت یک سال ادعای شخص مورد نظر، غیر قابل استناد اعلام و اداره کل میراث فرهنگی استان جهت اعاده این مجموعه اقدام کرد.

او با تاکید به اینکه اداره کل میراث فرهنگی استان در صدد جلب سرمایه گذار مجرب در جهت بازسازی این مجموعه گردشگری است، اضافه کرد: اداره کل میراث فرهنگی استان در صدد است با اخذ خسارات وارده به این مجموعه و همچنین جلب سرمایه گذار مجرب و واجد شرایط به بازسازی این مجموعه بپردازد.

آبدار در پایان با اشاره به اینکه اطلاق نام دهکده توریستی به منطقه دریاچه و سد علویان، عنوانی نادرست است، گفت: باید توجه داشت که در احداث این مجموعه گردشگری عبارت دهکده توریستی عنوان نشده و در صورت تبدیل این مجموعه به عنوان دهکده باید ضوابط لازم برای پوشش شرایط دهکده توریستی فراهم گردد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 17 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 207

به "مجموعه توریستی سد علویان مراغه در سال 96 به دستور مراجع قضایی تخریب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجموعه توریستی سد علویان مراغه در سال 96 به دستور مراجع قضایی تخریب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید