معبد شائولین، زادگاه کونگ فو در چین (تور چین ارزان)

به گزارش مجله 90 جعبه، معبد شائولین در شهر دنگ فنگ در استان هنان در شرق چین قرار گرفته است، همچون شهر ممنوعه مکانی است که در طول قرن ها اشخاص بسیاری در آرزوی تماشا آن بودند. این معبد در میان جنگل ها و تپه های متعدد واقع شده است و به همراه نواحی جنگلی اطراف آن جزو میراث فرهنگی دنیا به حساب می آیند.

معبد شائولین، زادگاه کونگ فو در چین (تور چین ارزان)

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

گرچه بخش های مختلف این معبد در طول عمر خود بارها و بارها به دلایل گوناگون تخریب شده است اما شائولین همچنان پابرجاست. معبد شائولین همچون ماشین دکتر امت براون و مارتی مک فلای شما را به سفری استثنائی در زمان می برد؛ به زمانی که لیو بی، سائو سائو، لین چان، کائو چیوی و لین خو می زیسته اند.

معبد شائولین یک معبد بودایی است و به گفته مورخان این معبد منشأ هنرهای رزمی چینی (کونگ فو یا ووشو) میباشد. امروزه در این معبد علاوه بر انجام احکام دینی بودایی، به آموزش هنرهای رزمی میپردازند.

تاریخچه معبد شائولین

ساختن این معبد مربوط به 1500 سال پیش می شود. زمانی که یک راهب هندی برای ترویج آیین بودایی به چین سفر کرد و این معبد را بنا کرد. این راهب بودایی Buddhabhadra نام داشت. او در سال 495 میلادی و در زمان سلطنت خاندان Northern Wei به چین سفر کرد. به علت علاقه ای که امپراطور چین به این راهبه داشت از او خواست تا در دربار به تعلیم آموزه های بودایی بپردازد اما راهب هندی این پیشنهاد را رد کرد. سپس زمینی در کوه سونگ به وی دادند تا در آن معبدی بسازد. بنا بر این معبد شائولین در آن جا ساخته شد.

پس از آن نیز یک راهب هندی دیگر به این منطقه سفر کرد و معبد شائولین را به مکتب ذن در چین مبدل کرد. او که بودی دارما نام داشت سی سال پس از ساخته شدن معبد شائولین به چین سفر کرد تا آیین ذن را آموزش دهد. او برای این هدف به سرتاسر چین سفر کرد تا اینکه در نهایت به معبد شائولین رسید.بعد از چند سال به علت مخالفت هایی با این آیین درب این معبد بسته شد. در طول این 15 قرن این معبد بارها به وسیله فرمانروایان مختلف یا مورد حمایت واقع شده و یا مورد مخالفت قرار گرفته است.

کونگ فوی شائولین

شاگردانی که به معبد شائولین می آمدند برای ساعات طولانی به تمرکز فکر و تمرین های ذهنی بودایی می پرداختند. آن ها تحرک فیزیکی زیادی نداشتند و به همین سبب از نظر جسمانی ضعیف بودند. تغذیه نامناسب و قحطی هایی هم که مردم چین را درگیر خود می کرد مزید بر علت شده بود. در ادامه شماری از استادان آیین بودایی کوشش کردند تا تمرینات جسمانی را نیز در کنار تمرینات ذهنی به شاگران معبد بیاموزانند و جسم آن ها را نیز همچون روحشان قوی و مقاوم پرورش دهند. آن ها معتقد بودند که همچون دنیا، انسان نیز باید در تعادل باشد. بر همین اساس می بایست میان روح و جسم انسان تعادل برقرار شود.

تمرینات جسمانی که به وسیله استادان شائولین به راهبان معبد آموزش داده می شد عموما از حیوانات و جانوران طبیعت الهام گرفته شده بود. شماری از این تمرینات نیز از هند و دیگر نقاط چین به وسیله راهبان بودایی به شائولین راه یافته بود. به این تمرینات در طول سال ها نظم داده شد و ارتقاء پیدا کرد. آن ها انتها به چیزی تبدیل شدند که اکنون ما به آن کونگ فوی شائولین می گوییم. در حال حاضر هنرهای رزمی شائولین دارای بیش از دو هزار نوع می باشد که 700 نوع آن، از انواع اصلی هنرهای رزمی محسوب می شود.

قسمت های مختلف معبد

مجموعه معبد شائولین از سه قسمت عمده تشکیل شده است. گردشگران به وسیله یک دروازه اصلی وارد مجموعه می شوند. این جا جایی است که اتوبوس های تورها توقف می نمایند و بازتماشامایندگان می توانند بلیط ورودی تهیه نمایند.

بخش اول، محل نمایش کونگ فو

پس از ورود به مجموعه، بعد از ده دقیقه پیاده روی به تالار نمایش کونگ فو می رسید. این تالار برای گردشگران تجهیز شده است و دارای چراغ های چشمک زن و گوینده ای است که با میکروفون توضیحاتی ارائه می نماید. اجرای حرکات ورزشی شاگردان جوان بسیار تماشایی است. مهارت و تمرکز آن ها بسیار تماشای و جالب توجه است. این نمایش ورزشی را در بازدید از معبد شائولین به هیچ عنوان نباید از دست بدهید.

بخش دوم، معبد شائولین

پس از مشاهده نمایش کونگ فو می توانید با استفاده از ماشین های برقی، یا 15 تا 20 دقیقه پیاده روی به خود معبد شائولین برسید. معبد در قسمت کوهستانی واقع شده است. گردشگران از پایین کوه وارد معبد می شوند و پس از گذشتن از چندین تالار به بالا می رسند. ساختمان ها شرایط خوبی دارند. به علت معروفیت و محبوبیت این معبد در بین گردشگران، هزینه هایی که به وسیله ورود گردشگران به معبد جمع آوری می شود و هزینه هایی که شاگردان برای آموزش در معبد پرداخت می نمایند، باعث شده که منابع مالی لازم برای بازسازی های مورد احتیاج معبد تامین شود.

مجموعه معبد روی یک محور شمالی جنوبی قرار گرفته و از چندین ساختمان و تالار تشکیل شده است. دو نمونه از جالب توجه ترین آن ها یکی تالار هزار بودا است که تالار تعلیم نیز نامیده می شود و دیگری تالار سنگ سایه است.

بخش سوم، جنگل پاگودا

اگر نیم کیلومتر دیگر یک مسیر چوبی را ادامه دهید به جنگل پاگودا می رسید. جایی که در آن تعداد زیادی پاگودای سنگی و آجری متعلق به دودمان های مختلف چین مشاهده می شود. پاگودا سازه ای برج مانند با بام چند لا است. جنگل پاگودا بخشی از معبد شائولین است که به مجموعه ای از پاگوداهای سنگی یا آجری گفته می شود.

شائولین، یک جاذبه توریستی

انتها دولت چین در دهه هشتاد میلادی معبد شائولین را به عنوان یک جاذبه توریستی به دنیا معرفی کرد و کوشش های بسیاری برای بازسازی آن انجام داد. با ساخته شدن فیلم های رزمی که قهرمانان آن راهبان شائولین بودند این معبد معروفیتی دنیای یافت و مردم از سرتاسر دنیا برای بازدید از آن به چین می رفتند.

معروفیت این معبد به مقدار ای است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به عنوان اولین رهبر یک کشور خارجی در سال 2006 از معبد تماشا کرد. بعلاوه در سی و چهارمین نشست کمیتهٔ میراث دنیای یونسکو که در سال 2010 در کشور برزیل برگزار شد این معبد به عنوان میراث دنیای یونسکو ثبت شد.

دسترسی

این معبد در دامنه های رشته کوه سونگ شان واقع شده که تنها 15 دقیقه با شهر دنگ فنگ و دو ساعت با شهر ژنگژو (Zhengzhou) مرکز استان هنان فاصله دارد. از ژنگژو و لوئویانگ (Luoyang) یکی دیگر از شهرهای بزرگ استان هنان، اتوبوس هایی به مقصد دنگ فنگ وجود دارد. اگر در شهرهای ژنگژو یا لوئویانگ اقامت دارید، با تورهای یک روزه از هتل محل اقامتتان می توانید خود را به دنگ فنگ برسانید.

منبع: گردشبان
انتشار: 18 آبان 1401 بروزرسانی: 18 آبان 1401 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 2082

به "معبد شائولین، زادگاه کونگ فو در چین (تور چین ارزان)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معبد شائولین، زادگاه کونگ فو در چین (تور چین ارزان)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید