اجداد ما در تایتانیک بودند!

به گزارش مجله 90 جعبه، اسمش را نمی گویم! شاید روزی این هفته نامه یک جوری به دستش برسد؛ مچاله شده در یک کیف نو یا در اتاق انتظار یک مؤسسه، روی میز و یا هرجای دیگری.

اجداد ما در تایتانیک بودند!

نفیسه مجیدی زاده: بعد هفته نامه را باز کند و نامش را ببیند؛ خب شاید صدها نفر هم نام او باشند، ولی اگر دروغ های شاخ دارش را بخواند، متوجه می شود که درباره خودش است! هیچ کسی نمی تواند مثل او دروغ به هم ببافد! از همه مهم تر، تقریباً بیش تر هم کلاسی هایمان دروغ های او را شنیده اند و می شناسند.

او با کشتی به جزایر هاوایی سفر کرده، یکی از اجدادش در تایتانیک بوده و جان سالم به در برده! عمویش در یک برج 150 طبقه ساکن است و در استخرشان یک کروکودیل دارند و...!

او با دروغ، به هرکجا که بخواهد می رود.

راستش من و دوستانم هم گاهی در موقعیت های خاصی، دروغ گفته ایم؛ مخصوصاً برای فرار از بازخواست شدن و توضیح دادن. این ها با هم فرق دارند، ندارد؟

  • توجیه ندارد!

کارشناسان معتقدند نوجوانان معمولاً به چند دلیل دروغ می گویند یا رؤیاپردازی هایشان را به زبان می آورند.

الهام پاک، روان شناس و مشاور در گفت وگو با هفته نامه دوچرخه می گوید: بسیاری از افراد در نوجوانی دروغ گفته اند و می گویند. این دروغ گویی می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد یا در موقعیت های متفاوت برای آن توجیه نسبتاً مناسب پیدا شود! نوجوانان، خودشان خوب می دانند چه می گویم؛ گاهی برای فرار از تنبیه و گاهی به دلیل حسادت به دوستان به دروغ متوسل می شوند. گاهی هم برای بزرگ و متفاوت نشان دادن خودشان یا برای پنهان کردن خود و زندگی شان، پشت دروغ قایم می شوند. دلایل بسیار زیادی برای توجیه دروغ گویی هست.

  • باد، دروغ ها را نمی برد!

برخی ها می گویند این روزها می گذرد و باد، دروغ ها را با خودش می برد و زمان همه چیز را حل می کند. اما این وسط خطری وجود دارد.

پاک می گوید: درست است که نوجوانی، مرحله مهمی از زندگی است و نوجوان درحال گذار به سمت جوانی است. گاهی نوجوانان برای این که والدین سخت گیری دارند دروغ می گویند و گاهی خودشان را جای شخصیت های مختلفی می گذارند که دوستشان دارند؛ یعنی برخی از افراد دوروبرخودشان، دوست و فامیل و حتی شخصیت های تلویزیونی یا هرکسی را به عنوان الگو در نظر می گیرند و بعد نقش آن شخصیت را بازی می کنند.

با این که برخی از این دروغ گویی ها کلاً خیال بافی است، اما وقتی به زبان می آید و برای دیگران تعریف می شود، دیگر دروغ گویی است و در صورت تکرار آن، این خطر جدی وجود دارد که دروغ گویی تبدیل به شیوه ای از زندگی شان بشود و در هرموقعیتی به دروغ متوسل شوند.

البته گاهی ممکن است خودشان هم متوجه نشوند که درحال تبدیل شدن به یک دروغ گو هستند؛ چون نمی دانند حذف حقیقت، سانسور حقیقت و یا پنهان کردن آن هم می تواند دروغ گویی محسوب شود. هرچند لازم نیست همه افراد اطراف ما، همه واقعیت را درباره ما بدانند، اما وقتی در برابر والدین قرار می گیریم، این مسئله فرق دارد.

برای همین گاهی نوجوانان نمی دانند وقتی کاری را که خانواده با انجام آن موافق نبوده در خفا انجام می دهند، در واقع دارند دروغ می گویند!

در نتیجه کلاً عادت به دروغ گفتن، از سن پایین شروع می شود. بنابراین لازم است درباره سخن و رفتارتان دقت کنید و اگر گاهی دروغ می گویید بهتر است در اولین فرصت برای توقف دروغ گویی اقدام کنید.

  • ترک عادت، موجب مرض نیست!

ترک کردن عادت ها کار ساده ای نیست؛ اما اگر الگو و برنامه مشخصی برای این کار داشته باشیم، می توانیم بدترین عادت ها را هم کنار بگذاریم.

الهام پاک در ادامه به روش های ترک دروغ گویی اشاره می کند: در مرحله اول، علت دروغ گویی خودتان را کشف کنید و ببینید که چرا دروغ می گویید؟ از ترس است یا میل به دیده شدن و مهم بودن یا...

بعد که علت را کشف کردید به دنبال اصلاح آن باشید. اصلاح علت می تواند از بازسازی رابطه مخدوش شده با والدین، معلم و یا برخی دوستان باشد تا ترمیم شخصیت خودمان!

سپس با خودتان فکر کنید که چرا می خواهید دروغ گویی را ترک کنید و آیا در تصمیمتان جدی هستید؟

حالا که مصمم هستید، یک تعهد کتبی برای خودتان امضا کنید و تصمیم بگیرید که هرگاه حرفی برای گفتن نداشتید، سکوت کنید و اگر خواستید صحبت کنید قبل از حرف زدن حسابی فکر کنید.

در مرحله بعدی راست گویی را تمرین کنید و در عین حال یاد بگیرید که اگر کار اشتباهی انجام دادید، راستش را بگویید و یاد بگیرید با عواقب این راست گویی چه طور برخورد کنید. برای این کار لازم است خانواده، محیط، مدرسه و دوستانتان را دوباره از نو بشناسید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 450

به "اجداد ما در تایتانیک بودند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجداد ما در تایتانیک بودند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید