وام های بانکی از کجا سر در می آورند؟

به گزارش مجله 90 جعبه، اعلام آمار بیشترین کاهش استخدام در شرکتها، افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون و رشد نقدینگی در 10 سال گذشته از مهمترین خبرهای حوزه کار و تعاون در هفته جاری بود.

وام های بانکی از کجا سر در می آورند؟

به گزارش مجله 90 جعبه، این هفته معاون وزیر کار از تصویب افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون در کمیسیون تلفیق مجلس اطلاع داد و گفت: کار توزیع کالاهای اساسی و اقلام موردنیاز مردم در ماه مبارک رمضان به تعاونی ها واگذار خواهد شد.

آنطور که محمدجعفر کبیری گفته، با تصویب کمیسیون تلفیق مجلس به دولت اجازه داده شده تا سقف 1,000 میلیارد تومان از محل بند 29 اصل 44 برای توسعه بخش تعاون تهاتر و به وسیله فروش سهام تأمین کند.

به موجب این بند باید 30 درصد از درآمدهای حاصل از واگذاری های شرکتهای دولتی به بخش خصوصی در اختیار بخش تعاون قرار گیرد.

بر اساس قانون 70 درصد منابع بانک توسعه تعاون باید به تعاونی ها اختصاص داده گردد که تصویب این مصوبه گام بزرگی در جهت افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون و توزیع مناسب تر تسهیلات بانک به تعاونی ها است.

این هفته داد رئیس مجمع کارآفرینان از رشد نقدینگی کشور و عدم تخصیص منابع بانکی به بخشهای فراوری و صنعت درآمد.

محمدرضا دیانی افزایش نقدینگی را بزرگترین چالش اقتصاد کشور عنوان نمود و آن را از توزیع اسلحه خطرناک تر دانست.

وی گفت: نقدینگی در ایران نسبت به 10 سال گذشته 974 درصد رشد نموده و در بخشهای اشتغال و مولد صرف نشده است در صورتی که اگر این منابع در بخشهای مولد، صنعت، و اشتغال سرمایه گذاری می شد امروز دستکم 40 میلیارد دلار افزایش درآمد ارزی داشتیم.

به اعتقاد رئیس مجمع کارآفرینان امروز بخش اعظمی از منابع بانک ها در ساخت برج های عاج و مال ها هزینه می گردد و کمترین منابع به فراوری و صنعت اختصاص می یابد.

آنالیز مقایسه ای آمار بازار کار در طول سال های 2017 و 2018 نشان می دهد که حجم استخدام کسب وکارهای دیجیتال و استارت آپها از رشد 46 درصدی در شرایط مالی حاضر برخوردار است.

در گزارشی که از آمار و تحلیل مقایسه ای وضعیت کسب و کارها در زمینه منابع انسانی طی سالهای 2017 و 2018 و در شرایط بحران مالی کشور ارائه شده، تنها شغل هایی که حجم استخدامشان کم نشده شغل های مربوط به حوزه IT بوده و استخدام گروه شغلی مهندس کامپیوتر، نرم افزار و طراح وب در این بازه زمانی افزایش 14 درصدی داشته است.

با مقایسه سال های 2017 تا 2018 بیشترین کاهش استخدام را شرکت های مخابراتی با 77 درصد، نیروگاه ها با 70 درصد و دارویی و تجهیزات پزشکی با 58 درصد داشته اند و شرکت های خودروسازی با 37 درصد در رتبه بعدی قرار گرفته اند.

امضای تفاهم نامه همکاری میان جهاد دانشگاهی و وزارت تعاون در زمینه تشکیل تعاونی های دانش بنیان از دیگر خبرهای این هفته بود.

به موجب این تفاهم نامه تشکیل تعاونی های دانشجویی با محور فعالیت های نوآورانه و دانش بنیان شروع و از ظرفیت دانشجویان در فعالیت های نوآورانه و تشکیل تعاونیهای دانش بنیان استفاده خواهد شد.

این تفاهم نامه ضمن همکاری مثمرثمر میان معاونت فرهنگی جهاد و معاونت تعاون وزارت کار، در زمینه ارتقا و ترویج فرهنگ تعاون به ویژه در دانشگاه ها، زمینه استفاده از ظرفیت جهاددانشگاهی در دانشگاه ها را فراهم می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 35

به "وام های بانکی از کجا سر در می آورند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام های بانکی از کجا سر در می آورند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید