مغز چگونه از خاطرات محافظت می نماید؟

به گزارش مجله 90 جعبه، ایسنا نوشت: پژوهشگران دانشگاه آکسفورد در آنالیز جدیدی، به نحوه محافظت مغز از خاطرات پی بردند.

مغز چگونه از خاطرات محافظت می نماید؟

پژوهشگران دانشگاه آکسفورد(University of Oxford) پیروز شدند مکانیسم دقیق نورون هایی که یادآوری خاطرات را ممکن می سازند، تعیین نمایند.

در این آنالیز به شرکت نمایندگان، وظایفی مربوط به حافظه واگذار شد. هر شرکت نماینده باید در عرض دو روز، دو خاطره دارای اشتراک اما جداگانه را به خاطر می سپرد. پژوهشگران در روز سوم، ارتباط میان دو خاطره را با یاری یک اسکنر ام . آر. آی آنالیز کردند.

یافته های این پژوهش نشان می دهند حداقل دو ناحیه از مغز، در اصلاح ارتباط حافظه نقش دارند. نخستین ناحیه، هیپوکامپ است. هیپوکامپ، با آن دسته از عملکردهای مغز که در سطح بالاتری قرار دارند، در ارتباط است و خاطرات مشترک را با یاری اطلاعات مفهومی جدا می نماید.

پژوهشگران در مرحله دوم و اواسط اسکن، از تحریک مغزی استفاده کردند تا تراکم گاما آمینوبوتیریک اسید(GABA) را در مغز کاهش دهند. گاما آمینوبوتیریک اسید، یک ناقل عصبی در مغز است که فعالیت نورون های دیگر را کاهش می دهد و ارتباط میان سلول های مغز را تنظیم می نماید. پژوهشگران دریافتند که با کاهش گاما آمینوبوتیریک اسید، دخالت حافظه عصبی افزایش می یابد. این موضوع نشان می دهد که علاوه بر هیپوکامپ، مهار حافظه عصبی هم می تواند از همکاری میان خاطرات مشترک پیشگیری کند.

دکتر هلن بارون(Helen Barron)، سرپرست این پژوهش گفت: توانایی مغز ما در به خاطر سپردن رخدادهای گوناگون زندگی روزمره، باورنکردنی است. ما می توانیم بین روزهای گوناگون، تمایز قائل شویم و جزئیات مهمی مانند محل پارک کردن دوچرخه خود در هر روز را به صورت جداگانه به خاطر بیاوریم. درک نحوه انطباق خاطرات با یکدیگر و به یاد آوردن آنها به صورت جداگانه، می تواند به ابداع روش هایی برای درمان بیماری هایی مانند آلزایمر یا اسکیزوفرنی یاری کند.

پژوهشگران در نظر دارند این آنالیز را روی بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی و اوتیسم انجام دهند. آنها در جستجویداوطلبانی هستند تا با آنالیز آنها، اطلاعات بیشتری در خصوص مکانیسم هایی که از مغز در برابر تداخل حافظه محافظت می نمایند، به دست بیاورند.

5656

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 21

به "مغز چگونه از خاطرات محافظت می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مغز چگونه از خاطرات محافظت می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید