کدام ایرلاین ها در آسمان ایران پرواز می نمایند؟

به گزارش مجله 90 جعبه، پس از اوجگیری پاندمی کرونا در دنیا ایرلاین ها پروازهای خود را بسیار محدود کردند اما چندی ست بعضی از شرکت ها به آسمان بازگشته اند. در این شرایط کدام ایرلاین ها در آسمان ایران پرواز می نمایند؟

کدام ایرلاین ها در آسمان ایران پرواز می نمایند؟

خبرنگاران - مرتضی دهقان معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری از ادامه داشتن مذاکرات برای افزایش پروازهای خارجی از نظر مقاصد و تعداد آن ها اطلاع داد و گفت: چندین لاین خارجی مسافران ایرانی را جابه جا نموده و در آسمان ایران به مقصد کشورشان و دیگر کشورهای خارجی به عنوان پروازهای ترانزیتی پرواز می نمایند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به شیوع ویروس کرونا و ادامه داشتن این اپیدمی در بسیاری از کشورهای جهان، آخرین شرایط و آینده پروازهای مسافری را چگونه توصیف می کنید و آیا مذاکراتی برای توسعه وگسترش این پروازها داشته اید یا خیر؟ اظهار کرد: حمل و نقل هوایی در سطح جهان متاثر از شیوع ویروس کرونا با مسائل زیادی روبرو شده است. به گونه ای که پس از شیوع این بیماری مرزهای هوایی بر روی پروازهای برنامه ای در بسیاری از کشورها بسته شد و فعالیت ایرلاین ها بیشتر به بازگرداندن اتباع خود و یا یاری های امدادی محدود شد.

بعضی از کشورها همچنان مسافر جابه جا نمی نمایند

وی اضافه نمود: به تدریج و با انجام اقدامات مقابله ای که دولت ها در کنترل این بیماری انجام دادند همچنین با تدوین و ابلاغ مقررات بهداشتی و قرنطینه ای سختگیرانه اجازه انجام پروازها با شرایط خاص و بصورت محدود داده شد و با کنترل بیشتر این بیماری شرایط پروازها به تدریج و با شیب ملایم در حال افزایش است. البته بعضی از کشورها همچنان در شرایط قبل قرار داشته و نسبت به جابه جایی مسافر اقدام نمی نمایند.

معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: از آنجا که رفتار ویروس کرونا چندان شناخته شده نبوده و مسئولین مربوطه هنوز نتوانسته اند زمان مشخصی برای کنترل این بیماری ارائه دهند لذا نمی توان تحلیل دقیقی از شرایط آینده صنعت حمل و نقل هوایی ارائه داد و سازمان های بین المللی از جمله ایکائو، یاتا و… نیز پیش بینی های متفاوتی ارائه داده اند. اما تخمین هایی که در ابتدای شیوع این بیماری برای صنعت هوایی انجام شده بود اکنون تغییر یافته است.

کاهش تقاضا در صنعت هوانوردی و سفارش هواپیما

به گفته دهقان، می توان با مشاهده بعضی اتفاقات تا حدودی شرایط این صنعت را پیش بینی کرد و آن هم شرایط سفارشات هواپیما توسط شرکت های هواپیمایی است چرا که آمارها نشان می دهد سفارش و درخواست خرید هواپیما در شرکت های سازنده هواپیما رو به کاهش است و این امر نشان می دهد لااقل در کوتاه مدت تقاضا در این صنعت رو به رشد نیست.

وی همچنین درباره آخرین شرایط پروازهای خارجی در شرایط ویروس کرونا و تغییر و تحولات انجام شده در آن نسبت به ماه گذشته، ادامه داد: از زمان آغاز این بحران در جهان، سازمان هواپیمایی کشوری نیز بصورت مستمر پیگیر بازگرداندن اتباع کشورمان و همچنین انجام پروازهای باری و پشتیبانی بود و ارتباطات موثری با کشورهایی که ضرورت برقراری پرواز وجود داشت صورت گرفت. بطوری که هم پرواز به بعضی از کشورهای اروپائی و هم آسیایی توسط شرکت های داخلی و بعضی از شرکت های خارجی حفظ شد.

دهقان اضافه نمود: در حوزه کشورهای همسایه نیز بنا به تقاضای سفر و احتیاج کشور، پروازها به صورت محدود آغاز و استمرار دارد. البته بعضی از کشورها محدودیت هایی برای پذیرش اتباع سایر کشورها در شرایط شیوع کرونا وضع نموده اند که تاثیر مستقیمی روی برقراری پرواز ها دارد.

معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری تاکید نمود: پروازهای بین المللی تابع ارزیابی کشورها از شرایط کنترل بیماری کرونا در سایر کشورها است اما پروازهای داخلی با فرایند بهتری آغاز شده و متناسب با آغاز و رونق سایر کسب و کارها در کشور پروازهای داخلی نیز افزایش می یابد. این در شرایطی است که هنوز اماکن گردشگری و مذهبی در کشور محدودیت هایی در پذیرش گردشگران سیاحتی و زیارتی دارند. البته از نظر درآمدی شرکت های هواپیمایی، شرکت های خدمات فرودگاهی، دفاتر خدمات مسافرت هوایی و فرودگاه ها با چالش جدی روبرو هستند.

ادامه داشتن مذاکرات برای از سرگیری پروازهای ترکیه و دیگر خارجی ها

دهقان همچنین در پاسخ به سوالی درباره اینکه آخرین شرایط پروازهای ترکیه با توجه به تغییرات و لغو مکرر آنها از سوی مقامات ترک چگونه است و چرا هواپیمای قطری روزانه بسیاری از مسافران ایرانی را به این کشور می برد؟ گفت: بعد از شیوع ویروس کرونا پروازهای برنامه ای مستقیم شرکت های هواپیمایی ایرانی و ترکیه ای با وقفه روبرو شد. با ارزیابی مجدد شرایط و تدوین مقررات قرنطینه و بهداشتی، اجازه برقراری پروازها با شرایط خاص از سوی طرفین صادر شد که تعداد زیادی از پروازها نیز توسط شرکت های هواپیمایی ایرانی در جهت ترکیه برقرار و مطابق با مقررات آن کشور در مورد پذیرش اتباع ایران و کسانی که مجوز ورود به ترکیه داشتند نسبت به جابه جایی مسافر اقدام کردند.

وی اضافه نمود: در چند ماه گذشته مذاکراتی بین سازمان هواپیمایی کشوری ایران و ترکیه در مورد بازگشایی پروازهای برنامه ای صورت گرفت که در نهایت ترکیه برقراری پروازهای برنامه ای را منوط به نظر مقامات بهداشتی آن کشور دانست. در ضمن در حال حاضر شرکت های طرفین مجاز به برقراری پروازهای ویژه برای بازگرداندن اتباع خود و همچنین پروازهای باری و اختصاصی هستند. موضوع برقراری پروازهای برنامه ای مسافری مستقیم بین ایران و ترکیه در دستور کار این سازمان بوده و در حال پیگیری است.

به گزارش ایسنا، معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری اظهار کرد: همزمان با انجام پروازهای تعدادی از شرکت های ایرانی به مقاصد بین المللی، بعضی از شرکت های هواپیمایی خارجی از قبیل قطر ایرویز؛ امارات ایرلاین، آرمنیا ایرویز و … پروازهای مستقیم از کشور خود به ایران و بالعکس آغاز نموده اند که با توجه به مقررات سایر کشورها در پذیرش اتباع ایران نسبت به جابجایی مسافران بصورت ترانزیت نیز اقدام می نمایند.

منبع: بیت ران
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1335

به "کدام ایرلاین ها در آسمان ایران پرواز می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام ایرلاین ها در آسمان ایران پرواز می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید