پایش کامل آثار فرهنگی تاریخی در استان های مختلف کشور ، آماده باش مدیران کل و معاونان میراث فرهنگی و مدیران پایگاه های ملی و جهانی

به گزارش مجله 90 جعبه، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از پایش کامل آثار تاریخی و فرهنگی در استان های مختلف کشور، در پی بارش شدید باران و جاری شدن سیل در نقاط مختلف اطلاع داد.

پایش کامل آثار فرهنگی تاریخی در استان های مختلف کشور ، آماده باش مدیران کل و معاونان میراث فرهنگی و مدیران پایگاه های ملی و جهانی

محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، امروز چهارشنبه 7 فروردین 98، در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران، با اشاره به شدت بارش باران در استان های مختلف کشور و نیز جاری شدن سیل در تعدادی از استان ها گفت: به محض شروع بارش باران و احتمال وقوع سیل و طغیان روخانه ها، همکاران ما در سراسر کشور فعالیت های خود را با موضوع پایش آثار تاریخی و برنامه ریزی برای جلوگیری از آسیب به این آثار شروع کردند و تا کنون نیز همه همکاران ما در سراسر کشور در آماده باش کامل هستند.

او اضافه نمود: بر اساس گزارش های اعلام شده از سوی مدیران میراث فرهنگی استان فارس، خوشبختانه در مجموعه های فرهنگی تاریخی مهم این استان از جمله تخت جمشید، آسیبی مشاهده نشده است چرا که آب به وسیله کانال های دفع سیلاب تخت جمشید که در دهه 80 و اوایل 90 بیش از 1200 متر آن لایروب و کاوش شد، به خوبی راهنمایی شده و خطری این مجموعه جهانی را تهدید نمی کند.

طالبیان گفت: همچنین صفه سازی آرامگاه کوروش و گاوبیون بندی جداره های رود پشت آن در دهه 80 توسط بنیاد پارسه، پاسارگاد خطر سیل را از این محوطه دور نموده است. اما ترک های نقش رستم متاسفانه در حال باز شدن هستند و وضعیت بحرانی است. وی اضافه نمود: علی رغم اینکه اثر دروازه قران در سلامت است اما بعضی از بناهای تاریخی در بافت شیراز دچار تخریب و فرسایش هستند.

وی گفت : در حمام و بازار وکیل آب گرفتگی داشتیم که خوشبختانه این مشکل در حال برطرف شدن هست. بناهای ساسانی فارس آسیب های جزیی دیده اند ولی در معرض جدی تهدید باران و سیل هستند.

معاون میراث فرهنگی کشور اضافه نمود: در استان گلستان نیز پل آق قلا و بخشی از دیوار بزرگ گرگان و محوطه های کاوش شده که در بستر رودخانه هستند آسیب های جدی دیده اند که در حال پایش هستیم و به محض فروکش آب آنالیز نهایی این آثار شروع خواهد شد.

همچنین وی گفت که آثار تاریخی گمیشان در تهدید سیل و وضعیت بحرانی است.

طالبیان گفت: با آنالیز های اجرا شده معین شد، رطوبت بالا رونده در برج گنبد قابوس افزایش یافته است و در حال آنالیز و پایش این اثر هستیم.

او در ادامه گفت: دهدشت نیز با کنترل بیشتر و با محدودیت بازدید کنندگان در حال کنترل است.

طالبیان ادامه داد: موضوع بارش باران در استان مازندران نیز مورد آنالیز نهاده شد که خوشبختانه با باز شدن تمام دریچه های سد، آسیبی به باغ عباس آباد نرسید.

این مقام مسئول در ادامه گفت: در استان اصفهان نیز پایش های لازم انجام شده و علی رغم اینکه از بناهای تاریخی آسیبی گزارش نشده است اما وضعیت پل های تاریخی زاینده رود بر اثر سیلاب نگران کننده است .

طالبیان اضافه نمود:روستاهای ابیانه و کندوان خوشبختانه آسیب جدی ندیده و گزارش های آثار تاریخی خراسان جنوبی و شمالی و رضوی، ایلام، بوشهر ، اردبیل و آذربایجان شرقی حاکی از سلامت ابنیه تاریخی این استان هاست در سیستان و بلوچستان به دو بنا در چاه بهار و زاهدان بر اثر بارندگی شدید آسیب وارد شده است.

او در ادامه گفت: در خصوص مسجد جامع ساوه و نیز سایر مساجد و ابنیه تاریخی نیز با توجه به پاکسازی و باز شدن راه ناودان ها و ابراهه ها ، خطری این ابنیه را تهدید نمی کند و آسیبی گزارش نشده است.

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: خوشبختانه قلعه فلک الافلاک نیز آسیبی گزارش نشده اما بخش از پایه و طاق آجری پل کشکان در استان استان لرستان تخریب شده، همچنین بستر پل کلهر شسته شده ولی پایه ها فعلا تخریب نشده است اما تهدید همچنان باقی است. پل افرینه در آب غرق است، میزان آسیب وارده بعد از فروکش کردن پل قابل ارزیابی است.

این مقام مسئول یادآورد شد: در مازندران آسیب های وارده در بناهای مختلف از ده درصد تا پنجاه درصد گزارش شده که نشان از وضعیت اضطراری دارد که ضرورت رسیدگی فوری را می طلبد، ضمن این که بافت تاریخی لافت و بستک و بندر پل و رویدر در هرمزگان نیز حاکی از آسیب های مختلف است.

به گفته طالبیان، آذربایجان غربی هم از آسیب های مختلف در بناها و مجموعه های تاریخی اطلاع داده که بعضی از آنها نگران کنده است و مرمت اضطراری احتیاج دارد.

او در ادامه از آسیب های مختلف آثار تاریخی کردستان اطلاع داد که گزارش حدودی و مقدماتی خسارات ارایه شده است ولی گزارش دقیق آن بزودی منتشر خواهد شد.

طالبیان در ادامه گفت: در خصوص آثار خوزستان، علاوه بر خسارات شهرهای تاریخی دزفول و شوشتر و تهدیداتی که پیش روست، گفت که آثار شوشتر در معرض جدی باران و سیل است به گونه ای که تا دیشب بند میزان غرق در آب و نگرانی در خصوص رانش صخره ها وجود دارد.

وی همچنین گفت:آنالیز ها در سایر استان های کشور نیز انجام شده و تا کنون گزارشی از آسیب به ابنیه هایی مانند گنبد سلطانیه، دستکندهای همدان، آثار تاریخی کرمان، آثار یزد و ... ارائه نشده است.

طالبیان اضافه نمود: منطقه تاریخی حسنلو و نیز تپه سیلک نیز آسیبی گزارش نشده و سایر آثار تاریخی نیز به صورت مداوم در حال پایش و آنالیز هستند.

طالبیان گفت: قلعه های چهارمحال و بختیاری آسیب دیده و یک منطقه گردشگری دچار تخریب و آسیب جدی شده، گزارشی از آسیب های استان البرز و کرمانشاه هنوز واصل نشده است.

او در ادامه گفت: یکی دو تا از بناهای ثبتی ما (خانه رهبری و خانه ملاصدرا) در بارندگی و سیل یکی دو روز گذشته در قم آسیب دیدند و مجبور شدیم خانه های مسکونی اطراف را تخلیه کنیم.

این مقام مسئول در ادامه همچنین از پایش آثار تاریخی استان تهران و آماده باش در پایتخت اطلاع داد.

طالبیان در ادامه با اشاره به آماده باش کامل سازمان میراث فرهنگی توضیح داد: تمام مدیران کل میراث فرهنگی در 31 استان کشور، مدیران امور پایگاه های ملی و جهانی، مدیران موزه ها و معاونان میراث فرهنگی استان های مختلف در آماده باش کامل هستند.

او همچنین اضافه نمود: میزان خسارات وارده تا دو سه روز آینده با آنالیز دقیق تر بعد از فروکش کردن سیلاب ها انجام خواهد شد. پیش بینی معاون میراث فرهنگی اینست که بلافاصله مرمت اضطراری و متعاقب آن بعد از تهیه طرح مرمت و تصویب آن، اجرای مرمت اساسی این بناها و مجموعه های آسیب دیده با تامین اعتبار از محل طرح های مقابله با بحران، در اولویت اقدام استان ها باید قرار گیرد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 2 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 169

به "پایش کامل آثار فرهنگی تاریخی در استان های مختلف کشور ، آماده باش مدیران کل و معاونان میراث فرهنگی و مدیران پایگاه های ملی و جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایش کامل آثار فرهنگی تاریخی در استان های مختلف کشور ، آماده باش مدیران کل و معاونان میراث فرهنگی و مدیران پایگاه های ملی و جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید