تخفیف پهنای باند اینترنت دانشگاه ها

به گزارش مجله 90 جعبه، بهره برداری از نسل سوم شبکه علمی کشور در حالی موجب کاهش تعرفه 50 درصدی خدمات دانشگاه ها شد که این بحث طی یک سال گذشته، به صورت جدی مطرح شده و پس از اتصال دانشگاه های مراکز استان ها به این شبکه، در فازهای بعدی اتصال دانشگاه ها و مراکز علمی سایر شهرستان ها در دستور کار قرار گرفته است.

تخفیف پهنای باند اینترنت دانشگاه ها

به گزارش مجله 90 جعبه، بهره برداری از نسل سوم شبکه علمی کشور تیرماه سال گذشته برگزار گردید و همان زمان مسوولان از کاهش تعرفه 50 درصدی خدمات دانشگاه های کشور در بستر شبکه ملی اطلاعات نسبت به آنچه در سطح جامعه ارائه می گردد، برای دانشگاهیان خبر دادند.

اشتراک گذاری دستاوردهای علمی و پژوهشی، تسهیل در انتقال اطلاعات میان مراکز دانشگاهی و علمی و پژوهشی، استفاده از پخش زنده کلاس های درس، استفاده از شبکه اختصاصی مجازی که منابع علمی را به یکدیگر متصل کند، دسترسی به سامانه های انتها نامه و اطلاعات عمومی، دسترسی آنلاین به کنفرانس های علمی و درنهایت فراوری دانش از جمله کاربردهای مدنظر در راه اندازی شبکه علمی کشور است.

محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - آن موقع در مقام مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، درباره شبکه علمی اظهار نموده بود: بنابر دستور وزیر ارتباطات (محمود واعظی) ما بر مدل تعرفه بازنگری داشتیم و مصوب کردیم خدمات دانشگاه های کشور در بستر شبکه ملی اطلاعات و اینترنت با 50 درصد تخفیف نسبت به آنچه در سطح جامعه ارائه می گردد، به دانشگاه ها عرضه گردد.

وی هم چنین خاطرنشان نموده بود از آنجاکه به لحاظ قانونی شرکت ارتباطات زیرساخت اجازه ورود به این عرصه را ندارد که خودش به صورت مستقیم سرویس ارائه دهد، بنا شد این کار به وسیله اپراتور شبکه علمی انجام گردد. بدین ترتیب کلیه دانشگاه های کشور برای اتصال به شبکه اینترنت 50 درصد تخفیف دارد و این هزینه دانشگاه ها را بسیار کاهش می دهد، زیرا برنامه وزارت ارتباطات کاهش تعرفه بیش تر است.

اما مطابق بند ح ماده 49 برنامه پنجم توسعه کشور، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف به ایجاد زیرساخت های لازم برای توسعه شبکه علمی کشور است.تمامی دانشگاه ها، حوزه های علمیه، موسسات آموزشی، پژوهشی و فناوری دولتی موظفند با اتصال به این شبکه، محتوای علمی و امکانات نرم افزاری و سخت افزاری خود را با حفظ مالکیت معنوی با رعایت استانداردهای لازم روی شبکه علمی قرار دهند. در این باره بر اساس اطلاعات سایت وزارت ارتباطات اخیرا، قاسم جلیلی نژاد - مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی- از اتصال چهار مرکز مخابراتی در شهرستان ارومیه به این شبکه خبر داده و گفته که بحث شبکه علمی در یک سال گذشته در سطح کلان به صورت جدی مطرح و پیگیری می گردد و با اجرای فاز سه این طرح دانشگاه های مراکز استان ها به این شبکه متصل می شوند.

بر این اساس، پس از اجرای فاز سوم توسعه شبکه علمی، به سرعت فازهای بعدی که شامل اتصال دانشگاه ها و مراکز علمی سایر شهرستان هاست، در دستور کار قرار می گیرد. با انتها فاز سوم توسعه شبکه علمی کشور شمار دانشگاه ها و مراکز علمی متصل به این شبکه، به 200 دانشگاه می رسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 5

به "تخفیف پهنای باند اینترنت دانشگاه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخفیف پهنای باند اینترنت دانشگاه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید