تخریب هدفمند و مخفیانه تپه 8 هزار ساله تهران با تجهیزات لازم ، پوئینک فدای کمربندی قرچک می گردد

به گزارش مجله 90 جعبه، بخش هایی از تپه هشت هزار ساله و ثبت ملی پوئینک واقع در شهرستان قرچک استان تهران به صورت مخفیانه و بی سروصدا طی چند روز اخیر تخریب شده است.

تخریب هدفمند و مخفیانه تپه 8 هزار ساله تهران با تجهیزات لازم ، پوئینک فدای کمربندی قرچک می گردد

مجله 90 جعبه: پوئینَک روستایی است در شهرستان قرچک استان تهران که امروزه به عنوان محله ای از شهر قرچک نیز به شمار می آید. در پوئینک تپه ای باستانی نهاده شده است به نام تپه میل پوئینک که دیرینگی آن را بعضی قرن 4 و 5 هجری برآورد نموده اند.

تپه باستانی پوئینک در جهت احداث کنارگذر جنوبی (کمربندی) شهرستان قرچک نهاده شده است. عملیات احداث کنارگذر جنوبی قرچک از سال 83 در دستور کار مدیریت شهری قرچک نهاده شد که به دلیل واقع شدن تپه باستانی پوئینک در جهت این پروژه که قرار است به شهرستان ورامین متصل گردد تکمیل این پروژه با توقف روبرو شد.

این تثه که در سال 1386 ثبت ملی شده است در سال 1396 مجوز کاوش آن صادر و عملیات شروع شد.

در پوئینک باغ شازده میرزا (یکی از یاران میرزا کوچک خان) نیز وجود دارد که به علت کناره گیری از مخالفت با رضاشاه پهلوی این باغ را به وی بخشیدند.

حالا خبر رسیده است بخش هایی از تپه هشت هزار ساله و ثبت ملی پوئینک به صورت مخفیانه و بی سروصدا طی چند روز اخیر تخریب شده است.

ایرنا در این زمینه نوشته است: طی ماه های اخیر زمزمه های احتمال تخریب این تپه تاریخی به بهانه احداث کمربندی شنیده می شد و حالا عکس های جدیدی از این تپه نشان می دهد که تخریب به صورت هدفمند و با استفاده از تجهیزات صورت گرفته است. البته هنوز احراز نشده است که تخریب بخشی از این تپه با موضوع احداث کمربندی ارتباط مستقیم دارد یا خیر اما تخریب این اثر ثبت ملی در حالی رخ داده که هنوز واکنشی از سوی مسئولان مشاهده نشده است.

عکس های جدید این تپه باستانی نشان می هد که بخشی از ضلع جنوبی تپه اخیرا تخریب شده است.

عکس ها: ایرنا

منبع: چمدان
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 222

به "تخریب هدفمند و مخفیانه تپه 8 هزار ساله تهران با تجهیزات لازم ، پوئینک فدای کمربندی قرچک می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخریب هدفمند و مخفیانه تپه 8 هزار ساله تهران با تجهیزات لازم ، پوئینک فدای کمربندی قرچک می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید