مقام ارشد نیروی دریای آمریکا توسعه طلبی چین در اقیانوس هند را نگران کننده خواند

به گزارش مجله 90 جعبه، یک فرمانده ارشد ارتش آمریکا نسبت به برنامه های گسترش و تقویت مواضع نظامی چین در حوزه هند-اقیانوسیه هشدار داده و این برنامه ها را تهاجمی و توسعه طلبانه دانست.

مقام ارشد نیروی دریای آمریکا توسعه طلبی چین در اقیانوس هند را نگران کننده خواند

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، دریادار جان کریستوفر آکوئیلینو، فرمانده ناوگان اقیانوسیه در نیروی دریایی آمریکا که در سفری به هند رفته، خطاب به رسانه ها در شهر دهلی نو، پایتخت این کشور گفت، چین یک خطر آشکار و فعال را متوجه کشورهای دیگر در حوزه هند-اقیانوسیه می نماید.

این در حالی است که چین تاکید داشته که پیشرفتهای مالی و نظامی اش در منطقه میان اقیانوس هند و اقیانوس آرام در راستای تامین نیازهایش در حوزه انرژی و تقویت روابط تجاری موجه هستند.

این دریادار آمریکایی بعد از دیدار با دریادار کارامبیر سینگ، یک فرمانده ارشد نیروی دریایی هند و مقامهای دیبگر در شهر دهلی نو خاطر نشان کرد: کاملا تعیین است که نیت اصلی نیروی دریایی چین کشاندن فعالیتهایش به یک منطقه بسیار گسترده تر شامل منطقه اقیانوس هند است و من حتی انتظار دارم که با گذشت زمان یک ناو هواپیمابر چینی در منطقه اقیانوس هند مستقر گردد.

پکن با این حال تاکید نموده که پیشروی هایش در حوزه میان دو اقیانوس در اشکال مختلف انجام می گردد.

دریادار آکوئیلینو اظهار کرد، تردیدی ندارد که برنامه چین برای مدرنیزه سازی سریع قابلیتهای رزمی و نظامی اش و تقویت مسلح سازی خود یک تهدید برای همه کشورهای آزاد و همفکر با ما در حوزه دریای چین جنوبی و حوزه هند-اقیانوسیه است.

کشور هند نیز نگران تقویت و گسترش مواضع نظامی چین در حوزه اقیانوس هند به ویژه بعد از اقدام ماه اوت 2017 چین در تاسیس اولین پایگاه نظامی خارجی آن در کشور آفریقایی جیبوتی است.

دریادار آکوئیلینو بدون اشاره مستقیم به چین، تایید کرد که با مقامهای هندی در مورد یکپارچه سازی بهتر عملیاتهای دریایی آمریکا-هند به منظور جلوگیری از اقدام طرفهای دیگر برای ترسیم مرزهای دریای موهومی مذاکره نموده است.

او خاطر نشان کرد: آمریکا از هر گونه اقدامی از سوی هند برای اجرای عملیاتهای گشت زنی مشترک دریایی یا گسترش رزمایش مشترک موسوم به مالابار و شریک کردن استرالیا در این رزمایش استقبال می نماید.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 8 آبان 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 290

به "مقام ارشد نیروی دریای آمریکا توسعه طلبی چین در اقیانوس هند را نگران کننده خواند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقام ارشد نیروی دریای آمریکا توسعه طلبی چین در اقیانوس هند را نگران کننده خواند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید