افتتاح نمایشگاه موزه ای صنایع دستی؛ آخرین برنامه سطانی فر

به گزارش مجله 90 جعبه، نمایشگاه موزه ای صنایع دستی با حضور رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزیر فعلی ورزش و جوانان در مجموعه سعدآباد افتتاح شد.

افتتاح نمایشگاه موزه ای صنایع دستی؛ آخرین برنامه سطانی فر

به گزارش مجله 90 جعبه، مسعود سلطانی فر در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه که پنج شنبه 13 آبان برگزار گردید اعلام کرد: امروز پیروز شدیم موزه صنایع دستی را که جای آن در مجموعه سعدآباد خالی بود، راه اندازی کنیم. هر چند که این موزه باید گسترش پیدا کند و این ابتدای راه است اما فکر می کنم اقدام خوبی صورت گرفت.

او ادامه داد: ما در زمینه ساماندهی به کارگاه هایی که از مدار فراوری خارج شده بودند و هنرمندانی که در این عرصه امکان فعالیت نداشتند و مسائل بسیاری برای آن ها به وجود آمده بود، منابع بسیاری به وسیله صندوق کارآفرینی امید و سیستم بانکی برای گسترش فعالیت های صنایع دستی اختصاص دادم.

سلطانی فر اضافه نمود: چهار شهر به عنوان شهرهای جهانی در حوزه صنایع دستی ثبت شده است. اصفهان به عنوان شهر جهانی صنایع دستی خلاق، تبریز به عنوان شهر جهانی فرش، لالجین به عنوان شهر جهانی سفال و مشهد به عنوان شهر جهانی گوهرسنگ ها در این مدت ثبت شده اند. بعد از نزدیک به 70 سال برای نخستین بار اجلاس شورای جهانی صنایع دستی در ایران برگزار گردید و فکر می کنیم حرکت خوبی در جهت گسترش صنایع دستی در کشور به بوجود آمد.

رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه ظرفیت های بسیاری از جهت مالی، فرهنگی و هنری در کشور وجود دارد، اعلام کرد: صنایع دستی، هنرصنعت است و ریشه تاریخی چندهزار ساله در ایران دارد و در کشور ما به عنوان یکی از سه قدرت جهانی در بخش فراوری فرش و صنایع دستی می تواند صندلی خوبی داشته باشد.

حمید وکیل باشی مشاور هنری مجموعه سعدآباد در گفت وگو با مجله 90 جعبه درباره آثار به نمایش درآمده در این نمایشگاه اعلام کرد: در نمایشگاه موزه ای صنایع دستی که صبح امروز افتتاح شد بیش از 200 قلم از آثار فاخر صنایع دستی در هر رشته در معرض نمایش گذاشته شد. پیش از این 2000 قطعه از آثار صنایع دستی نفیس که در رده موزه ای قرار دارند همزمان با تلفیق سازمان صنایع دستی با سازمان میراث فرهنگی وارد مجموعه کاخ سعدآباد شد و بعضی از این آثار در کاخ اشرف به نمایش گذاشته شد. بعد از واگذاری ساختمان کاخ اشرف از سوی نهاد ریاست جمهوری این ساختمان تبدیل به موزه صنایع دستی شد اما با توجه به سابقه این ساختمان در نمایش ظروف سلطنتی، آثار صنایع دستی به کاخ علیرضا و فرحناز فرستاده شد.

او در ادامه اعلام کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر چندین ساختمان در مجموعه سعدآباد در دست تعمیر است به احتمال زیاد ساختمان دیگری برای نمایش این آثار به صنایع دستی اختصاص داده شود. در هر صورت طرح موزه صنایع دستی در دست آنالیز است. قدمت آثار نمایش داده شده در این نمایشگاه به دوره پهلوی اول برمی شود و عمده این آثار تاریخی محسوب می شوند.

مسعود سلطانی فر بعد از افتتاح نمایشگاه موزه ای صنایع دستی با پرسنل مجموعه کاخ سعدآباد عکس یادگاری گرفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 692

به "افتتاح نمایشگاه موزه ای صنایع دستی؛ آخرین برنامه سطانی فر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح نمایشگاه موزه ای صنایع دستی؛ آخرین برنامه سطانی فر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید