احتمال حمله گرگ ها و شغال ها به همدان

به گزارش مجله 90 جعبه، معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: با توجه به سرد شدن هوا، پوشیده شدن طبیعت از برف و کاهش طعمه احتمال ورود گونه هایی نظیر گرگ، شغال و روباه به منطقه ها مسکونی برای تامین طعمه زیاد است.

احتمال حمله گرگ ها و شغال ها به همدان

به گزارش ایرنا، در چند روز گذشته فیلم و کلیپ هایی در شبکه های اجتماعی مبنی بر ورود گونه گرگ به منطقه ها مسکونی همدان منتشر شد که معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان ورود گونه های وحشی در فصل سرد سال به منطقه ها مسکونی را امری طبیعی برشمرد و گفت: البته تصویر گونه مورد مشاهده در فیلم های منتشره مربوط به سگ است.

مهدی صفی خانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در این باره شرح داد: همدان به لحاظ موقعیت جغرافیایی، وجود تپه های ماهوری (کشت نشده) و تعدد باغ ها در حاشیه شهر از گذشته زیستگاه خوبی برای گونه هایی نظیر گرگ، روباه و شغال بوده است که با گذشت زمان زیستگاه این حیوانات به دلیل تبدیل باغ ها به خانه باغ، توسعه شهری و کشیده شدن جاده تخریب و این گونه ها بیش از پیش به منطقه ها مسکونی کشانده شدند.

وی اضافه نمود: تداوم رویه ناصحیح تخریب زیستگاه حیوانات و تصرف محل زندگی آنها به وسیله انسان، گونه های وحشی را به ویژه در فصل سرد سال برای تامین طعمه و غذای مورد احتیاج برای بقا با مشکل روبرو و آنها را روز به روز به منطقه ها مسکونی نزدیک تر کرد بنابراین توقع حضور نیافتن گونه های وحشی در منطقه ها مسکونی با توجه به تصرف و تخریب زیستگاه حیوانات، خواسته به جایی نیست.

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: بعضی از افراد خواهان تلف کردن گونه های جانوری از این مجموعه هستند که خواسته غیر منطقی است چرا که این کار مغایر با اصول حفاظتی بوده و آثار منفی تلف کردن و نابودی گونه های وحشی در دراز مدت مسائل زیادی ایجاد می نماید.

مدیریت پسماند راه چاره کاهش ورود گونه های وحشی به منطقه ها مسکونی

صفی خانی گفت: گونه های مختلف از جمله حیوانات وحشی با ورود به منطقه ها مسکونی در کنار و حاشیه سطل و باکس های زباله پرسه زده و غذای مورد احتیاج خود را از این محل ها تامین می نمایند.

وی اضافه نمود: بنابراین برترین راه چاره برای پیشگیری یا کاهش ورود گونه های وحشی به منطقه ها مسکونی مدیریت پسماند است و در این راستا باید مردم نسبت به تفکیک زباله از مبدا و انتقال زباله به باکس ها در زمان های معین شده اقدام و مسئولان نیز نسبت به مدیریت پسماند کوشش نمایند.

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان ادامه داد: به طور حتم در صورتی که امکان تغذیه برای گونه های وحشی در محیط های مسکونی سخت و غذا نایاب گردد شاهد کاهش حضور حیات وحش در منطقه ها شهری و روستایی خواهیم بود.

صفی خانی نسبت به احتمال حمله گرگ هشدار داد و گفت: عموم مردم به ویژه افراد مسن و خردسالان ز تردد در ساعات خلوت شبانه روز در حواشی شهر پرهیز نمایند.

وی از شهروندان خواست در صورت مشاهده گونه های وحشی در سطح شهر موضوع را به وسیله تماس با سامانه 1540 اداره کل حفاظت محیط زیست اطلاع رسانی نمایند تا ماموران یگان حفاظت محیط زیست با حضور به موقع در محل اقدامات لازم را انجام دهند.

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان تاکید نمود: گونه ای نظیر گرگ از انسان هراس دارد و تنها در صورت داشتن بیماری هاری، قرار گرفتن در تنگنا و احساس خطر به انسان حمله ور می گردد.

صفی خانی گفت: ورود گونه های وحشی در فصل سرد سال به منطقه ها مسکونی از گذشته وجود داشته اما با گذر زمان و تخریب و تصرف زیستگاه این گونه ها، مقدار حضور آنها رو به افزایش است.

تا به امروز 40 گونه پستاندار، 181 گونه پرنده، 43 گونه خزنده، 38 گونه انواع ماهی ها و چهار گونه دو زیست در استان همدان شناسایی شده است.

استان همدان دارای 6 منطقه حفاظت شده و 13 منطقه شکار ممنوع است و وسعت منطقه ها زیر پوشش محیط زیست به 62 هزار هکتار می رسد.

منبع: فرارو
انتشار: 12 دی 1401 بروزرسانی: 12 دی 1401 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 2105

به "احتمال حمله گرگ ها و شغال ها به همدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال حمله گرگ ها و شغال ها به همدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید