یادبودهای جنگ از دیدنی های تاریخی روسیه، تصاویر

به گزارش مجله 90 جعبه، حس میهن پرستی و تاریخ آمیخته با جنگ و احترام به هنر در روسیه باعث شده است که در گوشه وکنار این سرزمین، یادبودهای بسیاری برای بزرگداشت رشادت های دوران جنگ ساخته گردد. به همین دلیل در این مقاله از کجارو بر آن شدیم که به بعضی از تأثیرگذارترین یادبودهای جنگ در روسیه اشاره کنیم که گوشه ای از نبردهای این خطه از جهان را به نمایش می گذارند.

یادبودهای جنگ از دیدنی های تاریخی روسیه، تصاویر

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

یادبود جنگ جهانی دوم مسکو

یادبود جنگ جهانی دوم (WWII War Memorial) در مسکو شامل چهار سرباز برنزی می گردد که از اتحاد نیروهای متفقین انگلیسی، فرانسوی، شوروی و آمریکایی در مقابل ارتش نازی حکایت دارد.

اتحاد جماهیر شوروی تا سال 1943 بیش از پنج میلیون سرباز را از دست داده بود؛ با این حال پیروز شد در سال 1945 و با پرداخت هزینه ای سنگین پیروز میدان گردد.

طبق برآوردها حدود 26 میلیون شهروند شوروی در طول جنگ کشته شدند که در این میان نزدیک به 11 میلیون نفر سرباز بودند؛ در حالی که این موضوع برای ارتش نازی تقریبا به قیمت جان سه چهارم از نیروهایش تمام شد.

یادمان مام میهن فرامی خواند، ولگوگراد

شهر ولگوگراد محل وقوع نبرد استالینگراد بوده است که یکی از خون بارترین درگیری های جنگ جهانی دوم به حساب می آمد. در این واقعه که با حضور بیش از دو میلیون سرباز رخ داد، حدود 1.8 میلیون نفر کشته، زخمی یا اسیر شدند.

در نبرد استالینگراد که بیش از پنج ماه به طول انجامید، ضربه بزرگی به ارتش آلمان وارد شد و منابع و قدرت آن ها در برابر سایر ارتش ها را به میزان قابل توجهی کاهش داد. برای گرامیداشت کوشش ها و هزینه هایی که روسیه در این نبرد پرداخت کرد، مجسمه ای بزرگ از زنی شمشیر به دست بر فراز یک تپه ساخته شد که به یادمان مام میهن فرامی خواند (The Motherland Calls) معروف است.

در زمان ساخت این مجسمه، از آن به عنوان بلندترین مجسمه جهان یاد می شد و هنوز هم بلندترین مجسمه اروپا محسوب می گردد که تصویری حماسی از کوشش های ارتش سرخ برای شکست آلمان را به نمایش می گذارد. ارتفاع این مجسمه از پایه تا نوک شمشیر 87 متر، ارتفاع هیکل 52 متر و ارتفاع شمشیر 33 متر است.

یادمان هولوکاست جنگ جهانی دوم، مسکو

تراژدی مردم (Tragedy of People)، یادبودی دردناک است که هزینه انسانی جنگ را به تصویر می کشد؛ صفی از مردم نجات یافته که مانند ردیفی از دومینو چیده شده اند و به تدریج به یک سنگ قبر تبدیل می شوند. وسایل شخصی ای نظیر خرس عروسکی، عینک شکسته و... در اطراف این مجسمه ها ریخته شده است؛ گویی که از دست صاحبان شان به زمین افتاده است؛ افرادی که خود به ماهیتی نامشخص تغییر می نمایند.

یادبود تراژدی مردم، هزینه انسانی جنگ را به تصویر می کشد

یادمان هولوکاست جنگ جهانی دوم در مسکو، نه تنها به آزار و اذیت نازی ها نسبت به مردم یهودی اشاره دارد؛ بلکه قربانی شدن زندانی های شوروی، لهستانی ، اسلاوی و سوسیالیستی را نیز به نمایش می گذارد. در انتها جنگ جهانی دوم، نزدیک به 3.5 میلیون نفر از مردم شوروی جان خود را در زندان های جنگی آلمان از دست دادند و قریب به 6 میلیون یهودی کشته شدند.

لاله سیاه، یکاترینبورگ

یادبود لاله سیاه (Black Tulip)، سرباز تنهایی را نشان می دهد که با سلاحی در دست ، خسته و شکست خورده روی زمین نشسته است.

نام این اثر از هواپیمایی گرفته شده است که در زمان جنگ شوروی و افغانستان، اجساد سربازان شوروی را به کشور برمی گرداند. در ستون های یادبود اطراف تندیس، اسم سربازان محلی یکاترینبورگ به چشم می خورد که در جنگ دهه 1980 کشته شدند؛ اسامی سربازانی که در دهه 1990 در جنگ چچن جان خود را از دست دادند نیز روی این ستون ها حکاکی شده است.

حدود 620 هزار نفر در جنگ شوروی و افغانستان حضور داشتند؛ جنگی که 9 سال به طول انجامید و منجر به مرگ 14,500 سرباز شد. جنگ چچن نیز دو سال طول کشید و 5,500 کشته بر جای گذاشت.

تندیس شجاعت

یادمان شجاعت (Courage) در روسیه قرار ندارد و در بلاروس، یکی از ایالت های سابق اتحاد جماهیر شوروی، خودنمایی می نماید. این مجسمه، سربازی با ابروهای درهم فشرده را نشان می دهد که به خرابه های قلعه برست چشم دوخته است؛ قلعه ای که در حمله غافلگیرانه نازی ها در سال 1941 تخریب شد.

یادمان مذکور که از تخته سنگی بزرگ تراشیده شده است و روی آن یک چکش و داس نیز به چشم می خورد، 30 متر ارتفاع دارد و یکی از چندین یادبودی محسوب می گردد که به یاد جنایات زمان جنگ ساخته شد. در زمان حمله ناگهانی نازی ها، غیرنظامیان به همراه سربازان به این قلعه پناه بردند. در جریان حمله، منبع آب شهر قطع شد تا به این ترتیب، مردم را مجبور به ترک قلعه نموده و به آن ها شلیک نمایند.

یادبود جنگ جهانی دوم، سن پترزبورگ

به دنبال جنگ و قحطی ناشی از محاصره لنینگراد که باعث شد این شهر برای مدت حدود دو سال از دسترسی به آذوقه محروم بماند، نزدیک به یک سوم از مردم سن پترزبورگ جان خود را از دست دادند. این محاصره که در نبرد با نیروهای آلمانی رخ داد، یکی از فاجعه بارترین محاصره های تاریخ به شمار می رود.

به خاطر نبود جیره غذایی کافی، مردم مستأصل به خوردن حیوانات متوسل شدند و حتی بعضی از آن ها به آدم خواری روی آوردند. یادبود غم انگیز جنگ جهانی دوم در مرکز سن پترزبورگ، به صورت چندوجهی است و مشقت و رنج مردم در آن موقع را نشان می دهد.

ستون بزرگی در مرکز این یادبود وجود دارد و شامل مجسمه سربازانی می گردد که به دو زن چشم دوخته اند، یکی فرزند نجات یافته اش و دیگری، مرد مریضی را در آغوش دارد.

زمین کوچک، نووُراسیسک

یادمان زمین کوچک نیز به جنگ بی رحمانه بین ارتش سرخ و آلمانی ها در طول جنگ جهانی دوم اختصاص دارد؛ زمانی که نیروهای آلمانی و رومانی در سپتامبر 1942 پیروز به تصرف شهر نووُراسیسک (Novorossiysk) در جنوب شرقی روسیه شدند.

گروهی از نیروهای دریایی شوروی در اوایل سال 1943 دست به حمله ای زدند که در نهایت منجر به آزادی شهر توسط ارتش سرخ (پس از یک سال اشغال) شد. در محلی موسوم به زمین کوچک یا مالایا زملیا (Malaya Zemlya) که نیروی دریایی به دفاع از شهر پرداختند، یادبود بزرگی به پاس کوشش آن ها ساخته شد. در واقع به واسطه رشادت این افراد، اتحاد جماهیر شوروی توانست قدرت خود در بندر نووُراسیسک را حفظ کند؛ جایی که یک پایگاه مهم برای انتقال نیروهای ارتش به شهر محسوب می شد.

اگر دوست دارید سفری بی دغدغه به روسیه داشته باشید، بهترین و ارزان ترین تور روسیه را با یاری کجارو جستجو و خریداری کنید. در کجارو، مجموعه ای از بهترین تورها از معتبرترین آژانس های گردشگری گرد هم آمده اند تا به راحتی بتوانید با توجه به شرایط خود، مناسب ترین تور را خریداری کنید.

منبع: گردشبان
انتشار: 2 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 812

به "یادبودهای جنگ از دیدنی های تاریخی روسیه، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادبودهای جنگ از دیدنی های تاریخی روسیه، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید