برندگان اسکار 2020 اعلام شد؛ کره جنوبی با انگل تاریخ ساز شد

به گزارش مجله 90 جعبه، از ساعت چهار و نیم صبح دوشنبه بیست و یکم بهمن ماه 1398 به وقت تهران برندگان اسکار 2020 در مراسمی که در هالیوود و در سالن دالبی تیاتر لس آنجلس برگزار گردید معرفی شدند. سال جاری هم مراسم اسکار مجری نداشت و سعی شده بود تا مراسم ریتم تندتری داشته باشد. فرش قرمز از ساعت سه بامداد به وقت ایران شروع شد. با توجه به این که در سال ها اخیر بیشتر اوقات گلدن گلوب یاری می کرد تا جایزه اسکار را پیش بینی کنیم، اسکار سال جاری به جز در بخش های بازیگری تقریبا غافلگیرکننده و غیرقابل پیش بینی بود.

برندگان اسکار 2020 اعلام شد؛ کره جنوبی با انگل تاریخ ساز شد

جهت دریافت مشاوره خدمات موشن گرافیک از بهترین و باتجربه ترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی سناریو تا ساخت تیزر و موشن گرافیک حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

اسکار بهترین کارگردانی

برنده: بونگ جون هو

نامزدها

مارتین اسکورسیزی (مرد ایرلندی)

تاد فیلیپس (جوکر)

سام مندس (1917)

کوئنتین تارانتینو (روزی روزگاری در هالیوود)

بونگ جون هو (انگل)

جایزه این بخش را اسپایک لی داد. سالی درخشان که اعضای آموزشگاه کار دشواری در پیش داشتند چون همه کارگردانی ها فوق العاده بود. با این حال این یکی از غیرقابل پیش بینی ترین جوایز سال جاری بود. بونگ جون هو گفت که بعد از جایزه بهترین فیلم بین المللی تصور نموده این آخرین جایزه ای است که امشب به خانه می برد. راستش ما هم همین فکر را می کردیم! بونگ جون هو گفت: وقتی به مدرسه می رفتم و فیلمسازی می خواندم فیلم های اسکورسیزی را می دیدم و او جمله ای داشت به این مضمون که در اعماق قلبم جمله ای حک نموده ام که: هر چیزی که شخصی تر باشد خلاقانه تر است. همین که کنار او نامزد شدم افتخار بزرگی است. بعد از سخنان او همه حضار به احترام مارتین اسکورسیزی از جا بلند شدند و او را تشویق کردند. او در صحبت هایش به تارانتینو هم اشاره نمود که وقتی هنوز فیلم هایش برای مردم آمریکا آشنا نبود تارانتینو فیلمی از او را در فهرست بهترین فیلم هایش قرار داد. او گفت: حالا تو این جا هستی تارانتینو و من عاشقت هستم.

اسکار بهترین فیلم

برنده: انگل (کره جنوبی)

نامزدها

فورد در برابر فراری

مرد ایرلندی

جوجو خرگوشه

جوکر

زنان کوچک

داستان ازدواج

1917

روزی روزگاری در هالیوود

انگل

جین فاندا، بازیگر بزرگ سینما و فعال سیاسی برای دادن جایزه روی سن آمد. این عجیب ترین جایزه اسکار سال های اخیر بود و اولین بار که یک فیلم خارجی زبان جایزه اسکار بهترین فیلم را هم کسب کرد. انگل برای کره جنوبی و برای سینما تاریخ ساز شد. فیلمی درباره فاصله طبقاتی و یک خانواده فقیر که پسر خانواده به صورت اتفاقی معلم سرخانه یک دختر ثروتمند می گردد و سعی می نماید بقیه اعضای خانواده اش را هم به آن خانه بیاورد.

بهترین بازیگر نقش اول مرد

برنده: واکین فینیکس (جوکر)

نامزدها

آنتونیو باندراس (درد و شکوه)

لئوناردو دی کاپریو (روزی روزگاری در هالیوود)

آدام درایور (داستان ازدواج)

واکین فینیکس (جوکر)

جاناتان پرایس (دو پاپ)

به رسم اسکار الیویا کولمن، برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن سال گذشته روی صحنه آمد تا جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را بدهد. فینیکس بعد از سه نامزدی اسکار بالاخره برای چهارمین نامزدی جایزه اسکار را به خانه برد. فینیکس سخنرانی برانگیزاننده ای کرد که بعد از آن همه به احترامش بلند شدند. فینیکس گفت: این جا ما بهترین خودمان هستیم. از یکدیگر حمایت می کنیم. به خاطر اشتباهات گذشته همدیگر را تنبیه نمی کنیم. به هم یاری می کنیم که رشد کنیم و یکدیگر را به سوی رستگاری هدایت می کنیم. این بهترین اتفاق انسانیت است. من حس نمی کنم که از هر شخص دیگری در این اتاق یا بقیه نامزدها بالاتر هستم چون همه ما عشق مشترکی را با هم تقسیم می کنیم. عشق به فیلم. و این روش بیان احساسات به من یک زندگی خارق العاده داده است. نمی دانم بدون سینما چه می شدم اما فکر می کنم بزرگترین هدیه ای که به من و خیلی از افراد دیگر در این اتاق داده شده فرصت این است که از صدایمان برای افرادی استفاده کنیم که صدایی ندارند. ما با مسائل زیادی روبه رو هستیم و فکر می کنم قهرمان اهداف گوناگونیم اما من در بین این ها برابر می بینم. فکر می کنم چه از تبعیض جنسیتی حرف بزنیم یا تبعیض نژادی یا حقوق حیوانات از مبارزه علیه بی عدالتی حرف می زنیم. از مبارزه ای که یک ملت و مردم و نژاد و جنسیت و گونه بر دیگری مسلط باشد. فکر می کنم که ارتباط ما با جهان طبیعت قطع شده است. ما از منابع طبیعی استفاده می کنیم و احساس قدرت می کنیم که می توانیم یک گاو را به صورت مصنوعی به جهان بیاوریم. و برای این که او را به جهان بیاوریم بچه اش را می دزدیم و اندوه او اشتباهی غیرقابل بازگشت می گردد. بعد شیری را می گیریم که برای گوساله اش بوده و آن را در قهوه مان می ریزیم. فکر می کنم ما از ایده تغییر کردن خودمان می ترسیم چون فکر می کنیم باید چیزی را قربانی کنیم تا چیز دیگری را ارتقا بدهیم. اما نوع بشر در بهترین شکل خودش بسیار خلاق و مبتکر است و وقتی ما از عشق و شور برای هدایت و هدایت اصول مان استفاده می کنیم می توانیم سیستم تغییری ایجاد کنیم که به نفع همه و محیط زیست باشد.

فینیکس در آخر ترانه ای از برادرش خواند که وقتی 17 ساله بوده سروده: به سوی نجات با عشق بشتاب و آرامش و صلح به دنبالت خواهد آمد.

بهترین بازیگر نقش اول زن

برنده: رنه زلوگر (جودی)

نامزدها

سینتیا اریوو (هریت)

اسکارلت جوهانسون (داستان ازدواج)

سیرشا رونان (زنان کوچک)

چارلیز ترون (بمب شل)

رنه زلوگر (جودی)

رامی مالک برای دادن جایزه این بخش روی سن آمد. جایزه ای که همه می دانستند متعلق به رنه زلوگر برای بازی در نقش جودی گارلند است. جودی گارلند ستاره کلاسیک سینمای هالیوود و البته خواننده بود. رنه زلوگر از والدین مهاجرش تشکر کرد که با دست خالی و فقط با رویای آمریکایی به این سرزمین رفته بودند. او افزود: خانم گارلند شما به طور قطع در میان قهرمانان جای دارید و در این سال های گذشته قهرمانان بودند که ما را با هم متحد نموده اند. جودی گارلند در دوران خودش اسکار دریافت نکرد. من مطمئنم که این لحظه در امتداد بزرگداشت میراث اوست که سر صحنه فیلم ما آغاز شد. او از شمایل مهم دیگری نام برد که نقش قهرمانان را برای اتحاد بین دیگران بازی می نمایند: نیل آرمسترانگ، مارتین اسکورسیزی، باب دیلن، سرنا ویلیامز، سالی راید، فرد راجرز و هریت توبمن.

بهترین بازیگر نقش مکمل زن

برنده: لارا درن (داستان ازدواج)

نامزدها

کتی بیتس (ریچارد جوئل)

لارا درن (داستان ازدواج)

اسکارلت جوهانسون (جوجو خرگوشه)

فلورنس پیو (زنان کوچک)

مارگو رابی (بمب شل)

ماهرشالا علی جایزه این بخش را داد. یکی از جوایز قابل پیش بینی بود. لارا درن نقش یک وکیل را در فیلم بازی می کرد و خیلی ها معتقدند بیشتر نقش اش که در راستای جنبش های #metoo بود جایزه گرفت تا بازی اش.

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

برنده: برد پیت (روزی روزگاری در هالیوود)

نامزدها

تام هنکس (روزی زیبا در محله)

آنتونی هاپکینز (دو پاپ)

آل پاچینو (مرد ایرلندی)

جو پشی (مرد ایرلندی)

برد پیت (روزی روزگاری در هالیوود)

رجینا کینگ نامزد اسکار سال گذشته برای بهترین بازیگر مکمل زن جایزه این بخش را داد. برد پیت برای اولین بار بالاخره اسکار بازیگری را به خانه برد. او پیش از این یک اسکار برای تهیه نمایندگی فیلم 12 سال بردگی گرفته بود. برد پیت وقتی از جا بلند شد لئوناردو دی کاپریو همبازی اش را در آغوش کرد. این اولین فیلمی است که این دوستاره بزرگ در آن کنار هم بازی می نمایند. برد پیت جایزه را به بچه هایش تقدیم کرد. جزو جوایز پیش بینی شده اسکار بود.

بهترین فیلم خارجی زبان

برنده: انگل/ کره جنوبی

نامزدها

شام آخر (Corpus Christi) / لهستان

سرزمین عسل (Honeyland)/ مقدونیه

بینوایان/ فرانسه

درد و شکوه/ اسپانیا

انگل/ کره جنوبی

پنه لوپه کروز بازیگر فیلم درد و شکوه پدرو آلمادووار برای دادن این جایزه روی سن آمد تا جایزه بونگ جون هو از کره جنوبی را بدهد. این اولین فیلم از کره جنوبی است که برنده جایزه اسکار بهترین فیلم بین المللی می گردد. بونگ جون هو ابراز خوشحالی کرد که بعد از تغییر اسم جایزه بهترین فیلم خارجی زبان به بهترین فیلم بین المللی در حقیقت اولین نفری است که جایزه بهترین فیلم بین المللی را می گیرد.

بهترین فیلمنامه اقتباسی

برنده: تایکا وای تی تی (جوجو خرگوشه)

نامزدها

تایکا وای تی تی (جوجو خرگوشه)

استیون زیلیان (مرد ایرلندی)

آنتونی مک کارتن (دو پاپ)

گرتا گرویگ (زنان کوچک)

تاد فیلیپس و اسکات سیلور (جوکر)

تیموتی شالامه و ناتالی پورتمن جایزه این بخش را دادند. این اولین اسکار تایکا وای تی تی است.

بهترین فیلمنامه اریجینال

برنده: بونگ جون هو (انگل)

نامزدها

رایان جانسون (چاقوکشی)

نوآ بومباک (داستان ازدواج)

سام مندس و کریستی ویلسون کارینز (1917)

کوئنتین تارانتینو (روزی روزگاری در هالیوود)

بونگ جون هو و هان جین وون (انگل)

کیانو ریوز و دایان کیتون جایزه این بخش را اهدا کردند. جایزه ای که معادلات اسکار را تغییر داد. این اولین جایزه اسکار بونگ جون هو و اولین اسکار فیلمنامه نویسی برای کره جنوبی است. بونگ جون هو از فیلمنامه نویسی در کره جنوبی گفت که یک پروسه طولانی و جمعی است. عجیب ترین قسمت ماجرا این بود که اسکار این بخش به کوئنتین تارانتینو داده نشد. تارانتینو جایزه گلدن گلوب را برای فیلمنامه روزی روزگاری در هالیوود گرفته بود.

بهترین مستند کوتاه

برنده: Learning to Skateboard in a War Zone If Youre a Girl

نامزدها

In the Absence

Learning to Skateboard in a War Zone If Youre a Girl

Life Overtakes Me

St. Louis Superman

Walk Run Cha-Cha

جایزه این بخش را هم مارک روفالو داد. این اولین اسکار سازنده این مستند بود.

بهترین مستند

برنده: کارخانه آمریکایی/ American Factory

نامزدها

کارخانه آمریکایی/ American Factory

غار/ The Cave

لبه دموکراسی/ Edge of Democracy

برای سما/ For Sama

سرزمین عسل/ Honeyland

مارک روفالو جایزه این بخش را داد که پیش از آمدنش روی صحنه شاهد صحنه هایی از فیلم های بولینگ برای کلمباین، دخترک معترض محیط زیست در سازمان ملل، استفان هاوکینگ، اسنودن، اوباما، بنکسی و یوسف ملاله زی بودیم. مستندی که مورد علاقه باراک اوباماست و در حقیقت او پشت این مستند است.

بهترین طراحی صحنه

برنده: روزی روزگاری در هالیوود

نامزدها

مرد ایرلندی

جوجو خرگوشه

1917

روزی روزگاری در هالیوود

انگل

کریستن ویگ و مایا رادولف بازیگران فیلم ساقدوش ها جایزه این بخش را دادند.

بهترین فیلمبرداری

برنده: 1917

نامزدها

مرد ایرلندی

جوکر

فانوس دریایی

1917

روزی روزگاری در هالیوود

جولیا لویی دریفوس و ویل فرل جایزه این بخش را اهدا کردند. راجر دیکنز مدیر فیلمبرداری فوق العاده ای است که کل فیلم 1917 را به صورت پلان سکانس گرفته است. این دومین اسکاری است که دیکنز دریافت می نماید.

بهترین جلوه های ویژه

برنده: 1917

نامزدها

انتقام جویان: پایان بازی

مرد ایرلندی

شیر شاه

1917

جنگ ستارگان: خیزش اسکای واکر

اهدانمایندگان این بخش با لباس گربه روی سن آمدند که در حقیقت شوخی با فیلم ضعیف گربه ها ساخته تام هوپر بود. سومین اسکار فیلم سام مندس بعد از فیلمبرداری و صداگذاری. فیلمی که مهم ترین بخت امشب برای دریافت جایزه بهترین فیلم و کارگردانی است.

بهترین چهره پردازی

برنده: بمب شل

نامزدها

بمب شل

جوکر

جودی

ملفیسنت: سردسته اهریمنان

1917

بهترین انیمیشن

برنده: داستان اسباب بازی 4

نامزدها

چگونه اژدهای خود را تربیت کنید: جهان پنهان

من بدنم را از دست دادم

کلاوس

لینک گمشده

داستان اسباب بازی 4

میندی کالینگ بازیگر فیلم late night جایزه این بخش را اهدا کرد. انتخابی که با گلدن گلوب یکی نبود و البته کاملا منطبق با سیاست های اسکار و هالیوود بود. داستان اسباب بازی 4 انیمیشن درجه یکی از پیکسار است. این بار یک عروسک جدید به نام فورکی به جمع اسباب بازی اضافه شده و وودی درمی یابد که دیگر اسباب بازی محبوب نیست. از بین چهار قسمت داستان اسباب بازی قسمت سوم آن هم برنده جایزه اسکار شد و قسمت اول هم نامزد دریافت این جایزه بود.

بهترین ترانه

برنده: راکت من (Love Me Again)

نامزدها

راکت من (Love Me Again)

خط شکنی (Im Standing With You)

فروزن 2 (Into the Unknown)

هریت (Stand Up)

تریوی سیگورنی ویور، گل گدو و بری لارسون جایزه این بخش را به سر التون جان و رفیق قدیمی اش برنی توپین تقدیم کردند.

بهترین طراحی لباس

برنده: زنان کوچک

نامزدها

مرد ایرلندی

جوجو خرگوشه

جوکر

زنان کوچک

روزی روزگاری در هالیوود

کریستن ویگ و مایا رادولف بازیگران فیلم ساقدوش ها جایزه این بخش را دادند. اجرای موزیکال آن ها برای اهدای جایزه مورد توجه حضار نهاده شد.

بهترین تدوین صدا

برنده: فورد در برابر فراری

نامزدها

فورد در برابر فراری

جوکر

1917

روزی روزگاری در هالیوود

جنگ ستارگان: خیزش اسکای واکر

سلما هایک و اسکار آیزاک جایزه این بخش را دادند.

بهترین صداگذاری

برنده: 1917

نامزدها

به سوی ستارگان

فورد در برابر فراری

جوکر

1917

روزی روزگاری در هالیوود

سلما هایک و اسکار آیزاک جوایز بخش صدا را اهدا کردند. این اولین جایزه ای است که فیلم مهم سام مندس از اسکار می گیرد.

بهترین انیمیشن کوتاه

برنده:Hair Love

نامزدها

Daughter

Hair Love

Kitbull

Memorable

Sister

جایزه بخش بهترین انیمیشن کوتاه را میندی کالینگ داد. این اولین بار بود که سازندگان این انیمیشن نامزد جایزه اسکار می شدند و پیروز شدند اسکار را به خانه ببرند.

بهترین فیلم کوتاه

برنده: The Neighbors Window

نامزدها

Brotherhood

Nefta Football Club

The Neighbors Window

Saria

A Sister

این اولین اسکار سازندگان این فیلم بود که البته چهار بار پیش از این نامزد جایزه اسکار شده بودند.

بهترین موسیقی متن

برنده: جوکر

نامزدها

جوکر

زنان کوچک

داستان ازدواج

1917

جنگ ستارگان: خیزش اسکای واکر

آهنگساز ایسلندی فیلم جوکر خانم هیلدار گودنادوتیر سال جاری توانست همه جوایز مربوط به بخش موسیقی را با کار حیرت انگیزش برای فیلم جوکر درو کند.

بهترین تدوین

برنده: فورد در برابر فراری

نامزدها

فورد در برابر فراری

مرد ایرلندی

جوجو خرگوشه

جوکر

انگل

ویل فرل و جولیا لویی دریفوس جایزه این بخش را هم دادند. این دومین اسکار فورد در برابر فراری است که باز هم در بخش فنی آن را دریافت کرد. فیلم جیمز منگولد درباره کن مایلز است که راننده فورد می گردد تا بعد از سال ها در مسابقات لمنز ماشین های فراری را شکست بدهند.

حواشی اسکار 2020

-حضور آل پاچینو و رابرت دنیرو کنار هم روی فرش قرمز برای دوستداران سینما قابی هیجان انگیز و دوست داشتنی را رقم زد. بازی رابرت دنیرو در نقش فرانک شیران در فیلم حماسی و درخشان اسکورسیزی یعنی مرد ایرلندی نادیده گرفته شد اما آل پاچینو و جو پشی برای نقش های مکمل نامزد شدند. این اولین باری است که دنیرو و پاچینو در فیلمی از اسکورسیزی کنار هم بازی کردند و آخرین بازی مهم این دو ستاره بزرگ سینما کنار هم مربوط به فیلم مخمصه ساخته مایکل مان بود. بعد از آن در یک فیلم دیگر هم بازی کردند که چندان دیده نشد.

-مراسم اسکار سال جاری با یک اجرای موزیکال از فیلم روزی زیبا در محله آغاز شد. فیلمی که در آن تام هنکس نقش فرد راجرز مجری افسانه ای تلویزیونی برای بچه ها را بازی می نماید. بعد اجرای موسیقی با حضور و پایکوبی کاراکترهایی با لباس فیلم های ما (us)، دلمایت اسم من است، جوکر و نیمه تابستان ادامه پیدا کرد. سال جاری یکی دو فیلم موزیکال خوب مثل راکت من و دلمایت اسم من است داشتیم. فیلم جودی هم به کنسرت های جودی گارلند اشاره داشت.

-استیو مارتین و کریس راک دو کمدین معروف در ابتدای مراسم روی صحنه آمدند تا با شوخی هایشان مراسم را گرم نمایند. آن ها با نامزدهای مراسم شوخی کردند از جمله با طولانی بودن فیلم مرد ایرلندی مارتین اسکورسیزی.

-یکی از نکات جالب اجرای ترانه یخ زده 2 بود که به جز خواننده اصلی خوانندگان زیادی روی سن آمدند تا بخش هایی از آن را به زبان های غیرانگلیسی از تایلندی و فیلیپینی گرفته تا روسی و اسپانیایی بخوانند و نشان بدهند سینما متعلق به همه زبان هاست. اجرایی که با تشویق فوق العاده حضار روبه رو شد. البته بلافاصله توییت هایی در اعتراض منتشر شد که گویا یخ و برفی در آفریقا وجود ندارد. این توییت در اعتراض به نبودن خواننده سیاهپوست در میان خوانندگان و خواندن به همه زبان ها جز کشورهای آفریقایی صورت گرفت.

-امینم هم روی صحنه آمد و قطعه موسیقی مشهور فیلم 8 مایل را اجرا کرد و همه را به وجد آورد. 18 سال از زمان ساخته شدن فیلم موزیکال 8 مایل می گذرد. امینیم سالی که برای 8 مایل نامزد و برنده اسکار شد به مراسم نیامده بود.

-برد پیت وقتی جایزه اسکار را گرفت گفت: به من گفته اند که این بالا فقط 45 ثانیه فرصت حرف زدن دارم و این بیشتر از مدت زمانی است که این هفته سنا به جان بولتون برای حرف زدن داد. دلم می خواهد تارانتینو فیلمی از این ماجرا بسازد و آخرش آدم های بالغ کار درست را انجام بدهند. به این ترتیب ماجرای مضحک استیضاح دونالد ترامپ به اسکار کشیده شد و برد پیت اولین حرف سیاسی امشب را زد. به علاوه اشاره به فیلم روزی روزگاری در هالیوود هم دارد که در پایان آن تارانتینو ماجرای تراژیک شارون تیت را تغییر داد.

-یکی از جذاب ترین بخش های اسکار اجرای ترانه فیلم راکت من توسط خود التون جان، اسطوره موسیقی بود. فیلم راکت من داستان زندگی این موزیسین است.

-برای جبران نامزد نشدن کارگردان زن، گل گدو و بری لارسون و سیگورنی ویور، تصویر قهرمانان زن در سینما روی صحنه آمدند و بعد از تشویق و معرفی اولین رهبر ارکستر زن برای هدایت گروه نوازندگان اسکار بخش هایی از موسیقی متن فیلم هایی که نامزد شده بودند پخش شد.

-استیون اسپیلبرگ روی صحنه آمد تا بخش درگذشتگان اجرا گردد. بیلی ایلیش آهنگ yesterday (دیروز) بیتلز را برای این بخش اجرا کرد. از میان درگذشتگان سال گذشته می گردد به دوریس دی، بی بی اندرسون، استنلی دانن، رابرت ایوانز، آنیس واردا و فرانکو زفیرلی اشاره نمود.

-نکته جالب این که کره جنوبی سال جاری برای اولین بار به اسکار راه پیدا نموده بود و آغاز طوفانی هم داشت و چند جایزه اسکار به خانه برد! جهت درخشش فیلم انگل از جشنواره کن و نخل طلا آغاز شد و به اسکار پایان یافت.

-اسپایک لی که برای دادن جایزه بهترین کارگردانی روی سن آمد کت بنفشی پوشیده بود که روی آن شماره 24 نقش بسته بود. این شماره لباس کوبی برایانت بازیکن محبوب بسکتبال تیم لس آنجلس لیکرز است که چندی پیش در سانحه سقوط هلیکوپتر درگذشت و جامعه جهانی را دچار شوک کرد.

برندگان اسکار سال گذشته را این جا ببینید:

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 613

به "برندگان اسکار 2020 اعلام شد؛ کره جنوبی با انگل تاریخ ساز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برندگان اسکار 2020 اعلام شد؛ کره جنوبی با انگل تاریخ ساز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید