ابراز تردید روسیه درباره اهداف ناتو، محکومیت اعمال فشار آمریکا بر ترکیه

به گزارش مجله 90 جعبه، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: مشخص روسیه بعنوان یکی از تهدیدات اصلی برای ناتو شرایط سلامت این سازمان را زیر سئوال می برد و اعمال فشار آمریکا بر سایر کشورهای مستقل دنیا، از جمله بر ترکیه، غیرقابل قبول است.

ابراز تردید روسیه درباره اهداف ناتو، محکومیت اعمال فشار آمریکا بر ترکیه

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو، امروز نوشت: ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت که مشخص کردن روسیه به عنوان یکی از اصلی ترین تهدیدات برای کشورهای عضو ناتو در کنار تروریسم بین المللی، که در نشست سران پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در لندن اعلام شد، شرایط سلامت این سازمان را زیر سئوال برده است.

این دیپلمات روز پنج شنبه در کنفرانس مطبوعاتی در مسکو با اشاره به اینکه نشست سران ناتو که در تاریخ سوم و چهارم دسامبر ( 12-13 آذر ماه) برگزار گردید، به هفتادمین سالگرد تاسیس این اتحاد نظامی اختصاص داشت، گفت: به نظر می رسد که این سالگرد می تواند فرصت مناسبی باشد تا نگاهی انتقادی به آنچه اجرا شده انداخت ، درباره انطباق اهداف و وظایف پیمان آتلانتیک شمالی با شرایط فعلی ژئوپلیتیکی دنیا اندیشید، روابط ناتو با شرکای اصلی، همسایگان و سایر نقش آفرینان را درک کرد ، اندیشید و درباره آینده این سازمان تأمل کرد. البته، می توان به خوبی در باره آنچه می گذرد، حدس زد.

به گفته زاخارووا ، پیمان ناتو بار دیگر خطر ساختگی از جانب روسیه را در درجه نخست اهمیت قرار داده اند و این کشور در فهرست تهدیدات امنیتی برای ناتو، یعنی: تروریسم بین المللی، مهاجرت غیرقانونی و تهدیدات سایبری، از همه جلوتر است.

وی تأکید کرد، چنین برخوردی بیش از پیش شرایط سلامت پیمان ناتو را در معرض سئوال قرار می دهد.

آمریکا عمداً مانع از تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی می گردد

سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین گفت که ایالات متحده به طور عمدی موانعی را برای تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی (استارت-3) ایجاد می نماید و به پیشنهاد مسکو مبنی بر دستیابی به توافق برای تمدید هر چه سریعتر این توافقنامه پاسخ نمی دهد.

زاخارووا گفت: بدیهی است از بین رفتن پیمان استارت-3 ضربه مهلکی به ساختار کنترل تسلیحات موشکی هسته ای خواهد بود و مقامات مسکو به این واقعیت توجه نموده اند که در بیانیه پایانی نشست سران کشورهای ناتو درخواست برای تمدید پیمان استارت-3 مطرح نشده و به وضوح مشخص است که این برخورد تحت فشار ایالات متحده صورت می گیرد.

محکومیت اعمال فشار آمریکا بر ترکیه به خاطر خرید موشک های اس-400

این دیپلمات روس همچنین یادآور شد که مقامات واشنگتن در عرصه جدید روابط بین الملل گام های غیرقابل قبولی را برداشته که از جمله آنها اعمال فشار بر آنکارا در رابطه با خرید سامانه موشک های ضدهوایی اس-400 روسی از سوی ترکیه است.

زاخارووا تاکید نمود: روابط بین دو کشور مستقل روابطی است که کشورهای ثالث نباید درباره آن تفسیری انجام داده و در آن دخالت نمایند. در حالیکه ایالات متحده اصل در روابط بین المللی را رعایت نمی نماید. ما چنین سیاستی را غیرقابل قبول می دانیم ، زیرا صحبت بر سر اعمال فشار واقعی بر یک کشور مستقل است. نمونه هایی از این نوع اعمال فشار واشنگتن بر بعضی کشورهای دیگر وجود دارد. در حالیکه سیاست اعمال فشار تحریم یا سیاست ارعاب، در سیستم روابط بین الملل قابل قبول نیست.

کار مشترک روسیه و ترکیه برای اجرای توافقات سوچی در سوریه

سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه در پاسخ به سئوال دیگری گفت که مسکو و آنکارا همچنان به کوشش خود برای اجرای تفاهم نامه روسیه-ترکیه درباره اقدامات مشترک به منظور حل وفصل اوضاع در مناطق شمال شرقی سوریه ادامه می دهند.

به گفته وی ، دشوارترین شرایط سوریه در مناطقی است که تحت کنترل دولت قانونی این کشور قرار ندارند و در وهله نخست صحبت بر سر منطقه کاهش تنش ادلب و در مناطق شرق رود فرات است.

این دیپلمات اضافه کرد: در کرانه باختری رود فرات روسیه با همکاری طرف ترکیه ای همچنان به کوشش برای اجرای تفاهم نامه امضاء شده توسط روسای جمهوری روسیه و ترکیه در تاریخ 22 اکتبر (30 مهرماه) در سوچی ادامه می دهد. کار در دو جهت گیری انجام می گردد: جلوگیری از بروز درگیری های مسلحانه و یاری رسانی برای بهبود شرایط انسانی در منطقه. برای حل و فصل جهت گیری نخست، نیروهای کرد از مناطق مرزی با ترکیه خارج شده و گشت زنی های مشترک بطور مرتب انجام می گردد و در خصوص دوم نیز نیروهای روسی دائما در کوشش برای حل و فصل مسائل انسانی در این مناطق، از جمله ارائه یاری های پزشکی و توزیع مواد غذایی به مردم محلی و مرمت سیستم آب و برق رسانی مناطق شمال شرق سوریه هستند.

امیدواری روسیه برای ایجاد وفاق ملی در عراق و حل مشکل خلع قدرت

ماریا زاخارووا در بخش دیگری از سخنان خود گفت که روسیه امیدوار است که عراق بتواند نامزد پست نخست وزیری این کشور را به موقع مشخص کند.

وی گفت: در حال حاضر، رئیس جمهوری این کشور مشورت های فعالی را با اعضای مجلس در این باره انجام می دهد تا از این طریق از خلاء قدرت در کشور جلوگیری کند و می داند که تشدید بحران سیاسی داخلی در عراق بسیار خطرناک است.

وی تاکید نمود، روسیه از اقدامات مقامات بغداد برای برقراری گفت وگوهای فراگیر ملی با در نظر دریافت منافع همه گروه های قومی و مذهبی و همچنین اجرای اصلاحات اجتماعی و مالی در عراق حمایت می نماید و بر این عقیده است که مسائل سیاست داخلی باید منحصراً توسط شهروندان عراقی و بدون دخالت در خارج حل وفصل گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 486

به "ابراز تردید روسیه درباره اهداف ناتو، محکومیت اعمال فشار آمریکا بر ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز تردید روسیه درباره اهداف ناتو، محکومیت اعمال فشار آمریکا بر ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید