نگاه های سلیقه ای مانع رشد گردشگری دریایی کشور است

به گزارش مجله 90 جعبه، خبرنگاران/هرمزگان رییس ستاد توسعه فناوری صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن تاکید بر جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی در عرصه گردشگری دریایی این عرصه را نیازمند انسجام سازمان ها و دور شدن از نگاه های سلیقه ای این بخش دانست.

نگاه های سلیقه ای مانع رشد گردشگری دریایی کشور است

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید و میخواهید از زیباترین شهرهای کانادا دیدن کنید با ما همراه شوید.

محمدسعید سیف عملکرد سلیقه ای ارگان های ارائه دهنده مجوز را از عمده مسائل حوزه گردشگری دریایی دانست و در این باره به خبرنگار خبرنگاران، گفت: مسائل و مسائل این حوزه بسیار متنوع است، چرا که از نیروی انتظامی گرفته تا اماکن، سازمان بنادر و دریانوردی و سایر بخش ها به نوعی در ارائه مجوز به آن دخیل هستند.

وی اضافه نمود: در بخش گردشگری دریایی ارگان های مختلفی باید اظهار نظر نمایند، اما مشکل اینجاست که اساسا ملاک و شرایط این بخش ها چندان شفاف نیست، به همین خاطر دقیقا معین نیست که سرمایه گذاری در این بخش ها دقیقا باید چه معیناتی داشته باشد.

رییس ستاد توسعه فناوری صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توضیح داد: وقتی سرمایه گذار طرحی را ارائه می نماید تنها به او گفته می گردد که در دست آنالیز است، در حالی که عموما نگاه ها سلیقه ای است و ملاک ها هر روز تغییر می نماید، لذا این مسائل مانع اصلی این بخش هستند.

سیف هماهنگی ارگان ها و نهادها را یک الزام دانست و گفت: برای رشد و توسعه احتیاج است که نمایندگان سازمان ها بتوانند به یک شفافیت و هماهنگی دست پیدا نمایند و با دید مانع تراشی به مساله نگاه ننمایند، زیرا در این صورت هیچ سرمایه گذاری حاضر به ریسک نخواهد بود، لذا اگر دولت علاقمند به توسعه اشتغال و کار است، باید این نوع مسائل را نیز به جز بخش حمایت اقتصادی اصلاح کند.

وی کیش را نمونه پیروز تری در حوزه گردشگری دریایی عنوان نمود و گفت: کیش و مناطق آزاد به خاطر وحدت مدیریت وتصمیم گیری ها، عملکرد بهتری در این عرصه داشته اند، زیرا کارها با سرعت و انسجام بیشتری پیش می رود، به همین خاطر معتقدم که کارهایی که در حوزه گردشگری داخل مناطقی چون کیش صورت گرفته، به راحتی در بندرعباس ممکن نیست، زیرا در آنجا تنوع سازمان ها خود یک مشکل است.

رییس ستاد توسعه فناوری صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، قرار دریافت واحدهای گردشگری دریایی زیر نظر یک واحد معین را ضروری دانست و گفت: اینکه سازما ها در قسمت گردشگری دریایی زیر نظر یک بخش واحد قرار گیرند و تمرکز ایجاد گردد، باعث تسهیل کار می گردد.

وی با تاکید بر پتانسیل بخش کیش در گردشگری دریایی گفت: به نظر می رسد که پتانسیل استفاده شده در مناطق آزاد و کیش بیشتر است، چرا که اساسا هماهنگی بیشتر می تواند کارایی این بخش را افزایش دهد.

رییس ستاد توسعه فناوری صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نمایش امکانات موجود در بخش گردشگری را یک احتیاج خواند و گفت: جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی با استفاده از پتانسیل نمایشگاه و همایش ها امکانپذیر است، زیرا عده زیادی از سرمایه گذاران داخلی و خارجی اساسا از ظرفیتهای این بخش آگاه نیستند، لذا برگزاری نمایشگاه ها و همایش های بین المللی می تواند بسیار موثر باشد.

سیف با اشاره به ضروری دانستن فراهم کردن بسته های حمایتی جهت جذب سرمایه گذار گفت: حضور سرمایه گذاران در منطقه یک بحث است، اما اینکه ما تا چه حد بتوانیم بسته هایی فراهم کنیم که موجب استقبال آنان گردد، متفاوت است، لذا باید منطقه آزاد در وهله نخست و کشور در وهله دوم این جذابیت را فراهم نمایند.

وی رتبه بخش دریایی ایران را بالا دانست و اظهار کرد: ایران رتبه نهم علمی را جهان دارد، ضمن اینکه ما نیروی انسانی بسیار خوب و شرایط علمی مناسبی را داریم، لذا قطعا در صورت برطرف مسائل مدیریتی و صد البته موانع می توانیم پیروز تر باشیم.

رییس ستاد توسعه فناوری صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فضای آموزش را در بخش دریانوردی مناسب دانست و عنوان نمود: از بعد علمی و فناوری شرکت های ایرانی توانایی های زیادی دارند، ضمن اینکه پیشنهادات خوبی نیز برای اجرا در این بخش داریم، اما این طرح ها به تنهایی مثمر ثمر نیست، چرا که پیروزیت چنین عرص هایی احتیاج به بازاریابی و مشتری نیز دارد.

سیف ادامه داد: در واقع اقدامات این چنینی یک سلسله تعامل را بین ادارات مختلف می طلبد تا ریسک سرمایه گذاری کاهش یابد، لذا یک انسجام مدیریتی احتیاج است.

وی از انجام طرح رستوران مغروق و زیردریایی تفریحی در کیش اطلاع داد و گفت: طرح هایی چون رستوران مغروق برای کیش، در حال ساخت است. این رستوران که داخل خرمشهر ساخته می گردد، چند طبقه است که یک طبقه آن در زیر آب قرار گرفته است. اقدامات این رستوران صورت گرفته و در دست تکمیل است، اما در بخش زیردریایی تفریحی که آن هم متعلق به کیش است، طرح آن مصوب شده و به زودی ساخت آن شروع می گردد.

انتهای پیغام

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 565

به "نگاه های سلیقه ای مانع رشد گردشگری دریایی کشور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاه های سلیقه ای مانع رشد گردشگری دریایی کشور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید