امضای دانشنامه های تحصیلی در سازمان امور دانشجویان الکترونیکی شد

به گزارش مجله 90 جعبه، اداره کل دانش آموختگان سازمان امور دانشجویان بیان کرد: فرآیند تایید و امضای نهایی دانشنامه های تحصیلی موسسات آموزش عالی غیر دولتی و غیر انتفاعی الکترونیکی شد و استعلام اصالت دانشنامه ها نیز به وسیله الکترونیکی قابل آنالیز است.

امضای دانشنامه های تحصیلی در سازمان امور دانشجویان الکترونیکی شد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی سازمان امور دانشجویان، پیش از این دانشنامه های تحصیلی موسسات آموزش عالی غیر دولتی - غیر انتفاعی و موسسات پژوهشی توسط رئیس موسسه و مدیرکل امور دانش آموختگان امضا می شد که در فرآیند جدید، کد کیو آر جایگزین امضای مدیرکل امور دانش آموختگان شده است.

در این روش، مدارک دانش آموختگان توسط دانشگاه ها در سامانه سجاد سازمان امور دانشجویان بارگذاری شده و پس از آنالیز نحوه ورود متقاضی به آموزش عالی و نمرات و سنوات تحصیلی، با اختصاص کد کیوآر، دانشنامه ارسالی تایید می گردد.

در رویه جدید با اسکن کد کیوآر انتهای دانشنامه توسط گوشی همراه ، مشخصات منحصر بفرد هر فارغ التحصیل در سامانه سجاد قابل رویت است و در استعلام سازمان ها و ادارات نیز این روش برای ارزیابی اصالت مدرک تحصیلی استفاده خواهد شد.

با اقدام جدید نیازی به حضور نمایندگان دانشگاه ها موسسات آموزش عالی غیر دولتی - غیر انتفاعی و موسسات پژوهشی در سازمان امور دانشجویان و دانشگاه های منتخب استان نیست و علاوه بر صرفه جویی در وقت و هزینه و کاهش مصرف کاغذ، امکان جعل مدارک نیز به میزان زیادی کاهش یافته است.

در متن اطلاعیه آمده است: فرایند الکترونیکی شدن امضای دانشنامه های دانش آموختگان داخل کشور پس از طی 10 جلسه توجیهی برای نمایندگان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی تحت پوشش اداره کل امور دانش آموختگان در قالب سامانه سجاد از فروردین ماه 98 عملیاتی شده است.

در رویه جدیـد با اسکـن QR Code منـدرج در دانشنامـه، مشخصـات دانش آموختـه در سامانـه یاد شده قابل رؤیت است و در خصـوص گواهینامـه نیـز با ارسـال کـد صحـت 20 رقمـی ایـن امکـان فراهم شـده است؛ لذا اشخـاص حقیقـی و حقوقـی با ورود بـه نشانی اینترنتـی (https://portal.saorg.ir/inquiry?code) یا اسکن دانشنامه به راحتی می توانند صحت دانشنامه را استعلام و تأییدیه تحصیلی را بصورت آنلاین مشاهده و اخذ نمایند.

از مزایای این طرح می توان به تسریع در صدور، مشاهده و استعلام صحت دانشنامه ها، سهولت آمارگیری، نظارت بر فرایند صدور گواهینامه ها و دانشنامه های صادره، جلوگیری از جعل دانشنامه و گواهینامه، کاهش چشمگیر مراجعه دانش آموختگان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی تحت پوشش اداره کل امور دانش آموختگان به سازمان، کاهش هزینه های جاری سازمان با توجه به حذف مکاتبات اداری و در نتیجه کاهش اوراق اداری اشاره نمود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 مرداد 1398 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 102

به "امضای دانشنامه های تحصیلی در سازمان امور دانشجویان الکترونیکی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امضای دانشنامه های تحصیلی در سازمان امور دانشجویان الکترونیکی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید