ارزش غذایی گوجه فرنگی

به گزارش مجله 90 جعبه، گوجه فرنگی تازه ای که در اوایل پاییز به بازار می آید و ما آن را در سالاد یا با پنیر استفاده می کنیم، آب فراوانی داشته و از نظر موادمعدنی و ویتامین ها به ویژه ویتامین C بسیار غنی است، به طوری که طبق پژوهش های انستیتوی تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی ایران 94 درصد آب دارد و در 100 گرم از آن 14 میلی گرم کلسیم، 8/1 میلی گرم آهن، 3 میلی گرم

ارزش غذایی گوجه فرنگی

ارزش غذایی گوجه فرنگی

نویسنده:دکتر مهین آذر*

گوجه فرنگی تازه ای که در اوایل پاییز به بازار می آید و ما آن را در سالاد یا با پنیر استفاده می کنیم، آب فراوانی داشته و از نظر موادمعدنی و ویتامین ها به ویژه ویتامین C بسیار غنی است، به طوری که طبق پژوهش های انستیتوی تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی ایران 94 درصد آب دارد و در 100 گرم از آن 14 میلی گرم کلسیم، 8/1 میلی گرم آهن، 3 میلی گرم سدیم، 244 میلی گرم پتاسیم، 27 میلی گرم فسفر و 24 میلی گرم ویتامین C موجود است. از گوجه فرنگی تازه، گوجه فرنگی خشک شده به صورت ورقه ورقه، رب تهیه شده در آفتاب و در آتش و کنسرو آماده رب گوجه تهیه می گردد. در کنار این فرآورده های شناخته شده آب گوجه فرنگی هم چند سالی است که در دسترس است.

در کل، آب گوجه فرنگی از جمله فرآورده های باارزش این سبزی بوده که آب بسیار بالایی (6/93درصد) داشته و از نظر ویتامین ها و مواد معدنی بسیار ارزشمند است، به طوری که در 100 گرم از آب گوجه به صورت خشک 227 میلی گرم پتاسیم، 200 میلی گرم سدیم، 9/0 میلی گرم آهن، 18 میلی گرم فسفر، 7 میلی گرم کلسیم، 16 میلی گرم ویتامین C، 8/0 میلی گرم نیاسین، 03/0 میلی گرم ریبوفلاوین و 5/0 میلی گرم ویتامینB1 وجود دارد و توصیه می گردد به جای هرگونه نوشابه های قندی و گازدار، افراد از آب گوجه فرنگی استفاده نمایند. بسیاری از افراد هستند که حتی به جای آب، آب گوجه فرنگی می خورند و نیازهای بدن خود را به یاری آن رفع می نمایند. ریختن آن روی سالاد به جای سس هم بسیار توصیه می گردد. برای درست کردن آب گوجه فرنگی کافی است آن را در مخلوط کن ریخته و صاف کنید. از قلم نیاندازید که آب این سبزی را هم مانند سایر مایعات طبیعی می توان تا سه روز در یخچال نگهداری کرد، البته در ظرفی که در آن محکم بسته شده و با این نوشیدنی پر شده باشد و جایی برای هوا باقی نماند. خوشبختانه به تازگی آب گوجه فرنگی آماده هم وارد بازار شده که اگر 100 درصد طبیعی باشد و روی آن علامت استاندارد درج شده باشد و عبارت بدون رنگ، نگهدارنده و افزودنی دیده گردد، قابل اعتماد و مصرف خواهد بود.

پی نوشت ها :

* متخصص صنایع غذایی

منبع:www.salamat.comمنبع: راسخون
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1723

به "ارزش غذایی گوجه فرنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزش غذایی گوجه فرنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید